Reklama

Niedziela w Warszawie

Ostrożnie z Tygodniem Jezusa

Artur Stelmasiak

Bóg jest wszędzie, nie tylko w kościołach – to tylko jedno z haseł Marszu dla Jezusa, który przeszedł głównymi ulicami Warszawy

Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Kilkaset osób w czerwonych koszulkach z napisem „Jezus was kocha” przeszło głównymi ulicami Warszawy śpiewając rytmiczne, chrześcijańskie piosenki. I choć akcja oficjalnie była zapowiadana jako inicjatywa różnych Kościołów, to jednak nie ma ona wiele wspólnego z ruchem ekumenicznym, w którym uczestniczą katolicy.

Marsz dla Jezusa i trwający właśnie Tydzień Jezusa w Warszawie jest nowością, tak jak nowe są wspólnoty chrześcijańskie, które za tym stoją. Wśród nich jest „Kościół uliczny”, Alians Ewangeliczny w RP, Kościół Chrystusowy w RP, czy Kościół Boży w Chrystusie. W gronie organizatorów nie ma żadnego z Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, z którymi Kościół katolicki prowadzi dialog. Tydzień Jezusa organizują wspólnoty ewangelikalne.

– Są to nowe i dynamicznie rozwijające się wspólnoty, których nauczanie często nie jest zdefiniowane. Dlatego też Kościół katolicki przygląda się takim inicjatywom, ale się nie włącza – mówi ks. Antoni Wita, orionista, który od lat przygląda się ewangelikanom w Warszawie.

Reklama

Oferta całego Tygodnia Jezusa jest bardzo atrakcyjna. Zaplanowano koncerty i miasteczko na Polach Mokotowskich, przegląd filmów oraz nabożeństwo na pl. Piłsudskiego.

– Choć przedsięwzięcie określane jest jako wydarzenie ekumeniczne, to organizuje je słabo znane środowisko, które niezbyt chce integrować się z chrześcijanami innych wyznań. Pewnie dlatego osoby i środowiska, które od wielu lat zaangażowane są w warszawski ruch ekumeniczny nie zostały zaproszone do współorganizowania Marszu i Tygodnia Jezusa – mówi Danuta Baszkowska, prezes ekumenicznego Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”.

W Marszu dla Jezusa przeszło kilkaset uśmiechniętych osób w czerwonych koszulkach z ewangelicznym przesłaniem. Jednak hasła głoszone przez wodzirejów-pastorów nie zachęcały do skorzystania z sakramentów, które katolicy mają w swoim Kościele.

2015-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ulicami Warszawy we wrześniu przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. To odpowiedź na ataki lewicowych aktywistów

2020-09-02 09:26

mat. prasowe

„Wspólnie brońmy rodziny” – to hasło tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny, który odbędzie się 20 września w Warszawie. Organizatorzy zapowiadają, że Marsz jest odpowiedzią na nasilające się ataki lewicowych środowisk i aktywistów LGBT. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Życia i Rodziny.

Więcej ...

Prezydium Episkopatu ws. Konwencji Stambulskiej: małżeństwo to trwały związek kobiety i mężczyzny

2020-09-17 13:27

Adobe Stock

Prezydium Episkopatu wydało oświadczenie w sprawie toczącej się debaty na temat przyjętej 11 maja 2011 roku „Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” zwanej Konwencją Stambulską. Przypomina stanowisko biskupów Europy Środkowej wzywające do jej odrzucenia. Popiera równocześnie inicjatywę obywatelską zastąpienia jej Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny.

Więcej ...

Hiszpania: rząd zamierza usunąć benedyktynów z Doliny Poległych i zdesakralizować to miejsce

2020-09-18 19:50
Opactwo benedyktynów w Dolinie Poległych

Wikipedia

Opactwo benedyktynów w Dolinie Poległych

Hiszpański rząd ogłosił 15 września projekt zmiany ustawy o pamięci historycznej, która – jeśli zatwierdzi to parlament – będzie się odtąd nazywać „pamięcią demokratyczną”. Nowe przepisy zastąpiłyby ustawę, wprowadzoną przez lewicowy rząd premiera José Luisa Rodrigueza Zapatero w 2007 roku. Obecna propozycja jest wymierzona zwłaszcza w Dolinę Poległych (ponad 50 km od Madrytu), w której pochowano ok. 40 tys. ofiar wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-39 i w znajdujące się tam opactwo benedyktynów, których władze chcą stamtąd usunąć oraz zburzyć górujący nad tym miejscem 150-metrowy krzyż.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać