Reklama

Przed ŚDM

Śladami Miłosierdzia Bożego

Kult Miłosierdzia Bożego stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków polskiej religijności na świecie. Pielgrzym, przyjeżdżając do Krakowa, za swój cel obiera przede wszystkim łagiewnickie sanktuarium. Powstający Szlak Miłosierdzia Bożego zaprasza do podążania słabiej rozpoznawalnymi śladami kultu, rozsianymi po Krakowie i jego okolicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży stały się impulsem do stworzenia szlaku na mapie turystycznej Krakowa i okolic. Adresatem są jednak nie tylko młodzi, którzy w lipcu przyjadą do stolicy Małopolski, lecz także osoby pielgrzymujące do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w inne dni roku.

Nie tylko Łagiewniki

– Rocznie do Łagiewnik przyjeżdża ponad 2 mln osób. Ale poza Łagiewnikami jest w okolicy wiele obiektów, nie tylko sakralnych, związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Chcielibyśmy pokazać je pielgrzymom – wyjaśnia Joanna Zając, koordynator ds. promocji w Departamencie Komunikacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, współautorka projektu Szlaku Miłosierdzia Bożego. – ŚDM to szansa na rozwój nie tylko turystyki religijnej, ale i miejskiej, gdyż powstanie nowy szlak turystyczny. Pielgrzym-turysta, który przyjedzie na ŚDM, to osoba emocjonalnie zaangażowana w pobyt tutaj. Wskazanie mu miejsc związanych z kultem Bożego Miłosierdzia sprawi, że będzie chciał wrócić do Krakowa. I, co więcej – poleci te obiekty innym – uzupełnia Joanna Zając.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodnikami na szlaku, obok św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, będą także m.in. św. Jadwiga Królowa, św. Kinga, św. Jacek Odrowąż, św. Jan Kanty, św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Brat Albert Chmielowski. Trasa zostanie wytyczona przez obiekty sakralne, muzea, miejsca lokalizacji dzieł sztuki, miejsca publiczne i ulice w Krakowie, Wadowicach, Starym Sączu i Oświęcimiu. Stąd szlak jest dedykowany nie tylko dla osób przyjeżdżających do Małopolski z powodów religijnych, lecz także zainteresowanych m.in. historią zakonów, rozwojem kultu świętych, stylami architektonicznymi lub miejscami ważnymi dla historii Polski.

Plan zakłada wyróżnienie kilku tras tematycznych, których tematem przewodnim będzie np. architektura sakralna, krakowskie klasztory, relikwie świętych. Każdy przystanek na szlaku będzie zawierał tablicę z krótkim opisem miejsca i kodem internetowym.

Reklama

Mapa emocji

W ramach projektu są przygotowywane przewodniki oraz strona internetowa. Witryna będzie zawierać „Emocjonalną mapę” Szlaku Miłosierdzia Bożego. – Szlakiem będą mogli przejść ludzie pochodzący z różnych kręgów kulturowych. Inny powód do radości ma np. Brazylijczyk, inny Polak. Inna jest też ekspresja wyrażania tej emocji. Na stronie internetowej znajdą się różne kategorie emocji: radość, wzruszenie, smutek, współczucie, rozczarowanie itd. Pielgrzym idąc szlakiem, może przypisać konkretną emocję do miejsca, w którym się pojawi. W ten sposób stworzymy nie tylko wielokulturową mapę emocji, ale i przestrzeń do dyskusji nad tym, co daną emocję wywołało – tłumaczy Joanna Zając.

Szlak Miłosierdzia Bożego to efekt współpracy Komitetu Organizacyjnego ŚDM w osobach Magdaleny Dobrzyniak, Joanny Zając i Marka Zająca z przedstawicielami Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Otwarcie trasy planuje się w czerwcu 2016 r.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-03-16 08:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie może cię tam zabraknąć!

Chcesz spotkać prawdziwego Boga? Poznać nowych ludzi, dla których ważne są te same wartości? Owocnie spędzić parę wakacyjnych dni? Przedstawiamy Ci kilka propozycji spotkań młodych ludzi. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zaproś swoich przyjaciół i znajomych! To Wasz czas!

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Kongres Eucharystyczny zainaugurowany

2024-03-28 17:43

Biuro Prasowe AK

– Bez kontemplacji i modlitwy działalność duszpasterska staje się pustym aktywizmem – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...