Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nagrody dla społeczników

Wiesława Konopelska

Ks. kan. Jarosław Wolski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi otrzymał 13 września nagrodę „Misericors in egentes” – „Miłosierny wśród potrzebujących”, a 19 września został uhonorowany „Pierścieniem Saturna”

Laur „Miłosierny wśród potrzebujących” został przyznany przez Fundację Wspierania Rozwoju Zasobów Ludzkich „Nasze Zagłębie”. Spośród 32 kandydatów kapituła nagrody wyłoniła pięciu laureatów oraz nadała dwa wyróżnienia. Honorowy patronat nad konkursem sprawował bp Grzegorz Kaszak, a także prezydenci i burmistrzowie Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.

Laureatami zostali, oprócz ks. kan. Jarosława Wolskiego: Iwona Więcławek-Wardyniec – prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy z Wami” z siedzibą w Sosnowcu, Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, Danuta Lech z Dąbrowy Górniczej oraz Szkoła Policji w Katowicach. Wyróżnieniami zostali uhonorowani: Łukasz Kolber – wiceprezes Fundacji „Godne Życie” oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Gala wręczenia statuetek odbyła się w sali teatralnej SDK „Odeon” w Czeladzi, a uświetnił ją koncert kameralistów z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Mysłowicach pod dyrekcją Wacława Golonki.

Uhonorowani przez fundację odebrali nagrody z rąk Tomasza Grada, fundatora nagrody, założyciela i prezesa fundacji „Nasze Zagłębie”. – Nasza fundacja działa od 2010 r. i tak jak większość z nagrodzonych prowadzimy działalność na rzecz szeroko rozumianej pomocy społecznej. Naszym zadaniem jest wspieranie rozwoju zasobów ludzkich, rozwijanie kompetencji, talentów ludzi dorosłych i starszych. Wspieranie zasobów ludzkich to nie tylko wspieranie poszczególnych osób czy instytucji, jest to również współpraca z nimi – powiedział Tomasz Grad.

Nagroda została przyznana ks. kan. Jarosławowi Wolskiemu za działalność społeczną i socjalną oraz współpracę z wieloma organizacjami. – Muszę powiedzieć, że jestem człowiekiem pokolenia Jana Pawła II. Stąd głównym motywem mojego posługiwania duszpasterskiego jest zdanie z encykliki „Redemptor hominis”, że człowiek jest drogą Kościoła. Jest to także nawiązanie do dziedzictwa myśli ks. Józefa Tischnera, z którym czuję pewne pokrewieństwo duchowe, jeszcze z czasów, gdy uczestniczyłem w jego seminarium naukowym. Ks. Tischner zwykł mawiać, że człowieka trzeba szukać nie tylko na prostej ewangelicznej drodze, ale również tego, który zbłądził na pobocze. Dopełnieniem tych myśli jest posługa pasterska i nauczanie Ojca Świętego Franciszka, który przyjął postawę poszukiwania i pozyskiwania ludzi będących na obrzeżach Kościoła. Nie ukrywam, że każda inicjatywa, w której uczestniczę, którą podejmuję, albo którą wspieram zawsze jest ostatecznie ukierunkowana na najwyższe dobro człowieka, jakim jest zbawienie – powiedział ks. kan. Jarosław Wolski.

Reklama

– Chciałabym podziękować fundacji za to wyróżnienie. Szczerze wyznaję, że na co dzień nie mamy czasu na zastanawianie się ile robimy, ile pomagamy. Działamy jako Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Jesteśmy z Wami” z siedzibą w Sosnowcu od 2004 r. W swoich celach mamy głównie pomoc osobom bezrobotnym. Pomagamy im szukać pracy, mamy agencję zatrudnienia. Prowadzimy też pomoc dla dzieci z rodzin rozbitych, umożliwiamy im spotkania z rodzicami pod nadzorem wolontariuszy. Oprócz tego pomagamy również osobom chorym i ogólnie potrzebującym pomocy – podkreśliła Iwona Więcławek-Wardyniec.

Natomiast 19 września w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna”. Z okazji przypadającej w tym roku 10. edycji tej nagrody, wyłoniono 10 laureatów. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi (nagroda została przyznana z okazji 15-lecia współpracy z miastem Czeladź przy organizacji Festiwalu „Ave Maria”); Zdzisław Podlewski – działacz NSZZ „Solidarność” Kopalni „Saturn” (z legitymacją nr 1); Kazimierz Irli – wieloletni przewodnik pielgrzymkowy do Kalwarii Zebrzydowskiej i Piotr Kossakowski – artysta malarz, adiunkt Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, związany z czeladzkim środowiskiem artystycznym.

2014-10-01 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konsorcjum.pl- Trade & Travel Company uhonorowane Godłem Teraz Polska

archiwum Konsorcjum

25 października w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyło się wręczenie statuetek „Promotor Polski” oraz dyplomów potwierdzających prawo do używania Godła Teraz Polska w 2023 roku.

Więcej ...

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Więcej ...

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...