Reklama

Niedziela Sandomierska

Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w diecezji

Siostry składają, w imieniu swych domów zakonnych,
duchowe postanowienia na Rok Życia Konsekrowanego

Adam Stachowicz

Siostry składają, w imieniu swych domów zakonnych, duchowe postanowienia na Rok Życia Konsekrowanego

W wigilię I Niedzieli Adwentu w bazylice sandomierskiej miało miejsce rozpoczęcie diecezjalnego Roku Życia Konsekrowanego. Na modlitwie zgromadziły się wspólnoty zakonne z terenu całej diecezji. Wspólnej modlitwie, podczas której sprawowano Mszę św. wraz z modlitwą Nieszporów, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zwracając się do osób konsekrowanych wskazał na osoby zakonne, jako znaki działania Ducha Świętego, który jak ogień ma oczyszczać i rozpalać ludzi wierzących. – Można wypełniać skrupulatnie wskazania Ewangelii i dać się jej porwać, poprowadzić z zamkniętymi oczami. Można okazjonalnie poświęcać Bogu swój czas i siły, albo oddać Mu całkowicie swoje życie. Różne są sposoby wypełniania chrześcijańskiego powołania, a przynależność do jakiegoś stanu w Kościele (duchownego, zakonnego, świeckiego), niekoniecznie musi odgrywać determinującą rolę. Zakony wierne charyzmatowi otrzymanemu od swoich założycieli i reformatorów, wnoszą jednak do życia Kościoła tę iskrę, ogień Ducha Świętego. Ogień, który oczyszcza i rozpala serca Ludu Bożego. Wszyscy potrzebujemy tego żaru, tego ożywczego płomienia – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz. – Dlatego modlimy się o powołania zakonne oraz za wszystkich, którzy wybrali drogę życia konsekrowanego. I prosimy was, drodzy Ojcowie, Księża, Bracia i Siostry, bądźcie wierni waszemu charyzmatowi zakonnemu tak w wymiarze osobistym, jak i wspólnotowym. Pielęgnujcie go, gdyż on jest skarbem całego Kościoła świętego. To przyniesie odrodzenie dla waszych wspólnot i dla nas wszystkich – podkreślał Ksiądz Biskup.

Reklama

Podczas homilii ks. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, przedstawił kierunki działań i zadania, jakie niesie rozpoczynający się Rok Życia Konsekrowanego. – Trzy cele przyświecają celebracji tego Roku. Spojrzenie w przeszłość z wdzięcznością, przeżywanie teraźniejszości z pasją oraz przyjęcie przyszłości z nadzieją. Ten Rok niech będzie czasem powrotu do swych założycieli, do przykładu ich zaangażowania. Niech będzie odpowiedzią na apel Papieża, aby obudzić świat swym profetycznym świadectwem oraz zaproszeniem, aby razem z osobami zakonnymi dziękować Bogu za dar życia konsekrowanego, patrząc z nadzieją, że życie konsekrowane nie może zaniknąć w Kościele – mówił Kaznodzieja.

Na Rok Życia Konsekrowanego zaplanowano w naszej diecezji szereg spotkań formacyjnych i ewangelizacyjnych. W lutym będzie obchodzony: Parafialny Dzień Życia Konsekrowanego, zaś w samym dniu święta Ofiarowania Pańskiego – XIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Zaplanowano także pielgrzymki osób zakonnych do sanktuariów w Janowie Lubelskim, na Świętym Krzyżu i Ostrowcu Świętokrzyskim. W Rytwianach w Pustelni Złotego Lasu odbędzie się II Europejski Festiwal Smaków Klasztornych. Zamknięcie Roku Życia Konsekrowanego odbędzie się w święto Ofiarowania Pańskiego 2016 r. – Pokładam w czasie Roku Życia Konsekrowanego wiele nadziei. Ufam, że wzbudzi dużo radości i optymizmu w samych osobach konsekrowanych, które na nowo odkryją piękno i wielkość swojego powołania. Liczymy także na modlitwę całej społeczności Kościoła w naszej intencji, abyśmy dobrze wypełniali nasze powołanie i charyzmat stając się bardziej świętymi i efektywnymi świadkami Chrystusa we współczesnym świecie – powiedziała s. Klara Radczak, diecezjalna referentka ds. zakonnych.

2014-12-11 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz zaprasza na uroczystą inaugurację Roku Życia Konsekrowanego

Ricardo77/ pl.wikiepdia.org

Rok Życia Konsekrowanego w archidiecezji krakowskiej rozpocznie się uroczystą Mszą św. w sanktuarium św. Jana Pawła II, która zostanie odprawiona 30 listopada o godz. 12.30. Metropolita krakowski zachęcił kapłanów do koncelebrowania tej Eucharystii, a diecezjan do licznego udziału.

Więcej ...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Więcej ...

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku