Reklama

Wiadomości

Inauguracja Roku Jana Długosza w Wieluniu

Zofia Białas

Po uroczystościach w Nowej Brzeźnicy, o których można przeczytać obok, kolejne wydarzenia związane z Rokiem Jana Długosza przeniosły się 24 czerwca br. do Wielunia

Miejscem szczególnym w Wieluniu są pozostałości po kościele kolegiackim z symboliczną kryptą rodziców ks. Jana Długosza. Wieluńskie spotkanie rozpoczął dziekan – ks. prał. Marian Mermer. W klimat uroczystości wprowadziła zebranych pieśń „Bogurodzica”. Ks. Mermer przypomniał powód, dla którego zaproszeni goście znaleźli się na murach dawnej wieluńskiej fary. – Dziś na odrestaurowanych murach wieluńskiej kolegiaty i na miejscu, gdzie znajduje się symboliczna krypta – miejsce pochówku Jana Długosza i Beaty z Borowna, rodziców ks. Jana Długosza, modlimy się za nich, dziękując Bogu za zaszczepiony w nim patriotyzm i religijność – mówił. Wypowiedź Księdza Dziekana uzupełnił ks. prof. Jan Związek, przedstawiciel abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Wygłosił on referat w kolegiacie wieluńskiej z okazji 600-letniej rocznicy urodzin ks. kan. Jana Długosza, wielkiego dziejopisarza i patrioty. Ksiądz Profesor odmalował przed słuchaczami obrazy z historii kolegiaty wieluńskiej od czasów najdawniejszych aż do zniszczenia jej przez Niemców w 1940 r.

Uroczystości na fundamentach fary zakończyła pieśń „Gaude Mater Polonia”. Potem wszyscy przenieśli się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie odbyła się konferencja naukowa: „Jan Długosz z Niedzielska – w 600. rocznicę urodzin kronikarza”. Można też tam było obejrzeć okolicznościową wystawę. Przybyłych gości – przedstawicieli władz samorządowych, profesorów i prelegentów, przedstawicieli placówek oświatowych i kulturalnych – przywitał Jan Książek, dyrektor MZW. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia. Obradom przewodniczył o. dr Grzegorz Prus, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce. Wykłady – „Jan Długosz. Życie i dzieło” (prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności), „Związki Jana Długosza i jego rodziny z ziemiami Polski centralnej” (dr hab. Tadeusz Nowak, Uniwersytet Łódzki), „Herb Wieniawa w świetle manifestacji i opisów Jana Długosza na tle heraldyki polskiej późnego średniowiecza” (dr hab. Marceli Antoniewicz, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), „W służbie króla i Królestwa. Działalność dyplomatyczna Jana Długosza” (dr hab. Janusz Smołucha, Akademia Ignatianum w Krakowie), „Związki Jana Długosza z kanonikami regularnymi na przykładzie fundacji klasztoru w Kłobucku” (prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz, Uniwersytet Opolski), „Jan Długosz i jego związki z ziemią wieluńską na podstawie akt z Tajnego Archiwum Watykańskiego” (dr Przemysław Stanko, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) – nie tylko przypomniały znane wiadomości z życia Jana Długosza, ale przyniosły sporo nowych faktów wynikających z ostatnich badań, które w niektórych przypadkach korygowały daty ustalone w badaniach wcześniejszych. Jako przykład można podać choćby datę związku rodziny Długoszów z Brzeźnicą: rok 1393 – poprzednia wersja mówiła o roku 1410. Wygłoszone referaty mają niebawem ukazać się drukiem.

2015-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz: Muzeum Diecezjalne – Dom Jana Długosza otarte dla turystów

2020-05-07 17:06

TD

Wiślica, Dom Jana Długosza, jego fundacji

Od dziś turyści mogą zwiedzać sandomierskie Muzeum Diecezjalne – Dom Jana Długosza. Jednak w związku z trwającymi nadal obostrzeniami epidemiologicznymi wprowadzone zostały nowe zasady zwiedzania i została ograniczona ilość osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniach muzeum.

Więcej ...

Koronawirus w Polsce

PAP

221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; w sumie 23 155 przypadków i 1051 zgonów. Ostatniej doby nie odnotowano przypadku zgonu z powodu COVID-19.

Więcej ...

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

2020-05-30 13:54

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...