Reklama

Niedziela Małopolska

Anielski puklerz

Niedziela małopolska 39/2015, str. 5

Ks. Tadeusz Musz CSMA

Archiwum Zgromadzenia

Ks. Tadeusz Musz CSMA

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel – mają w Kościele swoje święto. 29 września w sposób szczególny przywołujemy wstawiennictwa tych, którzy wpatrują się w Oblicze Boga i pomagają człowiekowi zbliżyć się do Niego. Wyjątkowym znakiem oddania się pod opiekę Wodza Niebieskich Zastępów – św. Michała Archanioła – jest szkaplerz św. Michała Archanioła, o którym opowiada „Niedzieli Małopolskiej” ks. Tadeusz Musz CSMA, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Księży Michalitów w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Czym jest szkaplerz św. Michała Archanioła?

KS. TADEUSZ MUSZ CSMA: – Szkaplerz św. Michała Archanioła na początku był znakiem noszonym przez bractwo św. Michała Archanioła, które powstało w 1878 r. w Rzymie. Znak ten, w przeciwieństwie do prostokątnych szkaplerzy, miał postać puklerza, na którym umieszczony był wizerunek św. Michała Archanioła oraz jego hasło „Któż jak Bóg!”. Współczesny szkaplerz również przedstawia św. Michała Archanioła, a na jego drugiej części znajduje się wizerunek Matki Bożej z sanktuarium w Miejscu Piastowym. Szkaplerz św. Michała stanowi zewnętrzny znak powierzenia się pod opiekę temu świętemu Archaniołowi, a także jest symbolem przynależności do Rodziny Michalickiej. Szkaplerz ma dwie formy – materiałową, którą przyjmuje się podczas obrzędu nałożenia szkaplerza oraz medalika, który jest wygodniejszy w codziennym noszeniu. Wciąż przychodzą do nas osoby, w tym wielu młodych ludzi, którzy chcą prosić św. Michała o opiekę i przyjmują szkaplerz. Zdumiewa mnie, jak wiele jest osób, które przyjęły szkaplerz św. Michała Archanioła.

– Kto może przyjąć szkaplerz św. Michała?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Osoby, które przyjmują ten znak mają zazwyczaj szczególne nabożeństwo do tego świętego, dlatego przyjęcie szkaplerza traktują jako formę oddawania mu czci. Sam św. Michał Archanioł – podobnie jak wszyscy święci – pośredniczy w kontakcie człowieka z Panem Bogiem i ochrania ludzi przed złem. Osoba, która przyjmuje szkaplerz, obiera św. Michała za swojego szczególnego obrońcę w walce z grzechem i pokusami. Sam szkaplerz nie jest talizmanem ani przedmiotem kultu, ale znakiem, który ma nam przypominać o celu naszego życia, o wieczności i o tym, że w walce ze złem wspomaga nas sam Książe Niebieskich Zastępów. Na przyjęcie szkaplerza decyduje się wiele osób, które doświadczyły w życiu duchowym trudności, różnych uwikłań czy innych problemów.

– Czy z noszeniem szkaplerza wiążą się jakieś konkretne zobowiązania?

– Istnieją trzy warunki potrzebne do tego, by przyjąć szkaplerz: – musi go nałożyć upoważniony do tego kapłan lub diakon, szkaplerz trzeba nosić nieustannie oraz codziennie odmawiać egzorcyzm prosty papieża Leona XIII. Ponadto osoby noszące szkaplerz powinny w sposób szczególny obchodzić uroczystości Świętych Archaniołów (29 września), Aniołów Stróżów (2 października), Objawienie św. Michała Archanioła na Górze Gargano (8 maja) oraz wspomnienie bł. Bronisława Markiewicza, założyciela zgromadzeń michalickich (30 stycznia). Noszenie szkaplerza dla wierzących będzie przypomnieniem o codziennych obowiązkach chrześcijanina, życiu w stanie łaski uświęcającej – to wszystko pozwoli na większe działanie Bożej łaski i skuteczne wstawiennictwo św. Michała.

Reklama

– Gdzie można nabyć szkaplerz św. Michała?

– Szkaplerz można kupić w większości naszych domów zakonnych w Polsce, także i tu, w Krakowie. Ale można go także nabyć i przyjąć w czasie Peregrynacji kopii Figury św. Michała Archanioła, która cały czas trwa w Polsce. Choć początkowo peregrynacja miała odbywać się w ściśle ustalonym terminie wyłącznie w miejscach posługi michalitów i sióstr michalitek, jednak okazało się, że zainteresowanie duchowym spotkaniem ze św. Michałem jest tak duże, że peregrynacja zaplanowana jest już na dwa najbliższe lata i wciąż zgłaszają się chętni do zaproszenia św. Michała do swojej parafii. Św. Michał jest serdecznie podejmowanym gościem. Spotkaniom z Nim towarzyszą często rekolekcje, dni skupienia czy całodzienne kazania niedzielne, poświęcone jego postaci.

– Czemu ma służyć ta peregrynacja?

– Peregrynacja jest wydarzeniem duchowym. Św. Michał Archanioł przychodzi w znaku figury i ma nam pomagać w otwarciu się na słowo Boże i na łaski, których Bóg nie żałuje człowiekowi. To nie jest tak, że Pan Bóg działa w sanktuariach bardziej niż w kościele parafialnym. Skuteczność działania Boga, być może, jest w tych miejscach bardziej widoczna, bo to człowiek w tych miejscach bardziej otwiera się na Jego działanie. Św. Michał pomaga człowiekowi otworzyć serce przed Bogiem. Do Sekretariatu Peregrynacji, ale i do nas docierają informacje o łaskach otrzymanych podczas peregrynacji figury św. Michała Archanioła – to wiele przemian duchowych, spowiedzi po latach oddalenia od Boga, przebudzenia z obojętności i dochodzenie do żywej wiary. Figura św. Michała Archanioła uczestniczyła również w wielu ważnych wydarzeniach religijnych w naszym kraju, jakimi były np. zjazd egzorcystów na Jasnej Górze czy rekolekcje z o. Johnem Bashoborą na stadionie narodowym w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2015-09-24 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Smoleńska rana życia

Alicja i Stanisław Zając

Archiwum rodzinne

Alicja i Stanisław Zając

Z senator Alicją Zając, wdową po senatorze Stanisławie Zającu, rozmawia Natalia Janowiec.

Więcej ...

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30
Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...