Reklama

Niedziela Wrocławska

Noce Kościołów 2015

Tomasz Lewandowski/Niedziela

Noce Kościołów na Dolnym Śląsku, organizowane przez Radio Rodzina, to blisko 300 wydarzeń, 32 miejscowości, ponad 90 koncertów, ciekawi goście, panele dyskusyjne i wystawy. Przedstawiamy pierwszą fotorelację z wybranych kulturalno-chrześcijańskich wydarzeń. Ciąg dalszy w przyszłym numerze „Niedzieli”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

51 lat służby św. Jadwidze

19 czerwca w klasztorze Sióstr Boromeuszek odbyło się sympozjum poświęcone postaci ks. Wawrzyńca Bochenka SDS, proboszcza parafii, dziekana i kustosza sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w latach 1945-1996.

Sympozjum otworzył ks. B. Giemza SDS, a jego moderatorem był ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT. Z Krakowa przybył prowincjał salwatorianów ks. Piotr Filas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gośćmi spotkania byli znakomici historycy: ks. prof. J. Pater, ks. prof. Michał Piela SDS oraz prof. St. Bogaczewicz z IPN. Obecny był burmistrz Trzebnicy M. Długozima. Przybyli także dyrekcja i uczniowie szkoły z Czeszowa, która nosi imię wielkiego patrioty, duszpasterza i człowieka, którego życie było służbą.

LS

Człowieka może uratować tylko człowiek

– mówił Olgierd Pankiewicz z Instytutu Ordo Iuris podczas panelu o obronie życia i godności ludzkiej w siedzibie Fundacji Evangelium Vitae u Sióstr Boromeuszek we Wrocławiu. Moderator Piotr Krajewski pytał gości – Mariusza Dzierżawskiego (działacz pro-life) oraz Joannę Potocką (inicjatywa „Jeden z Nas”) – czy w Polsce jest możliwy społeczny ruchu w obronie rodziny i dzieci?

Goście wskazali kilka warunków: świadomość o konsekwencjach moralnych i medycznych aborcji, znajomość prawa chroniącego życie oraz umiejętność współdziałania. Łącznikiem zaś musi być modlitwa – podsumowała s. Ewa Jędrzejak, prezes FEV.

LS

Granice propagandy, czyli o co chodzi w wojnie mediów

We wrocławskim kościele Świętego Krzyża znani redaktorzy Cezary Gmyz, ks. Marek Gancarczyk, Krzysztof Skowroński, Rafał Dudkiewicz i Paweł Nowacki mówili o upolitycznieniu mediów, o relatywizmie w przekazywaniu informacji i układach w mediach III RP. – Media powinny bronić słabszych i patrzeć władzy na ręce, a nie bronić poczynań władzy – twierdził Nowacki. – Dziennikarz ma być tylko narzędziem. – Ludzie, których dziś z trudem przychodzi mi uznać za kolegów, uznają nas, dziennikarzy prawej strony, za sektę i dziwią się, że jest dopuszczona do głosu. Jednak „lemingoza” jest uleczalna – podkreślał Gmyz.

Reklama

Spotkanie zakończył koncert „Grupy 44” oraz błogosławieństwo proboszcza katedry ks. Pawła Cembrowicza.

LS

Na rowerach dla Jana Pawła II

Mimo deszczu 20 czerwca po południu grupa rowerzystów ruszyła w II Rowerowy Przejazd Papieski. Wyjechali spod katedry – gdzie Ojciec Święty gościł w 1983 oraz w 1997 r. – kierując się na Partynice. Tam, na Hipodromie, 21 czerwca 1983 r. ponad milion osób przybyło zobaczyć i posłuchać Papieża. To było największe zgromadzenie mieszkańców Dolnego Śląska.

– Pierwszy raz przejechaliśmy Wrocław na rowerach po kanonizacji Jana Pawła II w 2014 r. Tak chcieliśmy zamanifestować naszą radość – mówi ks. Jerzy Babiak, dyrektor salezjańskiego LO.

LS

„Ocalona z piekła” – spotkanie z Anią Golędzinowską

Brakowało jej miłości i mówiono, że nie ma szans na spełnienie swoich marzeń – postanowiła udowodnić, że jest inaczej. Gdy miała 16 lat, wyjechała do Włoch, by tam robić karierę modelki. Chciano zrobić z niej prostytutkę, została zgwałcona i wykorzystana. Z piekła wyciągnął ją Bóg, gdy zmuszona przez wydawcę książki wyjechała do Medziugorje. Tam przebaczyła wszystkim, którzy wyrządzili jej krzywdę i rozpoczęła nowe życie. Ania Golędzinowska o swoim doświadczeniu spotkania z Bogiem opowiadała w Duszpasterstwie Akademickim „Maciejówka”. Mówiła także o tym, jak wielką wartość w życiu każdego człowieka ma czystość. – Pan Jezus zostawił nam jedno przykazanie: Miłujcie się nawzajem, jak Ja was umiłowałem. Ale szatan również ma swoją zasadę: Miłujcie się nawzajem. Nie dajcie się oszukać! – mówiła. Spotkanie z nawróconą modelką odbyło się także w Stobrawie, w ośrodku wychowawczym dla trudnej młodzieży „Razem w Przyszłość”.

AS

Tajemnice Klasztoru Księgi Henrykowskiej

Przez dwa dni – w ramach Nocy Kościołów – można było odkrywać tajemnice henrykowskiego klasztoru. Niezwykłe doznania zapewniły nocne atrakcje – koncert muzyki sakralnej i nocne zwiedzanie klasztoru. Uwagę przyciągnął także występ Kapeli Kota i oczywiście genialny hip-hop w wykonaniu znanego szczególnie młodemu pokoleniu ks. Jakuba Bartczaka. Niedzielne popołudnie umiliły mieszkańcom i turystom występy Orkiestry Dętej KLO, inscenizacja „Tajemnice Klasztoru Księgi Henrykowskiej”, pokazy musztry paradnej i pierwszej pomocy przygotowane przez uczniów KLO. Zorganizowane miasteczka: wojskowe – zabezpieczała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Stowarzyszenie Twierdza Wrocław, ratownicze – służby GOPR i policyjne – lokalne oddziały policji.

Reklama

Elżbieta Manacka

Torturowany Ksiądz na Dolnym Śląsku

Podczas Nocy Kościołów codziennymi problemami chrześcijan w Iraku, którzy cierpią prześladowania, dzielił się ks. Duglas Al-Basi. Oprócz Wrocławia odwiedził Wołów i Wińsko, gdzie spotkał się z młodzieżą i parafianami. Świadectwo torturowanego księdza z Iraku, który nie bał się dla Chrystusa poświęcić nawet swojego życia, dla wszystkich było ogromnym przeżyciem. Ksiądz Douglas opowiadał o prześladowaniach chrześcijan w krajach muzułmańskich oraz o swoim porwaniu przez członków Kalifatu Islamskiego. Obecnie zajmuje się pracą w centrum pomocy dla uchodźców, które znajduje się w Erbilu na północy Iraku. Przypomniał, że pomaganie innym chrześcijanom nie jest naszym przywilejem, ale obowiązkiem.

ML

Festiwal Kultury Kresowej

W ramach tegorocznej Nocy Kościołów wiele spotkań i wydarzeń w różnych miastach Dolnego Śląska poświęconych było Kresom i Kresowiakom. 20 czerwca m.in. na wrocławskiej Wyspie Słodowej można było usłyszeć kresowe melodie, zapoznać się z historią i tradycją Kresowian oraz spotkać się z młodymi i uzdolnionymi artystycznie Polakami zza naszej wschodniej granicy. W Festiwalu Kultury Kresowej wzięły udział polskie zespoły oraz soliści z Białorusi i Ukrainy. Między innymi można było usłyszeć zespoły: „Gaudium” i „Zabawy Kresowe” z Lidy (Białoruś), „Marzenie” z Kamionki k. Lwowa (Ukraina), „Aksamitki” i Młode Liście” z Baru na Podolu (Ukraina).

ML

Podziel się:

Oceń:

2015-06-25 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Noce Kościołów 2015

Koncert Rodziny Pospieszalskich tegorocznej Nocy Kościołów był
jedną z największych atrakcji i wielkim świadectwem wiary

Tomasz Lewandowski

Koncert Rodziny Pospieszalskich tegorocznej Nocy Kościołów był jedną z największych atrakcji i wielkim świadectwem wiary

Zakończyły się organizowane przez Radio Rodzina Noce Kościołów na Dolnym Śląsku. Blisko 300 wydarzeń w 32 miejscowościach, ponad 90 koncertów, 120 spotkań, odkrywane na nowo zabytki sakralne, po których oprowadzali przewodnicy. Kolejne spotkanie już za rok.

Więcej ...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza