Reklama

Niedziela Legnicka

Papież w muzeum

Niedziela legnicka 42/2015, str. 7

Prace z kolekcji

Ks. Piotr Nowosielski

Prace z kolekcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy da się opowiedzieć fenomen człowieka, który znacząco wpłynął na dzieje świata? Taką próbę podjął Czesław Dźwigaj, powołując do artystycznego życia swoje kolejne dzieło poświęcone św. Janowi Pawłowi II – „Vita Sancta” (Święte życie).

W Muzeum Miedzi w Legnicy do listopada br. możemy spotkać się z jego cyklem rzeźbiarskim, poświęconym pontyfikatowi Jana Pawła II. Cykl – jak mówi o nim sam autor – zaczął powstawać po śmierci Papieża Polaka, fizycznie jako spiżowy odlew. Ale kształtował się w wymiarze artystycznym i ideowym przez dziesięciolecia pontyfikatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś na tę galerię składają się rzeźby znaczące kolejne etapy drogi, którą przebył Papież, przekraczając kolejne bramy, te realne, architektoniczne – od katedry Wawelskiej w Krakowie po Bazylikę św. Piotra w Rzymie – i te bramy symboliczne, jak chociażby Brama Niebios, kiedy przekraczał ją, idąc do domu Ojca.

Przechodząc obok kolejnych rzeźb, znajdujemy przy nich tytuły, które pozwalają określić czas, miejsce i sposób odczuwania przez profesora krakowskiej ASP misji, którą pełnił dziś już św. Jan Paweł II.

„Sanctus” – Święty: przedstawia Papieża błogosławiącego lud. Kiedyś on błogosławił, dziś sam należy do grona błogosławionych. „Poloniae” – Polska: w tej kompozycji odnajdujemy symboliczne wyobrażenie kraju rodzinnego z zarysem głowy orła, gołąbkami pokoju, postaci wyrażające rodzinę, a w centralnej części postać papieża zatroskanego o losy ojczyzny. „Ecclesia” – Kościół: w tej kompozycji widzimy papieża, na którego barkach wspiera się symboliczna budowla kościoła, zawieszonego między niebem a ziemią. „Mundus” – Świat: postać papieża pokazana na tle symbolicznej kuli ziemskiej ma przypominać, że myśl Jana Pawła II objęła cały świat. „Oecumenicus” – człowiek ekumenii: nawiązuje do spotkania w Asyżu. „Scriptio” – Piśmiennictwo: w tej rzeźbie papież jest przedstawiony w pozycji siedzącej za spiżowym biurkiem i nawiązuje do jego dorobku pisarskiego. Kolejne przedstawienia papieża: „Credo” – Wierzę; papież podczas osobistej modlitwy; „Angelus Domini” – „Anioł Pański”: nawiązujący do niedzielnej modlitwy i rozważań płynących z okna na Watykanie i „Totus Tuus” – Cały Twój: z przechodzącym do domu Ojca przez wykreśloną sylwetkę obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry, dopełniają całości cyklu.

To kolejna propozycja przeżycia październikowych spotkań z osobą św. Jana Pawła II, którą znajdziemy w murach legnickiego muzeum.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-15 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katyń w Cytadeli

Fragment ekspozycji

Wojciech Dudziński

Fragment ekspozycji

Otwarcie w zabytkowej Kaponierze w Cytadeli Warszawskiej długo oczekiwanego Muzeum Katyńskiego to wielkie wydarzenie.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

Więcej ...

Szef Kancelarii Prezydenta Zbigniew Bogucki: bł. kard. Stefan Wyszyński to jest gigantyczny autorytet

2026-05-12 20:30
Zbigniew Bogucki

Agata Kowalska

Zbigniew Bogucki

- To jest oczywiście problem, że młodzi ludzie co do zasady stronią od polityki. Jeżeli dobrzy ludzie się nie zaangażują, to ta strefa polityki, strefa życia publicznego nie będzie lepsza - mówił Zbigniew Bogucki - Szef Kancelarii Prezydenta podczas ogólnopolskiego spotkania młodzieży katolickiej i młodych liderów zaangażowanych społecznie "Gotowi na Dobro". Podczas wydarzenia Zbigniew Bogucki podzielił się także swoim krótkim świadectwem wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła aktorka Stanisława Celińska

Wiadomości

Zmarła aktorka Stanisława Celińska

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie wdzięczne

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie wdzięczne

W tej diecezji robią konkurs na proboszcza. Chętnych nie...

Kościół

W tej diecezji robią konkurs na proboszcza. Chętnych nie...

Holandia: biskup uległ poważnemu wypadkowi drogowemu....

Wiadomości

Holandia: biskup uległ poważnemu wypadkowi drogowemu....

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Kościół

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Papież zadzwonił do działu obsługi klienta....

W wolnej chwili

Papież zadzwonił do działu obsługi klienta....

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Wiara

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką