Reklama

Niedziela 41/2013

Szczegółowy spis treści

2

Św. Franciszek mówi do nas swoim życiem

(RIRM)

O pokój w Ziemi Świętej, w Syrii, na Bliskim Wschodzie, na całym świecie zaapelował papież Franciszek podczas Mszy św. w Asyżu, gdzie przebywał 4 października br.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Zaplanowany atak mediów nienawiści

Ks. Ireneusz Skubiś

Nie dajmy się zmanipulować. Piszmy do prezesa TVP Juliusza Brauna, by się zastanowił, jak poprowadzić polską telewizję, by była dla wszystkich Polaków i nie szkalowała dobrego imienia ludzi Kościoła.

Z Watykanu
4

Z Watykanu

Ze świata
5

Ze świata

Z Jasnej Góry
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

Z kraju
7

Z kraju

Przed 100. rocznicą objawień fatimskich
8-9

Dzień Maryjny Roku Wiary

Czesław Ryszka

Papież Franciszek 13 października br., wzorem swoich poprzedników, poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryjna droga Ojca Świętego
10-12

Franciszek – papież maryjny

Włodzimierz Rędzioch

Media mainstreamowe przykleiły papieżowi Franciszkowi etykietkę „progresisty”, dlatego przemilczają bardzo ważny aspekt jego pontyfikatu i istotną cechę jego pobożności – maryjność

Pod patronatem medialnym „Niedzieli"
13

Wojtyła – nadzieja Polaków

Joanna Szczerbińska

Silna postać wspartego na lasce pasterskiej biskupa zachwyca na tle nieba spowitego łuną zachodzącego słońca. Prawa ręka uniesiona w górę podtrzymuje poły kapy, stroju liturgicznego noszonego podczas procesji z Najświętszym Sakramentem. Przemawia, naucza, dodaje odwagi, przestrzega.

Listy do pasterza
14-15

Gdy media straszą Kościół papieżem Franciszkiem...

Abp Józef Michalik

W jednej z homilii powiedział Ksiądz Arcybiskup, że w Polsce próbuje się straszyć Kościół papieżem Franciszkiem. Jak pamiętam, stało się to obiektem krytyki wielu mediów „postępowych”. W poprzednim numerze „Niedzieli” mieliśmy okazję zapoznać się z całym obszernym wywiadem Ojca Świętego, udzielonym jezuickiemu periodykowi „La Civilta Cattolica”. Chciałbym prosić o refleksje na temat owego „straszenia” Papieżem.

Nasza rozmowa
16-17

Z punktu widzenia Magisterium Ecclesiae

O przynależności do Kościoła i wynikających z niej konsekwencjach, o moralności (nie)chrześcijańskiej i o postawie papieża Franciszka – z kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

PORTRET MATKI PAPIEŻA
18-19

„Nad twoją białą mogiłą...”

Lidia Dudkiewicz

W niezwykłą podróż w poszukiwaniu śladów życia kobiety, która urodziła przyszłego Papieża, wybrała się Milena Kindziuk. I powstał portret wyjątkowej matki...

Emilii, Matce mojej

Karol Wojtyła

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA PAPIEŻA JANA PAWŁA II
20-22

Tak jakby tam był od wielu lat

Grzegorz Polak

Trzydzieści pięć lat temu, w drugim dniu konklawe po niespodziewanej śmierci Jana Pawła I, 16 października 1978 r. ok. godz. 17.15, 111 kardynałów, ku osłupieniu całego świata, wybrało na papieża arcybiskupa Krakowa kard. Karola Wojtyłę.

W KRĘGU ŚWIĘTYCH
23

Na drodze św. Ludwika z Montfort

Rozmawiała Ewa Makulec

DZIEŃ PAPIESKI - 13 PAŹDZIERNIKA 2013
24-25

Jan Paweł II – Papież Dialogu

Dorota Mazur

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu” – doskonale ujmuje relację młodzieży z polskim Papieżem. Jan Paweł II chciał wyjść naprzeciw młodym i dlatego postanowił spotykać się z nimi na Światowych Dniach Młodzieży.

