Reklama

Przed ŚDM

Śladami Miłosierdzia Bożego

Kult Miłosierdzia Bożego stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków polskiej religijności na świecie. Pielgrzym, przyjeżdżając do Krakowa, za swój cel obiera przede wszystkim łagiewnickie sanktuarium. Powstający Szlak Miłosierdzia Bożego zaprasza do podążania słabiej rozpoznawalnymi śladami kultu, rozsianymi po Krakowie i jego okolicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży stały się impulsem do stworzenia szlaku na mapie turystycznej Krakowa i okolic. Adresatem są jednak nie tylko młodzi, którzy w lipcu przyjadą do stolicy Małopolski, lecz także osoby pielgrzymujące do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w inne dni roku.

Nie tylko Łagiewniki

– Rocznie do Łagiewnik przyjeżdża ponad 2 mln osób. Ale poza Łagiewnikami jest w okolicy wiele obiektów, nie tylko sakralnych, związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Chcielibyśmy pokazać je pielgrzymom – wyjaśnia Joanna Zając, koordynator ds. promocji w Departamencie Komunikacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, współautorka projektu Szlaku Miłosierdzia Bożego. – ŚDM to szansa na rozwój nie tylko turystyki religijnej, ale i miejskiej, gdyż powstanie nowy szlak turystyczny. Pielgrzym-turysta, który przyjedzie na ŚDM, to osoba emocjonalnie zaangażowana w pobyt tutaj. Wskazanie mu miejsc związanych z kultem Bożego Miłosierdzia sprawi, że będzie chciał wrócić do Krakowa. I, co więcej – poleci te obiekty innym – uzupełnia Joanna Zając.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przewodnikami na szlaku, obok św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, będą także m.in. św. Jadwiga Królowa, św. Kinga, św. Jacek Odrowąż, św. Jan Kanty, św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Brat Albert Chmielowski. Trasa zostanie wytyczona przez obiekty sakralne, muzea, miejsca lokalizacji dzieł sztuki, miejsca publiczne i ulice w Krakowie, Wadowicach, Starym Sączu i Oświęcimiu. Stąd szlak jest dedykowany nie tylko dla osób przyjeżdżających do Małopolski z powodów religijnych, lecz także zainteresowanych m.in. historią zakonów, rozwojem kultu świętych, stylami architektonicznymi lub miejscami ważnymi dla historii Polski.

Plan zakłada wyróżnienie kilku tras tematycznych, których tematem przewodnim będzie np. architektura sakralna, krakowskie klasztory, relikwie świętych. Każdy przystanek na szlaku będzie zawierał tablicę z krótkim opisem miejsca i kodem internetowym.

Mapa emocji

W ramach projektu są przygotowywane przewodniki oraz strona internetowa. Witryna będzie zawierać „Emocjonalną mapę” Szlaku Miłosierdzia Bożego. – Szlakiem będą mogli przejść ludzie pochodzący z różnych kręgów kulturowych. Inny powód do radości ma np. Brazylijczyk, inny Polak. Inna jest też ekspresja wyrażania tej emocji. Na stronie internetowej znajdą się różne kategorie emocji: radość, wzruszenie, smutek, współczucie, rozczarowanie itd. Pielgrzym idąc szlakiem, może przypisać konkretną emocję do miejsca, w którym się pojawi. W ten sposób stworzymy nie tylko wielokulturową mapę emocji, ale i przestrzeń do dyskusji nad tym, co daną emocję wywołało – tłumaczy Joanna Zając.

Szlak Miłosierdzia Bożego to efekt współpracy Komitetu Organizacyjnego ŚDM w osobach Magdaleny Dobrzyniak, Joanny Zając i Marka Zająca z przedstawicielami Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Otwarcie trasy planuje się w czerwcu 2016 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-16 08:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niektóre wydarzenia w diecezjach

www.krakow2016.com

Więcej ...

Franciszek: Bóg zawsze pozostawia otwarte drzwi

2025-04-16 12:40

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Możemy mieć nadzieję, ponieważ wiemy, że Ojciec na nas czeka, widzi nas z daleka i zawsze pozostawia otwarte drzwi” - stwierdził Ojciec Święty w przygotowanym na dziś tekście katechezy środowej. Jej treść - refleksja na temat przypowieści o Synu Marnotrawnym (Łk 15,11-32) opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

MEN pracuje nad projektem zaostrzenia przepisów dotyczących frekwencji na lekcjach

2025-04-16 20:58

pixabay.com

Zaostrzenie przepisów dotyczących frekwencji w szkołach, wprowadzenie obligatoryjność tworzenia rad szkoły, powołanie rzeczników praw uczniowskich oraz ustawowe określenie praw i obowiązków uczniów - nad takimi m.in. zmianami pracuje MEN przygotowując projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Judasz zdradził?

Wiara

Dlaczego Judasz zdradził?

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...