Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W różańcowej rodzinie

Pielgrzymka Żywego Różańca

Piotr Lorenc

Pielgrzymka Żywego Różańca

Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej rokrocznie gromadzi rzesze pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej. Tegorocznemu pielgrzymowaniu, w sobotę 9 maja, patronowały słowa: „Różaniec ocaleniem rodziny”. O godz. 10 rozpoczął się czas świadectw, a godzinę później – modlitwa różańcowa. Po niej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej Piotra Skuchy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa różańcowa znana jest w Kościele od bardzo dawna i ma swoją głęboką tradycję. Początki odmawiania Różańca łączą się ze św. Dominikiem, który – jak głosi tradycja – otrzymał różaniec od Maryi.

Modlitwę różańcową nazywamy „Biblią ubogich”, bo dzięki niej nawet ludzie, którzy nie potrafili czytać mogli poznać i zgłębiać ewangeliczne tajemnice. Jest to modlitwa niezwykle skuteczna, zwyciężająca moce ciemności, dźwigająca grzeszników, umacniająca chorych, podnosząca upadających na duchu, modlitwa, która daje siłę w chwilach ciężkich życiowych doświadczeń, która broni od nieprzyjaciół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Matka Boża często ukazuje się z różańcem i oświadcza, że miła jest Jej ta modlitwa. W La Salette, Lourdes czy Gietrzwałdzie prosi: „Odmawiajcie Różaniec”. A Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński wyznał: „Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu”. Ojciec Święty Jan Paweł II z kolei powtarzał: „Różaniec to przedziwna modlitwa, którą bardzo ukochałem od młodzieńczych lat. Miała ważne miejsce w moim życiu duchowym. Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk, dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. Przedziwna modlitwa w swej prostocie i głębi zarazem”.

Reklama

W diecezji sosnowieckiej tylko jedna parafia nosi wezwanie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, jednak w każdej wspólnocie istnieją Koła Żywego Różańca, które składają się z żywych róż różańcowych. Każda Róża gromadzi dwadzieścia osób, z których każda odmawia jeden dziesiątek Różańca, połączony z rozważaniem. W ten sposób zanosi przed tron Niepokalanej Maryi najpiękniejszy bukiet z dziesięciu różyczek „Ave” oraz śnieżno-białej lilii Modlitwy Pańskiej.

W naszej diecezji trudno byłoby znaleźć parafię, w której nie istniałyby Koła Żywego Różańca. Są i takie wspólnoty, w których różańcowe róże stanowią potężną armię wiernych wypraszających potrzebne łaski właśnie na Różańcu. Jedną z najliczniejszych, a być może nawet najliczniejszą w całej diecezji sosnowieckiej jest wspólnota różańcowa w parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu. Do Żywego Różańca należy tutaj blisko 650 osób. W parafii tej istnieją aż 32 koła różańcowe, w tym także dziecięce koło różańcowe. Parafia św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu, mimo że nie nosi maryjnego wezwania, jest na wskroś maryjna. W parafii od samego początku istniały koła różańcowe. 30 października 1982 r. nastąpiło uroczyste przyjęcie do Żywego Różańca pierwszych członków. Powstały dwie Róże – św. Floriana i św. Maksymiliana Marii Kolbego. Żywy Różaniec to grupa ludzi, która wnosi wiele dobra w żywcie wspólnoty parafialnej, wypraszając na Różańcu u Pana Boga wiele łask. Różańcowe róże w sposób owocny przyczyniają się do uświęcenia poszczególnych parafian i wypraszają dla całej diecezji miłosierdzie Boże.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-07 14:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice bolesne

Aktim/pixabay.com

Więcej ...

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59
Ks. prał. Paweł Ptasznik

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Więcej ...

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim