Reklama

Niedziela Kielecka

U progu nowego roku szkolnego

Mogą liczyć na Caritas

Bożena Sztajner/Niedziela

Podobnie jak w latach ubiegłych, Caritas kielecka u progu nowego roku szkolnego proponuje pomoc rodzinom mającym dzieci w wieku szkolnym – a jest to czas, który zawsze stawia rodziców przed szeregiem trudnych wyzwań finansowych i kosztów nieraz nie do udźwignięcia. Rodziny mogą skorzystać z wyprawek szkolnych, z pomocy w ramach akcji „Skrzydła”, z dodatkowej żywności czy nawet nabycia w drodze konkursu energooszczędnej pralki.

Tornister z uśmiechem

Pomoc w formie szkolnej wyprawki otrzymało w tym roku ok.400 uczniów z najuboższych rodzin – tyle pakietów szkolnych przyborów przygotowała Caritas Diecezji Kieleckiej, która po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Caritas zakupiła 400 plecaków, które zostały dobrze wyposażone. – Tego rodzaju pomoc od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie – mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

Do akcji przyłączyły się niektóre parafie. W kościołach wystawiano specjalne kosze, do których parafianie mogli składać zakupione przybory. Tak było m.in. w parafii św. Maksymiliana i św. Wojciecha w Kielcach czy np. w Chełmcach. W zależności od potrzeb część tych artykułów jest rozprowadza przez Parafialne Zespoły Caritas lub księży w parafiach, którzy dobrze orientują się w potrzebach wiernych w parafialnych środowiskach.

W ten sposób w akcję mogła się także włączyć każda indywidualna osoba poprzez zakup artykułów szkolnych, np. plecaków, zeszytów, bloków rysunkowych, piórników, kredek, flamastrów i dostarczenie ich do biura Caritas kieleckiej przy pl. NMP nr 1.

W ubiegłych latach kampanię wspierali także nowożeńcy, którzy zachęcali swych gości, by zamiast kwiatów z okazji ślubu ofiarowali przybory szkolne. Zebrane w ten sposób prezenty przekazane zostały w formie wyprawki szkolnej dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

– To jest ważne, żeby dzieci, które rozpoczynają rok szkolny, mogły pójść do nowej klasy bez poczucia wstydu i bycia gorszym dlatego, że muszą mieć stare, często nienadające się do dalszej pracy przybory szkolne – dodaje ks. Krzysztof Banasik.

Reklama

Akacja „Skrzydła” dodaje skrzydeł

Na przełomie 2005/2006 roku diecezja kielecka przyłączyła się do ogólnopolskiego programu „Skrzydła” będącego formą pomocy stypendialnej dla uczniów z trenów diecezji. S. Katarzyna Maruszak, odpowiedzialna za „Skrzydła”, szacuje, że już powyżej 400 osób skorzystało z tej formy pomocy. Pod koniec sierpnia odbywa się weryfikacja zgłoszeń. Na rok 2014/2015 pomoc otrzymywało 89 dzieci.

Ideą programu jest systematyczne materialne wsparcie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół poprzez comiesięczne wpłaty przez osoby prywatne lub firmy sugerowanej kwoty 150 zł, która stanowi swego rodzaju stypendium. Kwota może być inna w zależności od zamożności darczyńcy. Minimalny czas deklarowanej opieki to przynajmniej jeden semestr szkolny. Z kolei w ramach „Skarbonki Skrzydeł” Caritas Polska regularnie obejmuje wsparciem dzieci z diecezji kieleckiej.

Podopieczni „Skrzydeł” pochodzą z różnych rodzin: często są to rodziny cieszące się dobrą opinią, niestety zbyt biedne, by mogły zapewnić swoim dzieciom zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb.

Istnieje także możliwość udzielenia wsparcia finansowego poprzez jednorazową wpłatę na konto Caritas z dopiskiem „Skrzydła”. Wpłaty można kierować na konkretnego ucznia wyznaczonego w porozumieniu z koordynatorem programu i szkołą. Pieniądze są przeznaczone na dożywianie, zakup odzieży, obuwia, artykułów szkolnych, finansowanie korepetycji, wyjść do kina, teatru, wyjazdów na wycieczki szkolne czy wypoczynek letni.

Darczyńcy za największą zaletę programu uważają to, iż pomoc trafia do konkretnego dziecka, o którego sytuacji mogą się w każdej chwili dowiedzieć. – Ważną cechą programu jest jego elastyczność – uważa s. Katarzyna. – Darczyńcy widzą konkretne efekty i zarazem potrzeby rodziny, dlatego czasami finansujemy rehabilitację, zakup łóżka, okularów czy tabletu, wychodząc poza standardowe wymogi programu.

Reklama

Oprócz osób prywatnych, przeważnie z dużych miast (Warszawa, Kraków, Kielce), wśród darczyńców są także kieleckie czy jędrzejowskie firmy, księża, nawet koła różańcowe. Jedno dziecko zostało objęte opieką przez koło ze Świętej Katarzyny, a troje – z parafii św. Józefa w Kielcach.

Żywność i pralki

Warto skorzystać z nowej puli żywności unijnej – to także bardzo konkretna pomoc u progu nowego roku szkolnego. Żywność jest rozprowadzana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywieniowa 2014 – 2020. Dystrybutorem są banki żywności we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, w tym Caritas. – Jest to obecnie kilkanaście podstawowych artykułów żywnościowych, w tym mleko, cukier, mąka, makaron, ryż, konserwy, olej, sery – informuje ks. Krzysztof Banasik.

Punkty wydawania żywności znajdują się m.in. w Kielcach, Białogonie, Sędziszowie, Jędrzejowie, w dystrybucję produktów zaangażowały się także niektóre parafie, mające dobre rozeznanie co do potrzeb w swoim terenie. Obowiązuje jednak sztywny wymóg – należy posiadać stosowne zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej lub miejskiego ośrodka pomocy rodzinie. Akcji towarzyszą dodatkowe działania w postaci szkoleń na temat zasad zdrowego odżywiania, przygotowywania posiłków itd.

Rodziny mające co najmniej pięcioro uczących się dzieci wciąż mogą przystąpić do konkursu, w którym wygrana to nowoczesna pralka. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej na temat: „Wszyscy oszczędzamy wodę i energię”. Nagrodą dla rodziny jest nowa pralka automatyczna o wysokiej klasie oszczędzania wody i energii elektrycznej. Rodziny zainteresowane udziałem w konkursie mogą się zgłaszać do wszystkich placówek Caritas Diecezji Kieleckiej oraz do Biura Zarządu Caritas w Kielcach pl. NMP 1. Można też zgłoszenia kierować pocztą elektroniczną na adres kielce@caritas.pl lub tradycyjnie listem na adres ul. Jana Pawła II 3, 25-013 Kielce.

Reklama

Konkurs to efekt współpracy Caritas Diecezji Kieleckiej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w zakresie edukacji ekologicznej, promowania idei oszczędzania wody i energii. – Wybraliśmy ok. stu rodzin, część odpadła na etapie weryfikacji, do zagospodarowania jest jeszcze ok. 20 pralek – informuje ks. Banasik. I, co istotne, nie obowiązuje w tym przypadku kryterium dochodowe; warunkiem jest wykonanie pracy plastycznej i udział w spotkaniu szkoleniowym.

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty, dla rodzin – jak zawsze – ogromne obciążenie budżetu, dlatego warto skorzystać z możliwych form pomocy.

2015-09-03 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wózek dla Tomka

Krzysztof Świertok

Zbiórka charytatywna na zakup wózka dla 13-letniego Tomka, który od czwartego miesiąca życia choruje na padaczkę lekoodporną, powiodła się. Wiele serc, wielu osób, połączenie sztuki i materialnej pomocy – dało efekt. Owoc skumulowanego dobra

Więcej ...

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55
Abp Tomasz Grysa

BPJG

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu