Reklama

Niedziela Podlaska

Wstać z kanap i podjąć służbę

Niedziela podlaska 47/2016, str. 6

Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej z asystentem diecezjalnym
ks. Piotrem Wójcikiem na kongresie w Krakowie

Archiwum AK

Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej z asystentem diecezjalnym ks. Piotrem Wójcikiem na kongresie w Krakowie

Uroczystość Chrystusa Króla to święto patronalne Akcji Katolickiej. Warto w tym dniu przybliżyć ideę tego stowarzyszenia.

Jasny cel

Do celów AK należy pogłębienie formacji chrześcijańskiej jej członków oraz współpraca świeckich z hierarchią w realizowaniu misji Kościoła. Pogłębienie życia religijnego ma przygotować członków AK do odważnego i kompetentnego występowania na „areopagach” świata, do przenikania wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowania zgodnego z nauczaniem Kościoła stanowiska w sprawach publicznych, zwłaszcza tam, gdzie zagrożone są wiara i moralność chrześcijańska. Ważnym zadaniem AK jest także kształcenie działaczy społecznych, gospodarczych, kulturalnych i politycznych.

Reklama

Na każdy rok liturgiczny Akcja Katolicka opracowuje kierunki działania i kalendarium. W 2016 r. wiele zadań koncentrowało się wokół Światowych Dni Młodzieży, 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Roku Świętego Miłosierdzia.

Wiele ważnych inicjatyw

W naszej diecezji podjęliśmy wiele inicjatyw. 14 maja członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej uczestniczyli w diecezjalnym spotkaniu, którego tematyka była związana z jubileuszem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Spotkanie odbyło się w Sokołowie Podlaskim, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Akcja aktywnie włączyła się też w obchody 25. rocznicy powstania diecezji drohiczyńskiej. W miejscu, gdzie 10 czerwca 1999 r. lądował Ojciec Święty Jan Paweł II, została poświęcona jubileuszowa kaplica Jezusa Miłosiernego. Inicjatorem odnowienia tego miejsca był bp Tadeusz Pikus wraz z Akcją Katolicką. W poświęceniu kaplicy wzięli udział księża z diecezji drohiczyńskiej, z Włoch i Rosji, siostry zakonne, władze miasta, klerycy WSD, wykonawcy kaplicy, mieszkańcy Drohiczyna, poczty sztandarowe szkół, instytucji oraz goście. Akcja Katolicka naszej diecezji włączyła się też w modlitewne przeżywanie jubileuszu 10 czerwca przy kopcu św. Jana Pawła II, w Dniu Podlasia.

W Roku Świętego Miłosierdzia w dniach 1-2 października zorganizowaliśmy i licznie uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Wadowic, Częstochowy oraz Łagiewnik. W niedzielę 2 października ks. Piotr Wójcik – asystent diecezjalny Akcji Katolickiej przewodniczył Mszy św. transmitowanej przez TVP z sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Odwiedzenie tych świętych miejsc, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, traktujemy jako szczególną łaskę, której doświadczyliśmy.

Reklama

Członkowie AK 8 października roku przekroczyli Drzwi Święte w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Homilię oraz prelekcję wygłosił ks. Waldemar Chrostowski. Zgromadzeni udali się pod pomnik Katyńsko-Smoleński i wysłuchali koncertu Chóru Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pod dyrekcją Elżbiety Bilmin. W klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach przeżywaliśmy rekolekcje. Podjęty temat „Miłosierni jak Ojciec” nawiązywał do obchodzonego w Kościele Roku Świętego Miłosierdzia. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Piotr Wójcik. Zorganizowaliśmy także wyjazd do Łagiewnik na uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.

Opisane działania to tylko niektóre spośród tych, które w tym roku realizowaliśmy. Wiele zadań i inicjatyw podjęliśmy w parafiach. Członkowie Akcji Katolickiej gościli pielgrzymów udających się do Krakowa na ŚDM. Współpracowaliśmy z innymi ruchami i stowarzyszeniami działającymi w naszej diecezji i wszystkim chcemy wyrazić wielką wdzięczność.

Szkoła wiary i apostolstwa

Członkowie naszego stowarzyszenia to katoliccy społecznicy, którzy służą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Za tę ofiarną służbę pragnę podziękować: prezesom, zarządom i wszystkim członkom oddziałów parafialnych. Dziękuję kapłanom, asystentom, a w sposób szczególny ks. Piotrowi Wójcikowi – asystentowi DIAK za troskę o naszą duchową formację.

Przed nami kolejny rok pracy. Pragniemy realizować swoje zadania z odpowiedzialnością w duchu hasła roku liturgicznego: „Idźcie i głoście”. Akcja Katolicka chce być szkołą wiary i apostolstwa. Inspiracją do pracy będą na pewno słowa papieskich przemówień wygłoszonych podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Chcemy wstać z kanap i podjąć służbę tam, gdzie potrzebują nas Kościół i Ojczyzna. W rodzinie Akcji Katolickiej pragniemy też podjąć orędzie fatimskie w 100. rocznicę objawień Matki Bożej, zawierzając wszelkie nasze działania Jej orędownictwu.

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy pragną nieść w swoich środowiskach ewangelię nadziei, którym zależy, by chrześcijaństwo w naszej Ojczyźnie było żywe. „Idźmy i głośmy”.

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka w Roku Jubileuszu 1050-lecia

Graziako

W roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski Akcja Katolicka włączy się w centralne i diecezjalne obchody tego wydarzenia.

Więcej ...

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Więcej ...

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19
Prezydent Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?