Reklama

Niedziela 29/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Otwierają się piekielne wrota

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W Polsce ludzkie życie przegrywa ze źle uformowanymi sumieniami polityków, dla których najważniejsza jest kariera partyjna. W „Niedzieli” nie brakuje komentarzy po przeforsowaniu przez Sejm, a potem przez Senat ustawy legalizującej in vitro, co zostało już nazwane przekrętem stulecia.

Mocny głos Franciszka w Boliwii

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jestem pod ogromnym wrażeniem pielgrzymki papieża Franciszka do Ameryki Południowej – do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Dzięki transmisji w Telewizji Trwam mogliśmy uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu. Z uwagą wysłuchałem przemówienia prezydenta Boliwii Evo Moralesa Aymy, wygłoszonego w duchu rewolucyjnym.

pielgrzymka papieża Franciszka • Ekwador, Boliwia, Paragwaj – 5-13 lipca 2015 r.
4-5

Nasza wiara jest rewolucyjna

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Papież Franciszek konsekwentnie wskazuje, że drogą Kościoła jest wyjście na peryferie. To jego paradygmat, który jeszcze bardziej wybrzmiał podczas pielgrzymki do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. W tym kierunku zdecydowanie steruje Łodzią Piotrową

głos biskupów
6

Komunikat Prezydium KEP

Wyniki głosowania w Senacie w sprawie ustawy dotyczącej procedury in vitro – pod pozorem leczenia niepłodności – legalizują m.in. niszczenie ludzkich embrionów. Wyrażamy temu zdecydowany sprzeciw. Cel nigdy nie uświęca środków, tak jest i tym razem.

W kontekście ustawy „o leczeniu niepłodności”

Kierując się troską o małżeństwa pragnące mieć potomstwo, chcemy przypomnieć, że osoby cierpiące na niepłodność nie muszą angażować się w niemoralną procedurę in vitro. Mogą one zwrócić uwagę na godziwe metody leczenia niepłodności, dobre dla zdrowia matki i dziecka, oraz na adopcję.

komentarz • na gorąco
8-9

Czy sumienie polityka może być „off”?

Agnieszka Bugała

Kto jest właścicielem sumienia polityka? On sam? A może jego wyborca? W Polsce 8 lipca 2015 r. właścicielką sumień mianowała się Pani Premier. Ona wie, kiedy sumienie powinno być „on”, a kiedy „off”.

dookoła świata
10

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Amerykańskie myśliwce przechwyciły rosyjskie bombowce Tu-95 u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Do zdarzenia doszło 4 lipca br., czyli w dniu, w którym USA świętują Dzień Niepodległości.

ze świata
11

Ze świata

Sąd Najwyższy Izraela częściowo zgodził się na budowę systemu ochronnego na chrześcijańskiej działce koło Beit Dżala na Zachodnim Brzegu.

24. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę
12-13

Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę

Elżbieta Krawczyk

Rodzina Radia Maryja co roku stanowi największą pielgrzymkę przybywającą na Jasną Górę. Tym razem w dniach 11-12 lipca została ona zorganizowana po raz 24. Pielgrzymi, którzy przybyli z całej Polski i z zagranicy, podjęli szczególną modlitwę za Ojczyznę. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”.

z ostatniej chwili
14

Uchodźcy nadchodzą

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Przyjazd pierwszych 160 Syryjczyków i deklaracja polskiego rządu przyjęcia 2 tys. uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki nie kończy dyskusji na ten temat, ale dopiero ją rozpoczyna

Hołd pruski prezydenta

(wdd)

Taśmy na Siemoniaka

(wdd)

z Polski
15

Z Polski

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży 9 lipca br. rozpoczęli swój dyżur na Jasnej Górze. Ich posługa będzie trwała przez całe wakacje, do 27 sierpnia. Wśród pielgrzymów licznie nawiedzających Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej promują ŚDM Kraków 2016.

wykład doktorski
16-17

Muzyka kościelna otwiera niebo

Benedykt XVI

Emerytowany papież Benedykt XVI odebrał 4 lipca br. doktoraty honoris causa krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z rąk rektorów obu uczelni oraz kard. Stanisława Dziwisza. Uroczystość wręczenia doktoratów odbyła się w Castel Gandolfo. Benedykt XVI od chwili rezygnacji nie przyjmował żadnych honorowych doktoratów. Dla krakowskich uczelni zrobił jednak wyjątek. Benedykt XVI wygłosił wykład doktorski na temat muzyki sakralnej

Kościół • sztuka
18

Ennio Morricone Msza dla Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

W czerwcowe popołudnie br. maestro Ennio Morricone przyjął mnie w skromnym pokoiku w zakrystii jezuickiego kościoła Il Gesù w centrum Rzymu, który posłużył mu jako garderoba. Tyle co skończył próbę generalną z Orkiestrą Symfoniczną Rzymu oraz połączonymi chórami Akademii św. Cecylii i rzymskiej opery.

hołd wielkiego kompozytora dla Papieża
19

Maestro dla Ojca Świętego

Z Ennio Morricone o jego pierwszej skomponowanej mszy – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Tą mszą świętujemy 200. rocznicę przywrócenia Towarzystwa Jezusowego, które miało miejsce w 1814 r. A świętujemy tę rocznicę, gdy papieżem jest jezuita – to niesamowity zbieg okoliczności. (...) Ten utwór ma dla mnie tym większą wartość, ponieważ zawsze byłem osobą wierzącą, wychowałem się w rodzinie katolickiej.

Kościół – świat
20-21

Skąd się wzięli katolicy w Ameryce

Tomasz Winiarski

Na świecie żyje ponad 1 miliard 250 milionów katolików. Stanowimy zatem prawie 18 proc. populacji globu. W roku 2011 w USA mieszkało około 70 milionów członków Kościoła rzymskokatolickiego. Ich liczba cały czas rośnie. Skąd jednak wzięli się katolicy za oceanem?

Grecja • spekulacje i zadłużenia
22-23

Krwiożercze bliźniaki

Piotr Bysiewicz

Ludzie się zbuntowali, bo mieli już dosyć bycia niewolnikami. Banki poprzez bezduszną kalkulację i chęć zysku zabrały przyszłość następnym pokoleniom

temat numeru: Tydzień św. Krzysztofa • 19-26 lipca 2015
24-26

Jeden grosz za jeden kilometr

Anna Wyszyńska

„Niesiemy Chrystusa na peryferie świata” – to hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa organizowanego przez MIVA Polska, który będzie trwał w dniach 19-26 lipca 2015 r. Akcja połączona ze zbieraniem funduszy na środki transportu dla misjonarzy jest już dobrze znana w wielu parafiach – w tym roku odbywa się po raz szesnasty.

prezentacje
27

Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem

Niepełnosprawny rowerzysta podejmuje kolejne wyzwanie

(Woy)

Rafał Gęźlikowski mówi, że niepełnosprawność to jedynie stan ciała, nie umysłu. A potęga naszych marzeń sprawia, że znikają bariery! Rafał ma prawo tak mówić, bo to niepełnosprawny pasjonat życia, tropiciel zamkowych historii i zapalony rowerzysta, któremu amputacja nogi nie przeszkadza w realizacji marzeń.

na Żywiecczyźnie • polskie sanktuaria • Rychwałd
28-29

Zakończona akcja „Podaruj Mamie sukienkę”

Ks. Piotr Bączek

Skronie Pani Rychwałdzkiej ukoronował 18 lipca 1965 r. abp Karol Wojtyła, późniejszy papież, razem z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim. 50 lat od tamtego wydarzenia w głównym sanktuarium maryjnym Żywiecczyzny odbędą się dziękczynne uroczystości jubileuszu koronacji.

29-30

50. rocznica koronacji

(Red.)

Na Dróżkach Boleści Matki Bożej

Ks. Mariusz Frukacz

W Bibliotece „Niedzieli” ukazał się zbiór pasyjnych rozważań arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka pt. „Obok krzyża Jezusowego stała Matka Jego”.

wiara i życie
31

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Dorota Swat

Wilcze łowy

Ks. Mariusz Rosik

Badacze twierdzą, że watahy wilków liczą zazwyczaj około dziesięciu osobników. Każde z należących do stada zwierząt ma jasno określoną rolę. Najważniejsza jest para przywódcza, zwana przez naukowców parą alfa. Tylko ona ma prawo się rozmnażać.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Jezus dobry pasterz

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 6, 30-34)

Jak owce bez pasterza

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Dzisiejszy świat jest jak owce bez pasterza. Potrzebuje zbawienia, a ono rodzi się z przepowiadania Dobrej Nowiny. Mamy ją głosić słowem i życiem jak naród wybrany.

poradnik duszpasterski
34

Bo własna złość ich zaślepiła (Mdr 2, 21)

Odpowiada Ks. Zdzisław Wójcik

Zachowania i wypowiedzi niektórych znanych powszechnie osób nasycone są takim jadem i złością, że już sam ich widok wywołuje podobne reakcje. Wydawało mi się, że człowiek kulturalny i dobrze wychowany panuje nad sobą.

felieton
35

Złodzieje wolności

Michał Karnowski, Publicysta tygodnika „wSieci” oraz portalu internetowego wPolityce.pl

Referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej pamiętam szczególnie dobrze, bo jako reporter zjeździłem wtedy Polskę wzdłuż i wszerz. Rozmawiałem z ówczesnymi liderami kraju, uważnie śledziłem też wszystkie debaty i całą kampanię przedreferendalną. Zresztą zapis tego wszystkiego jest w archiwach.

Obowiązkowa seksedukacja w szkołach?

(RIRM)

Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska będzie forsować w szkołach seksedukację. Powołuje się na dane, według których zdecydowana większość rodziców chce edukacji seksualnej.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Zacieranie historii

Z prof. Wiesławem Janem Wysockim rozmawia Wiesława Lewandowska

O polityce historycznej III RP z prof. Wiesławem Janem Wysockim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Dzieci kochane, ustawa pełna absurdów

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Ludzkie życie przegrało z prawami rynku, ze źle uformowanymi sumieniami polityków.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Ogromne pole do duszpasterstwa

(pr)

Szkocja ziemią misyjną

(pr)

Odwiedziny po latach

(pr)

Niszczą i budują

(pr)

Światowa opinia publiczna od pewnego czasu jest zasypywana informacjami o nasileniu się antychrześcijańskich działań komunistycznych władz chińskich.

Zbyt konserwatywni

(pr)

Przesadzone reakcje?

(pr)

felietony
40-41

Jeśli będą kochać Polskę

Alina Czerniakowska

Gdy chcemy przywrócić dawną świetność swojemu miejscu rodzinnemu, ocalić od całkowitego zniszczenia przedwojenny dom swoich przodków, kierujemy się sercem i szczególną troską, nie liczymy wysiłków, pracy, kosztów.

Tajemnice finansów

Zdzisław Skotnicki

Ostatnie spotkanie serdecznych kolegów nie było przyjemne.

Europejskie scenariusze

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

W przypadku opuszczenia strefy euro Grecja automatycznie wypadnie za burtę Unii Europejskiej.

Taśmy prawdy

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Ujawniono kolejne taśmy z restauracyjnych rozmów polityków establishmentu III RP.

ludzie • Monika Kuszyńska
42-43

Ocalona

Z Moniką Kuszyńską rozmawia Monika Łukaszów

Monika Kuszyńska, jako wokalistka zespołu „Varius Manx”, w 2006 r. uległa wypadkowi samochodowemu i od tamtego momentu porusza się na wózku inwalidzkim. W 2012 r. powróciła do śpiewania, wydała swoją solową płytę „Ocalona”. A w bieżącym roku z piosenką „In the Name of Love” reprezentowała Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji. Przybyła do Legnicy w ramach wydarzenia „Noce Kościołów”.

wakacyjny cykl „Niedzieli" • wyprawy na lato
44-45

Rowerem po fryzyjskich wyspach

Witold Dudziński

Redbad Klijnstra – polski aktor i reżyser pochodzenia holendersko-fryzyjskiego zachęca do odwiedzenia Holandii – kraju niezwykłego, świetnego szczególnie dla tych, którzy... nie lubią upałów. Nie można do Tunezji, Egiptu, a Grecja jest niepewna – może więc czas na wyspy holenderskie? Jest blisko, sympatycznie i pusto. I nie tak drogo, jak twierdzą niektórzy. A na pewno oryginalnie

rodzina: zagrożenia • pornobiznes
46-47

To jest globalny przemysł!

Maria Fortuna-Sudor

Lato w pełni. Myślimy o czekającym nas wypoczynku. W tym wszystkim pojawia się jednak znany problem: wolny, niezagospodarowany czas naszych dzieci. Jeśli rodzice potrafią zadbać o najmłodsze potomstwo, to już nad nastolatkami w tym czasie „opiekę” sprawuje najczęściej... komputer i smartfon

rodzina • poradnik
48

Trudne położenie

Michał Piekara

Bracie, dziś mam do ciebie wyjątkowo ważne pytanie, więc proszę – zatrzymaj się i usiądź na chwilę

interwencje
49

Ochrona zdrowia i życia Polaków pięć pilnych zadań

Dr inż. Antoni Zięba – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

Niedziela Młodych
50-53

Święty Krzysztof na misjach

Agnieszka Chadzińska

Ogólnie wiadomo, że wyjazd na misje łączy się z przyjęciem na siebie trudu zmiany otoczenia, warunków klimatycznych, mieszkaniowych, żywieniowych – po prostu życia. Najczęściej łączy się z brakami w podstawowych jego wymiarach. I na to misjonarz decyduje się i godzi jeszcze zanim dotrze do celu.

Tu rodzą się pasje

Z Katarzyną Kucik rozmawia Agnieszka Konik-Korn

O przygotowaniu wolontariuszy do przyszłorocznego spotkania młodych z Ojcem Świętym, z Katarzyną Kucik, koordynatorką Departamentu Wolontariatu ŚDM, rozmawia Agnieszka Konik-Korn

54

Urodziny „Śląska”

Anna Janowska

„Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk” – to najnowszy program Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a zarazem hit tegorocznego święta zespołu, które, jak co roku, odbywało się na przełomie czerwca i lipca

kultura
55

Sala samobójców – świat miłości i świat absurdu

O. Michał Legan OSPPE www.legan.paulini.pl

Kino, jak żadna inna ze sztuk, wpisaną ma w swoje DNA naturę buntownika. Odkąd się narodziło, służy artystom do budowania wizji nowego, innego świata, stawia sobie za cel wyrwanie widza z mieszczańskiego konwenansu i prowokowanie do rewolucyjnej zmiany sposobu myślenia.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Bratnie dusze

Chcą korespondować

różne
57

Kalendarium 19-25 VII 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Warsztaty

58

Sałatka z fasolki szparagowej

Opracowała: Jolanta Marszałek

Wraz z nadejściem upałów chętniej sięgamy po mniej obfite i lekkostrawne posiłki, a wśród nich sałatki. Tym bardziej iż w lato na każdym kroku możemy znaleźć świeże owoce czy warzywa, które w połączeniu np. z nabiałem stanowić mogą pyszne i zdrowe dania. Dodatkową zaletą sałatek jest ich niezwykle proste przygotowanie.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Odpust hałcnowski

Monika Jaworska

Bóg chce, żebyśmy czerpali przekonanie o Bogu miłosiernym i potężnym już z tego, co dokonał, jak prowadził swoje zbawienie, jak prowadził życie Maryi i Elżbiety.

Na beskidzkich szczytach

MJ

Ruszyła oczekiwana przez amatorów górskich wędrówek 3. edycja „Ewangelizacji w Beskidach”.

Na kanwie rychwałdzkiego jubileuszu

Ks. Piotr Bączek

Złoty jubileusz koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Rychwałdzkiej to przede wszystkim wydarzenie religijne. Ale nie tylko...

Aktywne wakacje w Bystrej

Monika Jaworska

Dowozy na „dziewiątki”. Regularne wyprawy rekolekcyjne. Turnusy rodzinne. Wyprawy szlakami papieskimi na polanę Lanckorony. Recitale organowe i imprezy kulturalne. Choć jest to jedna z mniejszych parafii wiejskich w diecezji, to przez cały rok stale coś się u nich dzieje.

Niedziela częstochowska

Bóg nas posyła, abyśmy byli apostołami

Anna Wyszyńska

W kościele pw. św. Józefa we Wręczycy Wielkiej 12 lipca br. uczczono pamięć zmarłego tragicznie przed 10 laty ks. Grzegorza Ułamka, duszpasterza środowisk twórczych. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak.

„Kim jest człowiek, że się o niego troszczysz...” (por. Hbr 2, 6)

Ks. Ireneusz Skubiś

Niezapomniany profesor etyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – śp. ks. Tadeusz Styczeń często mówił, że miarą człowieczeństwa jest stosunek do najmniejszego, którym jest człowiek znajdujący się pod sercem matki – istota w początkowym okresie rozwoju, ale już prawdziwy człowiek.

Kawałek nieba na ziemi

Ks. Tomasz Śleziak

Pierwsza sobota lipca była w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce gorąca nie tylko żarem z nieba, ale i żarem modlitwy. Tego dnia przybyli tam pielgrzymi regionu wieluńskiego.

Spiżowy dzwon z ulicy Nadrzecznej

Anna Cichobłazińska

Wraz z najazdem szwedzkim skończył się złoty wiek Częstochowy. To, co działo się później z kulturą materialną miasta, kryje często wielka niewiadoma. Historia przetrwała w dokumentach, oral history i legendach.

Niedziela kielecka

Od dwustu lat w Świętej Katarzynie

Agnieszka Dziarmaga

Bernardynki posługują wyłącznie w Polsce, a w Świętej Katarzynie są obecne od dwustu lat. Przybyły tutaj 18 lipca 1815 r. z Drzewicy. W Domu, który przycupnął za kościołem św. Katarzyny, u podnóża Łysicy, żyje i modli się 27 mniszek.

Szkoła Pisania Ikon nabiera rozpędu

A. D.

Od jak najlepszej strony zaprezentowała się młoda Szkoła Pisania Ikon, która zakotwiczyła przy DA „Wesoła”. Ok. 50 osób – kielczan i gości z daleka uczestniczyło w spotkaniu podczas targów SacroExpo.

Rycerz Prokop, patron na wyłączność

Agnieszka Dziarmaga

W diecezji kieleckiej jedynie kościołowi w Krzcięcicach w dekanacie sędziszowskim patronuje św. Prokop – rycerz męczennik, niezwykle rzadko spotykany patron polskich kościołów.

Niedziela łódzka

Naprotechnologia daje nadzieję

Redakcja

Działa od pięciu lat w ramach poradni ginekologii. Naprotechnologia – jedyna poradnia w naszej archidiecezji, która pomaga małżeństwom pochylić się wspólnie nad problemem niepłodności, zdiagnozować przyczyny, poznać też siebie nawzajem i może na nowo odkryć.

Pilnujcie mi tych szlaków

Przemysław Skrobek

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę pt. „Pilnujcie mi tych szlaków!”. Wystawa jest związana z obchodzonym w Polsce Rokiem Jana Pawła II oraz przygotowaniami naszego miasta do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Dla zdrowia każdej kobiety

Anna Skopińska

Z dr Barbarą Bartoś, ginekologiem położnikiem, naprotechnologiem, rozmawia Anna Skopińska.

Wózkiem w podróży

Arkadiusz Ałuk

Niedziela rzeszowska

Zbliża się czas pielgrzymowania

Iwona Kosztyła

Każdego dnia będą pokonywać ok. 30 km, uczestniczyć w Mszach świętych, słuchać konferencji, modlić się i śpiewać. Po 10 dniach wędrówki i przejściu 300 km staną przez obrazem Jasnogórskiej Pani.

Medal „Pro Patria” dla Franciszka Prędkiego

Agnieszka Iwaszek

Bez rozgłosu i medialnego szumu w Zarzeczu w gminie Boguchwała odbyła się uroczystość wręczenia Medalu „Pro Patria” najstarszemu kombatantowi Armii Krajowej z całego Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pisz do mnie na Berdyczów

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Używając tytułowego zwrotu, pewnie niewiele osób zastanawia się, gdzie owy Berdyczów jest? A to również miejscowość kresowa! Obecnie to 80-tysięczne miasteczko rejonowe na granicy Polesia i Podola, 40 km na południe od Żytomierza.

Niedziela sosnowiecka

Wyrusz z nami na pielgrzymkę

Piotr Lorenc

Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło tegorocznej, XXIV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę.

Centrum ŚDM

Piotr Lorenc

Przygotowania do przyjęcia gości Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji powoli wchodzą w decydującą fazę. Powstają już struktury wolontariackie, wybierane są miejsca noclegowe, opracowany został projekt pobytu młodzieży z całego świata w naszym regionie, a na progu wakacji bp Grzegorz Kaszak otworzył Centrum ŚDM Diecezji Sosnowieckiej.

Historia, która trwa do dziś...

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Siemonia należała jeszcze do ziemi krakowskiej, kiedy zaczęto organizować sieć parafialną. W źródłach historycznych zapis o parafii w Siemoni po raz pierwszy pojawił się w 1224 r.

Będzie jak nowy

Piotr Grzybowski

Uratowanie zabytku o dużej wartości historycznej, który popadał w ruinę, to powód do zadowolenia. Zabytkowy dworzec kolei austro-węgierskiej w Sosnowcu-Maczkach jest budowlą okazałą, ale zrujnowaną.

Niedziela świdnicka

10 lat WSD w Świdnicy

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Z ks. dr. Tadeuszem Chlipałą rozmawiał ks. dr Daniel Marcinkiewicz.

Mózg i serce

Bp Ignacy Dec

Jako ludzie mamy w naszym organizmie dwa ważne organy, związane z życiem biologicznym – mózg i serce. Mózg jest materialną bazą dla naszego intelektu, rozumu, który jest władzą poznawczą naszego ducha. Dzięki tej władzy poznajemy, uprawiamy naukę, tworzymy kulturę.

Bp Dec spotkał się z wolontariuszami ŚDM

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Wasz entuzjazm zaraża i zachęca do poświęcenia i gotowości dla jak najlepszego przygotowania się w naszej diecezji do Światowych Dni Młodzieży. Liczę na waszą pomoc i mocno wierzę, że ci, których będziemy gościć w naszej diecezji, pogłębią swoją wieź z Chrystusem poprzez wasze świadectwo życia” – powiedział do wolontariuszy ŚDM bp Ignacy Dec.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Matka Boża Szkaplerzna w Siekierkach

Ks. Robert Gołębiowski

Najstarsze w naszej archidiecezji sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach wraz ze swym głębokim przekazem maryjno-patriotycznym bardzo często gości na naszych łamach.

Order dla Zofii Plater-Zyberk

Krystyna Piotrowska-Szymala

Orderem św. Ottona została odznaczona Zofia Plater-Zyberk, która od początku powstania diecezji była zaangażowana w Duszpasterstwo Rodzin i Poradnictwo Rodzinne.

Modlitwa Ludzi Morza

Iwona Łosiewicz

W dniach 12-15 czerwca 2015 r. w Szczecinie odbył się finał Regat Bałtyckich Regatta 2015. Do naszego miasta po raz kolejny przypłynęło kilkadziesiąt żaglowców, wśród których były te najbardziej znane i najpiękniejsze.

Męczennik sprawy Chrystusa

Zygmunt Piotr Cywiński

Postać 39-letniego luterańskiego pastora Dietricha Bonhoeffera, prawego człowieka i chrześcijanina, przybliżają organizowane dorocznie w czerwcu przez parafię ewangelicko-augsburską w Szczecinie Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie.

Niedziela warszawska

Narodowy dla Jezusa

(as)

Kilkadziesiąt tysięcy osób złożyło się, aby wynająć największy stadion w Polsce. Poświęcili czas i pieniądze, aby wspólnie uwielbiać Chrystusa.

Pożegnanie kapłana i uznanego naukowca

(at)

Dziękujemy Bogu za 90 lat jego życia. Za 57 lat jego życia kapłańskiego. Za całe lata działalności dydaktycznej i za całe pokolenia przez niego wychowane – powiedział bp Rafał Markowski na Mszy św. pogrzebowej sprawowanej w intencji ks. prof. Mieczysława Lubańskiego.

Nie wszystkim się podoba

Artur Stelmasiak

Gdy dwa lata temu zorganizowano rekolekcje na stadionie, niektóre media szukały taniej sensacji. Sceptyków nie brakowało także wśród katolików.

22 lipca roku pamiętnego

Witold Dudziński

Najważniejsze święto PRL po raz pierwszy obchodzono dokładnie siedemdziesiąt lat temu. A 25 lat temu postkomunistyczne niedobitki świętowały je po raz ostatni.

Niedziela wrocławska

Wakacje z Bogiem?! Czemu nie!

Adrianna Sierocińska

Pomysłów na spędzenie wakacji w sposób atrakcyjny i na długo pozostający w pamięci jest mnóstwo. Wycieczki zagraniczne, wypady nad Bałtyk czy w Tatry, biwaki na polu namiotowym, obozy, rajdy rowerowe… Co sprawia, że setki młodych ludzi wybiera wakacje z Bogiem?

Oratorium św. Jana Bosko

Anna Buchar

To właśnie ks. Bosko stworzył pierwsze Oratorium – miejsce, które dla dzieci stało się drugim domem. Oratorium w parafii ewangelizuje, przygotowuje do dorosłego życia oraz, co najcenniejsze, umacnia przyjaźnie wśród jego uczestników.

Dawać nadzieję bez granic

Lilianna Sicińska

We Lwowie powstało domowe hospicjum dla dzieci. Wszyscy zaangażowani w jego funkcjonowanie to wolontariusze, także lekarze, którzy na co dzień pracują w lwowskich i okolicznych szpitalach.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Królowej Szkaplerza śpiewajmy…

Ks. Krzysztof Hawro

Trwający miesiąc lipiec, a zwłaszcza jego szesnasty dzień, przypomina mi moje pierwsze kroki w seminarium duchownym. Tuż po rozpoczęciu roku akademickiego, w kościele Ojców Karmelitów pw. św. Józefa w Lublinie przyjąłem szkaplerz karmelitański.

Soli Deo w Biłgoraju

Joanna Ferens

Po raz szesnasty w Biłgoraju, w dniach 4-5 lipca, odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej Soli Deo, który rozpoczął się od Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

Bazylika mniejsza w Radecznicy

Ks. Krzysztof Hawro

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała go o decyzji Ojca Świętego Franciszka, że kościół parafialny, pw. św. Antoniego w Radecznicy, będący sanktuarium Świętego z Padwy, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Zaślubiny z Chrystusem

Katarzyna Jaskólska

Na złożenie wieczystych ślubów wybrały Rokitno. 11 lipca w sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej sześć sióstr zostało w pełni włączonych do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Eucharystii przewodniczył bp Paweł Socha.

Studiować może każdy

Kamil Krasowski

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze ogłosił nabór na rok akademicki 2015/2016 na pierwszy rok jednolitych, magisterskich studiów z teologii katolickiej, które prowadzone są w porozumieniu z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.

Jak towarzyszyć młodemu człowiekowi?

Ks. Adrian Put

Z kl. Dawidem Lewandowskim i kl. Pawłem Górzyńskim z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie rozmawia ks. Adrian Put.

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Kościół

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...