Jan Paweł II modlił się za mnie

Ks. Marek Kapłon

Na pierwszy rzut oka – normalna rodzina. On – emerytowany policjant, ona – mama na pełny etat. Piątka dzieci – w tym jedno cudownie uzdrowione za wstawiennictwem Papieża. – Jan Paweł II modlił się za mnie – mówi mała Gloria, gdy pytam o jej narodziny.

26

Konkurs Fotograficzny „Niedzieli” „Kierunek: Jasna Góra 2013” rozstrzygnięty!

Jury obradujące pod kierunkiem artysty plastyka dr. Włodzimierza Karankiewicza dokonało oceny ponad 170 fotografii zgłoszonych do VIII edycji Konkursu Fotograficznego „Kierunek: Jasna Góra 2013".

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
27

Camino w Krakowie

Maria Fortuna-Sudor

Powiedzieli

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA PAPIEŻA JANA XXIII
28-29

Papież dobroci

Ks. Józef Gaweł SCJ

Kilka miesięcy temu przeżywaliśmy w Kościele dwie ważne daty związane z błogosławionym papieżem Janem XXIII. Najpierw była to 50. rocznica wydania encykliki „Pacem in terris” (11 kwietnia 1963 r.), a następnie 50. rocznica śmierci (3 czerwca 1963 r.).

850 LAT BOŻOGROBCÓW W POLSCE
30

Te Deum w Miechowie

Agnieszka Dziarmaga

W bazylice Grobu Bożego w Miechowie 29 września br. pochylano się nad liczącą 850 lat misją i spuścizną Zakonu Stróżów Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego w Polsce bożogrobcami lub miechowitami.

WIARA I ŻYCIE
31

Wartość życia ludzi starszych

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który obchodzony był 1 października 2013 r., ze specjalnym przesłaniem na temat wartości życia ludzi starszych zwrócił się do osób w podeszłym wieku, ich bliskich, pracowników służby zdrowia oraz opieki społecznej abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Wdzięczność mówi: wracaj

Ks. Mariusz Rosik

ROK WIARY
32

Wierzyć – odnawiać się...

Ks. Tadeusz Wójcik

Moc Boża ukazuje się często w naszej słabości.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Wiara uzdrowionego cudzoziemca

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 17, 11-19)

Wszyscy jesteśmy trędowaci

Ks. Marek Łuczak

Trąd od zawsze był chorobą wyjątkowo dotkliwą. Towarzyszy ludzkości od czasów najdawniejszych – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z III–II tysiąclecia przed Chrystusem.

ROK WIARY
34

Dlaczego Jezus umarł?

Ks. Jarosław Grabowski

Dlaczego Jezus umarł? Czy musiał umierać? Jaki jest sens Jego śmierci? Czy Jezus mógł nie zgodzić się na śmierć? Te i inne pytania rodzą się w człowieku, który świadomie wyznaje wiarę słowami: „Wierzę…w Jezusa Chrystusa…, który ukrzyżowan, umarł i pogrzebion…”.

35

Orzeł może. Wszystko

Krzysztof Czabański

Z centrali przyszła dyrektywa, żeby zaatakować Prawo i Sprawiedliwość za spot reklamowy w sprawie referendum w Warszawie. Portale internetowe, telewizje, radia i gazety zapełniły się wczoraj właściwą treścią.

PROSTO I JASNO
36

Wniosek o samorozwiązanie Sejmu

Czesław Ryszka

W „Wiadomościach” TVP trwa serial o pedofilii duchownych, prowadzony w stylu marnego tabloidu. Dziennikarze pochylają się z troską nad losem Kościoła, pokazują twarze i nazwiska kapłanów, którzy zostali pomówieni o grzeszne czyny, choć nie zapadły jeszcze prawomocne wyroki w ich sprawie.

36

Nowe rozmaitości

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37

Z prasy zagranicznej

(pr)

ROZMAWIAMY O POLSCE
38-39

Europejskie wojowanie z łupkami

O mechanizmach zwalczania branży gazu oraz ropy niekonwencjonalnej, tajemniczej rywalizacji w polskim rządzie i pilnowaniu interesów Polski w Brukseli z Konradem Szymańskim rozmawia Wiesława Lewandowska

TUTAJ CHODZI O ŻYCIE!
40

Barbaria w Sejmie

Elżbieta Morawiec

Od narodzin ludzkiej cywilizacji jej miarą zawsze był stosunek do istot słabszych: starych, chorych, niepełnosprawnych. Dziś już nie...

15 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO
41

O dziecku, które się rozmyśliło…

Aneta Bartosik

Weronika cały czas otrzymuje darmowe próbki kosmetyków dla niemowląt, bo kilka miesięcy temu z wielką radością poinformowała świat, że czekają z mężem na ich pierwsze dziecko.

FIASKO POLITYKI MSZ
42-43

Zapaść polskich mediów na Wschodzie

Artur Stelmasiak

W ciągu dwóch ostatnich lat zamknięto połowę polskich redakcji za wschodnią granicą, a te, które przetrwały, toną w długach. Ich katastrofalny stan to zasługa polityki Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

MASS MEDIA
44

Tożsamość narodowa niezbędna jak tlen

Z Zygmuntem Chabowskim – przewodniczącym Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – rozmawia Henryk Tomczyk

DODATEK NIE TYLKO DLA SENIORA
45-50

Ustanowieni do pomocy człowiekowi

Ks. Ireneusz Skubiś

Patronowie trzeciego wieku

Ks. M. Ł.

Telewizja Polska pokazała niedawno bardzo ciekawy felieton na temat niespotykanego wydarzenia w Poznaniu z udziałem seniorów w roli głównej. Włodarze miasta oddali klucze ludziom w podeszłym wieku. Czy zdarzenie to miało znaczenie tylko symboliczne? A może seniorzy coraz częściej będą przejmować odpowiedzialność za otaczający świat?

Nigdy nie jest za późno na naukę

Jolanta Marszałek

Osoby w wieku 50+ kojarzymy raczej z emeryturą niż studiami. Nic bardziej mylnego. Studia w tym wieku podejmuje wiele osób, a ich oferta jest coraz bogatsza.

Wygrać z czadem

(akw)

Rok temu pisaliśmy w „Dodatku nie tylko dla Seniora” („Niedziela” nr 43/12) o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakim jest czad, i o tym, że ten cichy zabójca uaktywnia się szczególnie w sezonie grzewczym.

Patroni podeszłego wieku

Ks. Jacek Molka

W Nowym Testamencie, a konkretnie w Ewangelii według św. Łukasza (2, 25-38), spotykamy dwie postaci, które możemy nazwać patronami osób starszych. Są nimi Symeon i Anna.

Melatonina – sposób na zdrowy sen!

Dr n. med. Michał Rabijewski, Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Godność od początku do końca

Ks. M. Ł.

W związku z kanonizacją Jana Pawła II padło wiele propozycji i zrodziło się wiele pomysłów. Najczęściej zastanawiamy się nad tym, komu lub czemu będzie patronował nowy święty.

NA BIEŻĄCO
51

Biedaczyna

Zdzisław Skotnicki

PIĘKNIE MÓWIĆ
52

Retoryka w służbie społecznej

Marian Florek

Rok 2013 został ogłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Kardynała Augusta Hlonda. Tegoroczny XVI Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego nie mógł odżegnać się od tego faktu i jako myśl przewodnią przyjął słowa kard. Hlonda: „Wolno swój naród więcej kochać, nie wolno nikogo nienawidzić”.

FELIETONY
53

Elementarz Katolika

Alina Czerniakowska

Nowa książka ks. Jacka Bałemby SDB pt. „Elementarz katolika” to „prawdy pożyteczne na czasy pomieszania powszechnego”. Już na początku czytamy wybrane fragmenty z Ewangelii, które każdy człowiek powinien znać. Święte słowa z Księgi Życia.

Kryzys w rodzinie – Czy można było zapobiec?

Wojciech Mścichowski

Do domu wrócimy, w piecu (nie) napalimy...

Marian Salwik

Jeżeli rządowi uda się wprowadzić tzw. program antysmogowy, to do 2020 r. w Polsce węglem w domu nie napalisz…

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Kalendarium 13 - 19 X 2013

Ewa Aszkiewicz

Buraki na zimę

Jolanta Marszałek

Chociaż na półkach w sklepach piętrzą się słoiki warzywnych sałatek i marynat, to domowego smaku przetworów nic nie zastąpi. Jest jeszcze pora, aby samemu zawekować przetwory na zbliżającą się zimę. Jak przygotować do słoików buraczki – podpowiadają Siostry Zmartwychwstanki z Częstochowy.

Głupio wyszło

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Wiara bez obciachu

Aleksandra Cygan

Niewolnice XXI wieku

S. Joanna Lipowska, Franciszkanka Misjonarka Maryi

Handel ludźmi trwa!

S. Joanna Lipowska

Do Fatimy za 4 euro

Natalia Piórkowska

67

Spotkanie w auli „Niedzieli”

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Święty!

Ks. Ireneusz Skubiś

Na konsystorzu, który w ostatnich dniach obradował w Watykanie, ogłoszono datę kanonizacji bł. Jana Pawła II - 27 kwietnia 2014 r., w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Wszyscy odbieramy Jana Pawła II jako świętego - pamiętamy to wołanie na Placu św. Piotra, kiedy oddawaliśmy ostatnią posługę Ojcu Świętemu: lud Boży wykrzyczał - „Santo subito” - święty natychmiast.

Podziękowanie za pracę na rzecz misji

(akw)

Ksiądz prał. Wacław Kuflewski, absolwent częstochowskiego LO im. R. Traugutta, długoletni misjonarz w Zambii, a następnie kapelan Szpitala im. NMP w Częstochowie, został wyróżniony statuetką Fundacji im. Księdza Kardynała Adam Kozłowieckiego „Serce bez granic”.

13 października - Dzień Papieski i Akt Oddania Świata Niepokalanemu Sercu Maryi

Niedziela kielecka

Diecezja u stóp Matki Bożej Słuchającej

Władysław Burzawa

Ponad 800 wiernych z różnych parafii diecezji kieleckiej uczestniczyło w pielgrzymce do Kalwarii Pacławskiej, dziękując w Roku Wiary za 20 lat posługi biskupiej pasterza diecezji, biskupa Kazimierza Ryczana.

Jedenaście portretów bł. Jana Pawła II

Katarzyna Dobrowolska

Namalowane przez Ściwiarską portrety spotkamy w Rzymie w Domu Polskim, gdzie często nocują nasi pielgrzymi, w seminarium kieleckim, w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

W ciszy Karmelu

Agnieszka Dziarmaga

Kielecki Karmel na osiedlu Baranówek to jedyne takie miejsce w diecezji, gdzie nieprzerwanie od 14 lipca 1958 r. swym ukrytym życiem służą klauzurowe Siostry Karmelitanki Bose (Mniszki Bose Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel).

Niedziela małopolska

Dzień Miłośnika Eucharystii

Agnieszka Konik-Korn

Przeżywamy kolejny Dzień Papieski. W tym roku szczególny - wiemy już bowiem, że za kilka miesięcy nasz kochany Ojciec Święty zostanie kanonizowany.

Uroczy zakątek

Agnieszka Konik-Korn

Musi pani przejechać przez Sidzinę, minąć drewniany mostek i tam, zaraz obok kościółka będzie budynek klasztorny, tam znajdzie pani siostry - miejscowy przechodzień tłumaczył nam, jak dojechać do górnej części Sidziny, gdzie znajduje się dom Sióstr Służebniczek Starowiejskich. I rzeczywiście, jadąc krętymi, jesiennymi drogami, odnajdujemy wspomniany most.

Oświeć posła!

Ewelina Królikowska-Juszczyk, Koordynator akcji „Oświeć Posła” w Małopolsce

Dawno żadna z reform nie budziła tylu negatywnych emocji i tylu protestów co reforma obniżająca wiek szkolny.

Niedziela lubelska

Dołącz do akcji dobrego wychowania!

Anna Buda

Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej w Lublinie wraz z ks. Bartłomiejem Krzosem, opiekunem duchowym bractwa, zachęca do wzięcia udziału w akcji Duchowy Skarbiec Dobrego Wychowania, której celem jest modlitwa w intencji dobrego wychowania młodzieży oraz przygotowania mądrych wychowawców.

W parafii jak w rodzinie

Urszula Buglewicz

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wygnanowicach, utworzona w październiku 1946 r. przez biskupa Stefana Wyszyńskiego, jest jedną z mniejszych wspólnot na terenie naszej archidiecezji. Jej siłą jest mocna wiara rolniczego ludu, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Ocalić od zapomnienia

Ewa i Tomasz Kamińscy

17 września w kościele pobrygidkowskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie spotkali się wszyscy, dla których ważne jest kultywowanie pamięci o wydarzeniach z września 1939 r. Oprócz przedstawicieli władz, Wojska Polskiego, policji, kombatantów, ugrupowań i stowarzyszeń przybyła młodzież ze szkół lubelskich. Liczne poczty sztandarowe utworzyły długi szpaler wzdłuż nawy kościoła.

Z szacunku do rzeźby

Z artystą rzeźbiarzem z Puław Ryszardem Radziwilskim - o pasji tworzenia sztuki rzeźbiarskiej - rozmawia Anna Buda.

Niedziela łódzka

Po której stronie jesteśmy?

Anna Skopińska

Trzeba być gotowym dać świadectwo nawet wtedy, gdyby miało ono kosztować i być związane z cierpieniem - mówił abp Marek Jędraszewski w homilii podczas Mszy św. w rocznicę początku tworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Obłóczyny kleryków

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 29 września ośmiu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przywdziało sutannę, zaś jeden złożył swoją kandydaturę przed święceniami diakonatu. Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

Poznać fundamenty kultury

Z ks. dr. Przemysławem M. Szewczykiem - patrologiem, tłumaczem dzieł Ojców Kościoła, wykładowcą łaciny i greki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi - rozmawia ks. Waldemar Kulbat

Niedziela rzeszowska

To miejsce woła „wierzę”

Agnieszka Iwaszek

Parafia w Stykowie, erygowana dekretem bp. Kazimierza Górnego z 24 sierpnia 2003 r., jest jedną z najmłodszych w całej diecezji rzeszowskiej, choć historia wsi Styków sięga „Złotego Wieku” panowania dynastii Jagiellonów.

Różaniec jest sensem mojego życia

Dorota Zańko

Chorowała na osteoporozę, czyli zrzeszotnienie kości. Niefortunny upadek podczas zrywania wiśni, sprawił, że połamała kości, m.in. kręgosłup w odcinku piersiowym i została sparaliżowana. Pewnej nocy właśnie w hospicjum przyśniły jej się dzieci wykonujące własnoręcznie różańce.

I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich

Maria Kocząb

W dniach 14-15 września br. odbył się w Licheniu I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich (PRD) zorganizowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego

Niedziela sandomierska

Koła Różańcowe w jedności

Ks. Adam Stachowicz

Różaniec buduje relacje duchowe i społeczne. - tymi słowami 5 października w sanktuarium Matki Bożej Sulisławskiej zwrócił się do zebranych bp Krzysztof Nitkiewicz.

Dni Kardynała Kozłowieckiego

Ks. Adam Stachowicz

Dorocznie w okolicy rocznicy śmierci kard. Adama Kozłowieckiego SJ, w miesjcu urodzin Kardynała świętowane są dni jemu poświęcone. W tym roku, rocznicę śmierci, 28 września, odbył się Festiwal Piosenki Misyjnej.

Nauczyciele o swoim zawodzie, święcie i uczniach

Iwona Bańka

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci i młodzież znów będą wędrować do szkół z kwiatkiem w ręku, by tym gestem podziękować wychowawcom i nauczycielom. W szkołach odbywać się będą apele, a uczniowie deklamować będą wiersze i składać życzenia.

Niedziela świdnicka

Pielgrzymki dziesiąty epilog

Tomasz Pluta

Gdzie, jeśli nie w Bardzie u Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej pielgrzymi Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę mają poszukiwać odpowiedzi na temat sensu pielgrzymowania? Zgodnie z sierpniową zapowiedzią wracamy w relacji do tego letniego wędrowania.

Pamięć o gułagu w Rusku

Przemysław Awdankiewicz

Cztery wieżyczki obserwacyjne 2, 5 x 2, 5 x 5, 4 m, ogrodzenie z drutu kolczastego na słupach żelbetowych, strażnicy - to była granica miedzy wolnością a więzieniem dla przebywających w peerelowskim gułagu we wsi Rusko koło Strzegomia, jednym z czterech stalinowskich obozów pracy dla więźniów na Dolnym Śląsku.

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu i jej przesłanie

Bp Ignacy Dec

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu ma dwóch bohaterów: świetnie mającego się bezimiennego bogacza i biednego żebraka o imieniu Łazarz. Bogacz opływał we wszystko. Ubierał się w drogocenną purpurę i bisior i codziennie się świetnie bawił.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

„Te Deum” za stulecie świątyni w Mrzeżynie

Ks. Robert Gołębiowski

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę 7 września br. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w asyście kilkunastu kapłanów pracujących w tej parafii, wywodzących się z tych terenów oraz posługujących w dekanacie Trzebiatów.

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Brwicach

Ks. Robert Gołębiowski

„Misje u stóp Krzyża” trwały w Brwicach od 20 do 27 września. Uroczystemu wprowadzeniu Relikwii i Krzyża Świętego Ottona dokonał ks. prał. Aleksander Ziejewski.

Dwa różne „Marsze dla Życia”

Ks. Tomasz Kancelarczyk, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

00-osobowa grupa ze szczecińskiego Bractwa Małych Stópek działającego przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” wyjechała w piątek 20 września na „Marsze dla Życia” w Berlinie w Niemczech i Koszycach na Słowacji.

Niedziela warszawska

Piłki, patelnie, zegary - czyli świętość dla każdego

Artur Stelmasiak

Stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II postanowili ruszyć z kampanią społeczną. Chcą w nowoczesny sposób upowszechnić świętość, czyli pokazać, że każdy z nas jest do niej powołany.

Śpiewać naprawdę każdy może

Tajemnica śpiewania w chórze polega na tym, że ważna jest w nim każda osoba. Nie wystarczy więc, że komuś wychodzi, bo musi wychodzić wszystkim. Tak tworzy się piękno - mówi Zofia Borkowska, dyrygentka warszawskiego Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Klub Roninów

Wojciech Dudkiewicz

Ziemkiewicz, Janecki, Jachowicz, Lichocka, Makowski, Gociek, Karnowski. Publicyści, którzy serca mają z prawej strony, co tydzień rozpoczynają wieczorne spotkania w konserwatywnym warszawskim salonie politycznym nazywanym Klubem Ronina.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Jubileusz „Lechitów”

Ks. Andrzej Puzon

Zespół „Lechici” z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie 15 września br. obchodził 30-lecie swego istnienia. Ks. prał. Andrzej Puzon, po przyjściu do Hrubieszowa, postanowił - jako proboszcz - powołać do obsługi liturgii, zwłaszcza Mszy św. młodzieżowej i dziecięcej, zespół wokalny oraz liturgiczną służbę ołtarza.

Słoneczne wspomnienia z podróży po Europie

Urszula Lis

115-osobowa grupa młodzieży z Hrubieszowa, Zamościa, Krasnobrodu i Wielączy wraz z księżmi - Tomaszem Bazanem, Maciejem Lewandowskim i Mariuszem Skakujem - odbyła podróż po Europie. Wśród nich byli m.in. harcerze z ZHR, członkowie scholi, ministranci, członkowie Ruchu Światło-Życie.

Wyjechał klerykiem, powrócił kardynałem

Adam Łazar

Długo czekaliśmy na monografię o kard. Marianie Jaworskim, który ze Lwowa wyjechał jako kleryk, by powrócić do niego jako kardynał, metropolita lwowski.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho