Reklama

Internet/Archiwum UKSW

Pożegnanie kapłana i uznanego naukowca

2015-07-16 10:38

(at)
Edycja warszawska 29/2015, str. 3

Dziękujemy Bogu za 90 lat jego życia. Za 57 lat jego życia kapłańskiego. Za całe lata działalności dydaktycznej i za całe pokolenia przez niego wychowane – powiedział bp Rafał Markowski na Mszy św. pogrzebowej sprawowanej w intencji ks. prof. Mieczysława Lubańskiego. Oprócz bp. Markowskiego Liturgię koncelebrowali także biskupi Michał Janocha i Marek Solarczyk oraz kilkudziesięciu kapłanów z obu warszawskich diecezji.

Ks. prof. Mieczysław Cyprian Lubański urodził się w 1924 r. w Warszawie. Studiował matematykę na Wydziale Matematyki – Fizyki – Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (1945-50), a także filozofię i teologię w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie (1955-58) oraz filozofię przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1959-62). Doktorat z filozofii w zakresie filozofii przyrody uzyskał na KUL w 1965 r. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii matematyki i filozofii przyrodoznawstwa uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej w 1973. Tytuł naukowy profesora zwyczajnego otrzymał w 1990 r. Prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Warszawskim (1949-55), w Katedrze Matematyki na kierunku Filozofii Przyrody KUL (1963-65) oraz w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Od 1983 r. wykładał na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej (WFCh) ATK, a później na UKSW, gdzie jednym z jego studentów był obecny prorektor WFCh ks. prof. Adam Świeżyński. – Ks. prof. Lubański bardzo wysoko stawiał poprzeczkę sobie i studentom. Prowadzone przez niego zajęcia były zawsze solidnie przygotowane. Cechowało go również to, że on nigdy nie spóźniał się na swoje wykłady czy seminaria – mówi „Niedzieli” ks. prof. Świeżyński i dodaje: – Uważam, że ks. prof. Lubański miał talent do analizowania sposobu myślenia innych osób i wskazywania słabych punktów w czyiś konstrukcjach. Takiej precyzyjnej analizy potrafił też nauczyć studentów i doktorantów.

Reklama

Ks. prof. Mieczysław Lubański był autorem i redaktorem kilkuset publikacji naukowych, w tym m.in. prac na temat teorii informacji. – On był jednym z pierwszych, którzy zajęli się tą tematyką – mówi ks. Świeżyński. – Wiosną tego roku powstała pierwsza praca doktorska na temat: Teorii informacji według M. Lubańskiego. Jego dorobek naukowy jest więc cały czas analizowany – podkreśla Prorektor WFCh UKSW.

Za działalność naukową ks. Lubański otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Gratae Memoriae Signum Uniwersitatis.

Śp. ks. Mieczysław Lubański zmarł 4 lipca, został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim.

Tagi:
odszedł do Pana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem