Reklama

Niedziela Kielecka

Papież Franciszek w Izraelu

2015-05-07 14:11

Niedziela kielecka 19/2015, str. 1, 6

TD

Po raz pierwszy na Kielecczyźnie gościła ambasador Izraela – Anna Azari. 17 kwietnia Pani Ambasador w dawnej synagodze w Chmielniku przekształconej w nowoczesny ośrodek muzealny otworzyła wystawę fotograficzną „Wizyta Papieża Franciszka w Izraelu”, która od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Wystawa jest po raz pierwszy pokazywana w Polsce, z Chmielnika pojedzie do Lublina.

Gośćmi wyjątkowego wydarzenia byli m.in.: wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak, wikariusz generalny ks. Dariusz Gącik, władze gminy Chmielnik z burmistrzem Pawłem Wójcikiem i przewodniczącym Rady Miasta i Gminy – Sławomirem Wójcikiem, księża, młodzież, mieszkańcy Chmielnika.

Ambasador Anna Azari powiedziała podczas wernisażu: – Wystawa, którą dziś otwieramy, jest pokazywana w Polsce po raz pierwszy i bardzo się cieszę, że dzieje się to właśnie w chmielnickiej synagodze. Papież Franciszek jest symbolem otwartości na dialog z wyznawcami wszystkich religii, co doskonale widać na prezentowanych na wystawie fotografiach i w tej postawie kontynuuje dziedzictwo Jana Pawła II.

Reklama

Podkreśliła także, że „Rok 2015 jest bardzo ważną datą w stosunkach Kościoła z judaizmem. 50 lat temu opublikowano papieski dokument «Nostra aetate», który dał solidną podstawę do międzyreligijnej współpracy i dialogu. Niezmiernie mi miło, że wystawę z Ambasady można oglądać tutaj. Fakt ten jest bardzo symboliczny; pomimo iż w Chmielniku nie ma już Żydów, synagoga otrzymała nowe życie i stanowi centrum dialogu pomiędzy kulturami i religiami”.

Na temat nowych perspektyw dialogu, otwartości i specyfiki Chmielnika na mapie muzeów w Polsce, przypominających kulturę i tradycję żydowską, mówili m.in. wicewojewoda Paweł Olszak, wikariusz biskupi ks. Dariusz Gącik i burmistrz Chmielnika – Paweł Wójcik.

Ks. Dariusz Gącik powiedział: – Elizabeth Wiesbaun napisała: „Jestem w drodze. Szukam miasta położonego na górze, Jeruzalem niebieskiego, gdzie panuje pokój, a wszyscy ludzie są braćmi”. W sercu każdego człowieka jest wpisane przez Pana Boga pragnienie szczęścia, życia w pokoju, zrozumieniu i wzajemnym przebaczeniu. Jednak zranione ludzkie serce tworzy mury pomiędzy ludźmi, panuje niechęć, uprzedzenie, a drugi człowiek staje się piekłem. Dzieje się tak dlatego, że zapomina się o odniesieniu do Pana Boga, o przykazaniu miłości, które jest drogą i światłem w budowaniu wzajemnych relacji między dziećmi jednego Boga.

Zdaniem wikariusza generalnego, z tych powodów tak ważny jest dialog chrześcijańsko-żydowski, który może rozwijać się zarówno na płaszczyźnie teologicznej, jak i historycznej. – Znakiem tego dialogu jest Chmielnik i miejsce, w którym obecnie przebywamy. Nie zacierając różnic pomiędzy nami, świadomi własnej tożsamości możemy się spotkać, rozmawiać i szukać tego, co nas łączy. Tak jak w ludzkim życiu, w naszych wzajemnych relacjach łączą się radość codziennego życia i smutek cierpienia.

Radość dzieci, wspólne zabawy, przyjaźnie, żydowskie sklepiki, a także drobne kłótnie, tworzyły obraz naszych miasteczek, czego jesteśmy świadkami także w miejscowym muzeum. Pochylmy się z szacunkiem nad cierpieniem, które dotknęło naród żydowski, naród polski, a także jest obecne w życiu tylu ludzi, którzy czują się odrzuceni, niekochani, zepchnięci na margines. Nie można przejść wobec tego obojętnie, bowiem kochać, to znać cierpienie drugiego człowieka. Pragniemy patrzeć na Jezusa Chrystusa, który przyjął to cierpienie, był obecny w śmierci niewinnych i przez swoje zmartwychwstanie nadaje sens naszemu życiu – mówił w Chmielniku wikariusz generalny.

Wystawa składa się z 35 pięknych fotografii dokumentujących przebieg wizyty papieża Franciszka w Izraelu w 2014 r. Ojciec Święty odwiedził wówczas Jerozolimę. W Bazylice Grobu Świętego spotykał się z Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I, odprawił nabożeństwo w Wieczerniku oraz odwiedził święte miejsca Żydów i muzułmanów. Papież był również gościem prezydenta Izraela Szymona Peresa, wziął udział w Instytucie Yad Vashem w spotkaniu z ocalonym z Zagłady, a w towarzystwie premiera Benjamina Netanjahu odwiedził Wzgórze Herzla.

Pani Ambasador po otwarciu wystawy zwiedziła synagogę (Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”), zachwyciła ją m.in. szklana bima – dawniej miejsce odczytywania i komentowania Tory, a Dom Cienia – integralny budynek muzeum, w formie prostego monumentu na pierwszym cmentarzu żydowskim upamiętniającym ofiary Holocaustu – określiła jako „poruszający”. Wyraziła także zainteresowanie historią i architekturą Chmielnika. W towarzystwie burmistrza Pawła Wójcika i przewodniczącego Rady Miasta i Gminy – Sławomira Wójcika oraz pracowników „Świętokrzyskiego Sztetla” odbyła spacer uliczkami Chmielnika, obejrzała rynek, Gęsią Studnię, odwiedziła cmentarz żydowski z 1820 r., kościół parafialny i najstarszy zabytek w Chmielniku – kościół Trójcy Świętej z XIV wieku. O historii i ciekawostkach świątyń Chmielnika opowiadał gościom ks. dziekan Franciszek Siarek.

Warto obejrzeć wystawę o wizycie papieża Franciszka, dostępną w dawnej synagodze. Polecamy to miejsce na majówkę.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Obiecana

Ks. Paweł Kłys

Filmowo-historyczna wystawa.

Więcej ...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za obronę małżeństwa i rodziny

2020-01-15 09:13

CŻiR

Prof. Ewa Budzyńska podczas zajęć o rodzinie przywołała badania naukowe mówiące o negatywnych skutkach wychowywania dzieci przez pary jednopłciowe. Między innymi za tę wypowiedź grozi jej kara dyscyplinarnej nagany.

Więcej ...

Bp Śmigiel: Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności

2020-01-18 20:42

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w katedrze Świętych Janów. W Toruniu trwają obchody powrotu Torunia do wolnej Polski – W 1920 r. nikt z torunian nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...