Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Obudzić głód czytania

Jemimus-Foter-CC-BY

Pod hasłem nowej ewangelizacji kryje się przede wszystkim życie bliżej Ewangelii. Każdy widzi inne środki, do jakich trzeba w nowej ewangelizacji sięgnąć. Ewangelia przekazana została nam w formie księgi, tak więc może sięgnięcie do książek to jedna z metod nowej ewangelizacji?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Biblioteka parafialna? Czy to możliwe dziś, przy ogólnym dostępie do internetu?” Bzdura – powiedzą jedni – kto będzie ślęczał nad książkami w jakiejś starej salce katechetycznej, gdy w domu w sekundę można mieć wszystko na swoim komputerze”. „Bez czytania nie da się ewangelizować siebie i innych. Tak więc biblioteka parafialna, nawet gdy czyta się w niej powieści przygodowe, ma szansę stać się miejscem ważnym dla ewangelizacji. Pomimo że internet bardzo się rozpowszechnił, istnieją również miłośnicy książek. Osoby te wypożyczają i czytają różne książki, a także przyprowadzają dzieci oraz pożyczają dla swoich bliskich – starszych lub chorych, którzy nie mogą wypożyczyć sami” – powiedzą drudzy.

Drugie życie książki

Reklama

W każdej parafii z pewnością znajdzie się osoba chętna do poprowadzenia biblioteki (emerytowany nauczyciel, bibliotekarz, miłośnik książek). Pozyskanie darów dla biblioteki też nie powinno być trudne. Wszystkie przeprowadzki (a tych dzisiaj mamy sporo) zmuszają do książkowych remanentów w domach. Wiele osób, mając świadomość, że ich książki mogą zyskać „drugie życie”, chętnie odda je do parafialnej biblioteki. Miejsce też często jest – choćby w budowanych niegdyś licznie domach katechetycznych, różnych salach przy parafiach. I w takim miejscu biblioteka może być znakomitym miejscem spotkania, dyskusji, wymiany myśli. Zamiast przekazywać sobie parafialne plotki, osoby mogłyby spotykać się by rozmawiać o książkach, bądź odbyć spotkanie z zaproszonym autorem. Świetnie pracujące przy parafiach zespoły charytatywne mogłyby rozszerzyć swoją działalność o czytanie książek osobom chorym, które czytać już nie są w stanie, albo o dostarczanie książek tym, którzy jeszcze sami mogą czytać, ale nie mają siły dojść do biblioteki. Jest tu miejsce na wspaniałą współpracę międzypokoleniową: młode osoby mogą odwiedzać staruszków w domach, a „przyszywane babcie” organizować spotkania z książką dla maluchów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościelne księgozbiory

Biblioteki kościelne w sensie ścisłym są własnością Kościoła katolickiego i innych chrześcijańskich ugrupowań wyznaniowych, w sensie szerszym zaś są to biblioteki utrzymywane przez państwo, związki lub instytucje społeczne dla kształcenia duchowieństwa i podnoszenia kultury religijnej w społeczeństwie. Zróżnicowanie bibliotek kościelnych nastąpiło wskutek rozwoju historycznego. Zaczęły powstawać różne ich rodzaje w zależności od charakteru instytucji, przy których je zakładano. I tak np. wyróżniamy m.in. biblioteki: papieskie, katedralne lub kapitulne, kolegiackie, klasztorne, seminaryjne, dekanalne i parafialne. W Polsce powstawanie pierwszych bibliotek kościelnych datuje się prawdopodobnie od przyjęcia chrześcijaństwa. Wtedy to z zagranicy sprowadzano pierwsze, niezbędne do pracy duszpasterskiej księgi liturgiczne, biblie, zbiory kazań, co dało początek księgozbiorom kościelnym. Kościół, doceniając wartość czytelnictwa dla formacji wiernych, popierał i organizował je. Od kapłanów wymagał czytania Pisma Świętego, by stali na straży doktryny objawionej przez Boga. Najstarszą formą zorganizowanego czytelnictwa religijnego były właśnie biblioteki parafialne, które kontynuowały tradycje starożytności. W Polsce czytelnictwo religijne rozwijało się początkowo wśród duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. Projekty organizacyjne bibliotek parafialnych powstały dopiero w 1907 r.

Pilickie zbiory

W diecezji sosnowieckiej istnieje kilka starych bibliotek, które posiadają bogate, cenne zbiory biblioteczne. Należy w tym miejscu wymienić choćby bibliotekę parafialną, która wywodzi się z klasztornych tradycji – u Ojców Franciszkanów w Pilicy-Biskupicach, bibliotekę w parafii Świętej Trójcy w Będzinie czy we wspólnocie Świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie. – W części klasztornej dwie sale przeznaczone zostały na potrzeby biblioteki. W jednej z nich są stare księgi, takie jak: mszały, psałterze, księgi liturgiczne i inne zabytkowe pozycje książkowe. W sumie jest ich tutaj kilka tysięcy. Książki z tej części nie są udostępniane osobom z zewnątrz. W drugiej części znajdują się książki nowe. Z biblioteki najczęściej korzystają studenci. Zbiory z tej części mogą wypożyczać wierni z parafii i okolicy, jednak ci coraz rzadziej odwiedzają klasztorne zbiory i nieczęsto korzystają z tego typu dobrodziejstw – zaznacza Proboszcz pilickiej wspólnoty. Niestety, i tego zbioru nie ominęło nieszczęście. W Wielką Sobotę 1857 r. wybuchł pożar, który strawił bibliotekę. Obecne zbiory pochodzą z innych franciszkańskich placówek. Dominują książki o tematyce religijnej, choć pojawiają się też pozycje książkowe z zakresu psychologii, semantyki czy ekonomii. Klasztorne zbiory powiększają się z roku na rok. Wiele książek pisanych jest po łacinie. Wśród perełek bibliotecznych zbiorów należy wymienić „Rozmyślania o tajemnicy naszej wiary”, wydane drukiem w 1621 r. Do ciekawostek należy zaliczyć również ręcznie pisany „Psałterz” oraz „Dziennik praw Królestwa Polskiego” wydany przez cara Mikołaja I.

Biblioteka parafialna

Mówi się o kryzysie czytelnictwa w Polsce, bo zainteresowanie książką spada. Lekturę zastępują nam najnowsze osiągnięcia techniki. Podobnie niewesoło wygląda sytuacja z czytelnictwem prasy katolickiej. Tym bardziej cieszą przedsięwzięcia, które mają na celu obudzić w ludziach głód czytania. Przy parafiach naszej diecezji tworzone i poszerzane są biblioteki. Zazwyczaj dawne pomieszczenia salek katechetycznych służą tym celom. Ponad 20 lat temu na pomysł utworzenia parafialnej biblioteki wpadł ówczesny proboszcz parafii św. Macieja Apostoła w Siewierzu, ks. kan. Józef Dawczyński. Wraz z pracującymi w parafii wikariuszami utworzył pierwszy księgozbiór, który udostępniony został wiernym. Książki pochodziły głównie z darowizn. Ksiądz Proboszcz, księża wikariusze, a także rodak siewierskiej wspólnoty, ks. prof. Niemiec włączyli się w dzieło tworzenia parafialnej biblioteki – podarowali część swoich cennych zbiorów na jej potrzeby. Obecnie biblioteka parafialna w Siewierzu liczy ponad tysiąc pozycji książkowych. Zbiór stale jest uzupełniany. Tu można nie tylko wypożyczyć dobrą książkę, ale i poczytać katolicką prasę, m.in. „Niedzielę”.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-11 15:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowa Ewangelizacja wszystkim

Uczestnicy Kongresu w Radomsku

Agnieszka Armacińska

Uczestnicy Kongresu w Radomsku

To hasło I Kongresu Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej, który zakończył się 21 września w Radomsku. Kongres trwał trzy dni

Więcej ...

USA/ Prezydent Trump: Krym zostanie przy Rosji

2025-04-25 12:44

PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

Krym zostanie przy Rosji - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla magazynu "Time". Rozmowę opublikowano w piątek z okazji zbliżających się stu dni drugiej prezydentury Trumpa.

Więcej ...

Wygraj wyjazd do Rzymu!

2025-04-25 23:05

plakat organizatorów

Może to propozycja dla ciebie? Wciąż można zgłaszać chęć udziału w Turnieju Wiedzy Biblijnej!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Kościół

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Wiceminister zdrowia: jedno zaświadczenie od specjalisty...

Wiadomości

Wiceminister zdrowia: jedno zaświadczenie od specjalisty...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę