Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Do tronu Czarnej Madonny

2014-04-03 12:21

Niedziela sosnowiecka 14/2014, str. 5

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa sezon pielgrzymowania młodzieży maturalnej. W czwartek 20 marca Matce Bożej powierzali nadchodzący egzamin dojrzałości oraz wybór przyszłej drogi życiowej młodzi ludzie z diecezji sosnowieckiej

Prosimy, ale też pamiętamy, by podziękować Matce Bożej za lata spędzone w szkole, za przyjaźnie, za nauczycieli i za przygotowanie do dojrzałego życia – zauważył jeden z maturzystów. – Do tego szczególnego miejsca pielgrzymowała moja babcia, mama, a teraz ja modlę się o dobrze zdaną maturę. Proszę także Matkę Bożą o dalszą opiekę nad moimi najbliższymi i pomoc w realizacji swoich życiowych planów – powiedziała tegoroczna maturzystka z Sosnowca.

Modlitwa zawierzenia

Tegoroczna pielgrzymka maturzystów diecezji sosnowieckiej zgromadziła na Jasnej Górze ok. 1,6 tys. osób – uczniów klas maturalnych, kapłanów, katechetów, nauczycieli. Ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, organizator pielgrzymki podkreśla, iż maturzyści zawierzają Matce Najświętszej egzamin, który jest wielkim wyzwaniem i „krokiem milowym” w ich życiu.

Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. – Przybyliście, by dziś Matkę Najświętszą prosić o wstawiennictwo u Boga na czas przygotowania do egzaminu dojrzałości, o dobry wybór drogi życiowej, a także o wszelkie łaski potrzebne w waszym życiu. Zechciejcie zawierzyć swoje życie Bogu. Na czas nauki i przygotowania się do egzaminów dojrzałości, z tego domu Matki życzę wam szczególnego światła Ducha Świętego – powiedział paulin. Przed Mszą św. maturzyści uczestniczyli w modlitwie i konferencji ks. Włodzimierza Skocznego w Bazylice Jasnogórskiej.

Reklama

W ważnym momencie życia

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz Kościoła sosnowieckiego, biskup Grzegorz Kaszak. – Drodzy młodzi przyjaciele, jesteście w ważnym momencie waszego życia i zobaczcie – nie jesteście sami. Są obok was życzliwi ludzie, którzy i z nieba spoglądają, są obok was życzliwi ludzie także i tutaj, na ziemi. Wszyscy oni śpieszą, aby wam pomóc, aby wasz wybór był właściwy, aby wam dobrze na maturze się powiodło. (...) Ona z nieba wysokiego życzliwym okiem na was spogląda. Ona jest zatroskana o was. I nigdy nie słyszano, żeby ktokolwiek odszedł od Niej, kto Ją o cokolwiek prosił. Ona zawsze wspiera, wspomaga, także w sposób szczególny maturzystów w tym niełatwym okresie waszego życia. Niech więc Bóg z nieba wysokiego obdarza was spokojem i pokojem, i niech ten egzamin maturalny się wam wszystkim powiedzie. Tego z całego serca wam życzę – mówił do młodych biskup Grzegorz Kaszak. Pielgrzymkę zakończyło odczytanie Aktu zawierzenia maturzystów Matce Bożej.

„Święty zwyczaj”

Wspólna modlitwa uczniów klas maturalnych to już od dawna polski „święty zwyczaj”. – Każdy z nas przyjeżdża z pytaniami, co robić w życiu, gdzie iść, na które studia – powiedziała jedna z maturzystek. – W życiu każdego człowieka, tym bardziej młodego, pojawiają się chwile, w których trzeba podjąć ważne decyzje. Często wtedy poszukujemy właściwego autorytetu, który pomoże nam w sposób obiektywny spojrzeć na naszą przyszłość, tak aby nasze wybory były przemyślane i słuszne. Wśród tych autorytetów pojawiają się rodzice, nauczyciele, wychowawcy, księża. Jednak szczególnym punktem odniesienia człowieka jest Pan Bóg – mówi Tatiana Karoń z Sosnowca. – Dla mnie tegoroczna pielgrzymka była wielkim duchowym przeżyciem. Nigdy nie zapomnę tego dnia – stwierdziła po powrocie z Częstochowy Karolina Szlachta. Jej koleżanka Magda dodała, że było to bardzo osobiste spotkanie z Maryją, a także najwłaściwszy czas na rozpoznanie swojej drogi. – I nie chodzi jedynie o dobre zdanie matury, naukę. Bo tak w rzeczywistości największym egzaminem, maturą, będzie spotkanie i sprawdzian z życia przed Bogiem – podkreśliła.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rok 2019 czasem modlitwy o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

2019-12-31 10:38

ARCHIWUM

Na Jasnej Górze w 2019 r. trwała nie tylko szczególna modlitwa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, ale i spotkania w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”.

Więcej ...

Polski raper wcielił się w postać Jamesa Bonda

2020-01-24 09:41

facebook.com/tau.bozon

Oparty plecami o samochód spojrzał w prawo by odwrócić uwagę od natłoku myśli i jeszcze raz przyjrzeć się owocom pierwszych minut dnia. Dnia, w którym wiele się zmieni. A może zmieni się i on sam. Liczył na to.

Więcej ...

Jedność imieniem Boga

2020-01-24 22:43

ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz: Mamy tutaj przed oczyma wzór jedności, jakim jest Najświętsza Trójca oraz Niebieskie Jeruzalem, jedności, której fundament stanowi miłość. Nie musimy odkrywać niczego nowego. Miłość połączona z modlitwą wystarczy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików