Europa
Śmiertelna seria wśród imigrantów
Ciała ponad 70 imigrantów znaleziono 27 sierpnia br. w węgierskiej ciężarówce porzuconej na autostradzie w Austrii. Prawdopodobnie ludzie udusili się w szczelnie zamkniętej wyłączonej chłodni, w której byli nielegalnie przewożeni na teren Unii Europejskiej.
Do innej tragedii doszło tego samego dnia na Morzu Śródziemnym. U wybrzeży Libii zatonęły 2 łodzie, z których jedna przewoziła 50, a druga 400 osób, pochodzących z Maroka, Syrii i Afryki Subsaharyjskiej. Znaleziono ok. 100 ciał, jednak ofiar może być znacznie więcej. Ponad 200 osób udało się uratować już na początku akcji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku podczas podróży przez Morze Śródziemne zginęło 2,4 tys. imigrantów. 100 tys. uchodźcom udało się dotrzeć do Włoch, a 160 tys. – do Grecji.
(BBC, repubblica.it)
Sfilmowane zabójstwo
Czuł się dyskryminowany, więc zastrzelił ludzi
W amerykańskim stanie Wirginia 26 sierpnia br. reporterka i operator kamery zostali zastrzeleni podczas nagrywania wywiadu. 41-letni Vester Flanagan zabił 24-letnią Alison Parker i 27-letniego Adama Warda. Zdarzenie sfilmował, a nagranie umieścił w Internecie. Szybko je stamtąd usunięto. Gdy policja wpadła na trop Flanagana, zabójca postrzelił się i mimo reanimacji zmarł.
Vester Flanagan pracował w przeszłości w tej samej stacji, co ofiary. Został zwolniony, gdyż, jak tłumaczyła telewizja, miał problemy emocjonalne i nie wykonywał swoich zadań. On sam twierdził, że dyskryminowano go, gdyż był czarnoskórym homoseksualistą.
In vitro
Testy na ludziach zakazane
Reklama
Zakaz przekazania dzieci na embrionalnym etapie rozwoju do celów badawczych nie narusza praw ich matki – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Wniosek w tej sprawie złożyła Adele Parrillo z Włoch. W 2002 r. jej komórek rozrodczych oraz jej partnera Stefano Rolli użyto do zapłodnienia in vitro. 5 powstałych w ten sposób zarodków zamrożono. Rolla zginął później w zamachu w Nassiriyi w Iraku. Parrillo postanowiła wówczas, że nie urodzi dzieci, lecz odda je naukowcom. Jednak włoskie prawo na to nie zezwala. Kobieta pozwała swój kraj przed trybunał w Strasburgu. Jak twierdziła, naruszono jej prawo do prywatności, a także do rozporządzania prywatną własnością. Europejski sąd uznał, że włoska ustawa zakazująca badań na dzieciach poczętych nie łamie praw Adele Parrillo.
Opinia
Bioetyk ks. prof. Piotr Kieniewicz nie ma wątpliwości, że wyrok jest słuszny. – Był taki czas, kiedy jeden człowiek mógł być własnością drugiego. Nazywaliśmy to niewolnictwem. Od tego czasu ludzkość rozwinęła się na tyle, że wiemy, iż to niegodziwe – mówi „Niedzieli” ks. Kieniewicz. Jak tłumaczy, jeśli zdamy sobie sprawę, że mamy do czynienia z dzieckiem, nie będzie wątpliwości, iż nie może ono być niczyją własnością.
(Red.)
USA
3 tysiące lat więzienia
Dożywocie za każdego z zamordowanych i dodatkowo 3 318 lat za wielokrotne usiłowanie zabójstwa – to wyrok na 28-letniego Jamesa Holmesa, który zastrzelił 12 osób i ranił 70 kolejnych. W lipcu 2012 r. Holmes wszedł do sali kinowej podczas projekcji filmu o Batmanie. Był ubrany w kamizelkę kuloodporną, hełm i maskę przeciwgazową. Miał ze sobą granaty gazowe oraz kilka sztuk broni, z której zaczął strzelać do widzów. Prawdopodobnie wzorował się na scenie z „Batmana” pokazanej w zapowiedzi filmu. Zabójca poddał się policji, gdy zaciął mu się karabin półautomatyczny.
Obrońcy twierdzili, że Holmes jest chory psychicznie. Sędzia nie podzielił tego zdania i wydał najwyższy możliwy wyrok.
– Intencją sądu jest to, by skazany już nigdy nie znalazł się wśród wolnego społeczeństwa – tłumaczył sędzia Carlos A. Samour Jr.
(CNN)