Reklama

Niedziela Częstochowska

Miłość została tutaj

Są autentyczni, zabawni, potrafią wzruszyć do łez – aktorzy teatru „Oczami Brata”, skupiającego osoby z niepełnosprawnością, na zakończenie letniego sezonu artystycznego wystąpili w dwóch spektaklach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie spotkania, zorganizowanego 26 czerwca br. w hali sportowej przy ul. Żużlowej w Częstochowie, miała również miejsce promocja książki. Ma ona wymowny tytuł – „Wystarczy kochać. Karol zmienił nasze życie”. Jest swego rodzaju dwugłosem, gdyż jej autorami są Paweł Bilski i jego mama Jadwiga. Jej pierwszy syn, Karol, który zmarł w 2013 r., urodził się z zespołem Downa. To właśnie jemu i miłości, którą wyzwalał w bliskich, dedykowana jest publikacja. Pani Jadwiga z niezwykłą szczerością dzieli się w niej swoimi przeżyciami związanymi z urodzeniem dziecka specjalnej troski – niedowierzaniem, rozpaczą, nadzieją na usprawnienie syna, w końcu z przyjęciem go takim, jakim był, aż do śmierci. – Chciałabym powiedzieć dziś rodzicom, którym rodzi się niepełnosprawne dziecko, że...wystarczy je kochać – mówiła podczas promocji książki.

Reklama

Życie i śmierć Karola miały sens. – Zmarł w koszulce z napisem „Miłość zostaje tutaj” – mówi Paweł Bilski. Ta myśl nie mogła być przypadkowa. Po śmierci brata Paweł zapoczątkował pomnik pamięci dla niego – projekt „DOWN– LOVE”, który oswaja z niepełnosprawnością i innością – a w styczniu 2014 r. założył Fundację „Oczami Brata”, która ma na celu pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W różne działania na rzecz osób potrzebujących angażował się już od szkoły podstawowej. Jak mówi, to dzięki rodzicom nauczył się działalności społecznej. Jako licealista, w 2010 r., założył teatr, nazwany „Oczami Brata”. – Nazwa nawiązuje oczywiście do osoby Karola. Pragniemy patrzeć na świat oczami brata, oczami osób potrzebujących, z niepełnosprawnością, a wszystko po to, aby lepiej zrozumieć ich problemy i móc skuteczniej pomóc – pisze Paweł w „Wystarczy kochać...” i jednocześnie zaprasza do wolontariatu. Dochód z książki, którą wydała Edycja św. Pawła, przeznaczony jest na rzecz fundacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na spotkanie do hali sportowej przybyli nie tylko członkowie teatru z rodzinami, wolontariusze, przyjaciele, ale też liczne grono osób wspierających działania fundacji. Dlatego Paweł Bilski, gdy wręczał podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc niepełnosprawnym i promocję tego dzieła, nazwał to wydarzenie spotkaniem z miłością.

Zgromadzeni mieli możliwość obejrzeć dwa premierowe spektakle. – Teatr to nie tylko warsztaty artystyczne, muzyczne czy plastyczne. To nie tylko integracja, rehabilitacja społeczna czy zawodowa. Teatr to również edukacja. Dlatego przez ostatni sezon artystyczny na prawie każdych zajęciach nasi aktorzy poznawali historię teatru. Tak zrodził się pomysł na spektakl – mówił Paweł Bilski, gdy zapowiadał pierwszy spektakl – „Histeria teatru”.

Akcja drugiego przedstawienia, pt. „Miłość i trwoga”, rozpoczyna się w szpitalu, kiedy rodzi się dziecko z niepełnosprawnością. Tytuł został zaczerpnięty z wiersza Bartka Mazura, który został opublikowany w wyżej wspomnianej książce, będącej niejako scenariuszem przedstawienia. Efekty dźwiękowe, scenografia oraz przejmująca gra aktorów zrobiły ogromne wrażenie na widzach. Oczywiste stało się przesłanie tej sztuki – miłość może pokonać wszystko, nawet trwogę.

Na zakończenie publiczność miała okazję obejrzeć prezentację ukazującą zatrzymane w kadrze piękne chwile rodziców z niepełnosprawnym dzieckiem, usłyszeć utwór „Czas nas uczy pogody” i wysłuchać podziękowań z ust samych artystów. Atmosfera miłości i serdeczności, która panowała podczas spotkania, z pewnością będzie mieć oddźwięk. Bo nie sposób przejść obojętnie obok ludzi jakby z innej, piękniejszej planety – jak nazywa czasami swoich podopiecznych Paweł Bilski.

Zainteresowanych wsparciem fundacji i wolontariatem odsyłamy na stronę: www.oczamibrata.pl.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nic nie jest ostateczne

Niedziela Ogólnopolska 44/2014, str. 24-25

Tadeusz Chudecki podczas spotkania w Lubaczowie

Adam Łazar

Tadeusz Chudecki podczas spotkania w Lubaczowie

O zmienności losu oraz o roli zakonnika Nikodema w cyklu filmów o polskich świętych z Tadeuszem Chudeckim rozmawia Maria Fortuna-Sudor.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Bóg pierwszy we mnie uwierzył

2025-01-04 16:47

Magdalena Pijewska

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Modelka, która poznała Boga

Wiara

Modelka, która poznała Boga

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Kościół

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...