Reklama

Niedziela Przemyska

170 lat parafii w Hadlach Szklarskich

Niedziela przemyska 47/2016, str. 4-5

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył rodak hadelski ks. prał. Czesław Lech

Archiwum parafii

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył rodak hadelski ks. prał. Czesław Lech

W malowniczym krajobrazie Podkarpacia położona jest parafia w Hadlach Szklarskich, która w tym roku obchodzi jubileusz 70 lat istnienia. Na dorobek jubilatki składa się nie tylko potencjał materialny parafii, ale też jej rozwój duchowy, który zaowocował licznymi powołaniami

Podczas trwającego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, 16 października wspólnota wiernych parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Hadlach Szklarskich przeżywała 70. rocznicę erygowania. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św., którą 15 października sprawował ks. Adam Hus, proboszcz parafii. Następnie Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Róże Różańcowe oraz wierni adorowali Najświętszy Sakrament, dziękując Bogu za otrzymane łaski i opiekę Matki Bożej. Wierni odmówili też Różaniec za zmarłych kapłanów, którzy pracowali w Hadlach, księży rodaków oraz zmarłych parafian. W godzinie Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem Księdza Proboszcza licznie zgromadzeni parafianie odśpiewali „Maryjo, Królowo Polski – jestem, pamiętam, czuwam”. Podczas maryjnego apelu ks. proboszcz Adam Hus wygłosił rozważanie maryjne.

Uroczystości jubileuszowe

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się dzień później podczas Mszy św. Uroczystej Sumie przewodniczył rodak hadelski – ks. prał. Czesław Lech w koncelebrze z ks. proboszczem Adamem Husem. W homilii Ksiądz Prałat wspominał kapłanów, którzy pracowali w Hadlach jako proboszczowie, księży rodaków, podkreślając w ciepłych słowach uroki krajobrazowe Hadel oraz malownicze położenie parafii. Na zakończenie uroczystości ks. prał. Czesław Lech zawierzył Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wspólnotę parafii w Hadlach, a wierni ucałowali relikwie św. Jana Pawła II z okazji przypadającej właśnie 38. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.

Historia parafii

Reklama

Przeżywając jubileusz naszej parafii należy zajrzeć do kart historii. I tak 70 lat temu bp Franciszek Barda, ordynariusz przemyski, dekretem z 16 października 1946 r. erygował parafię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Hadlach Szklarskich. Wierni zamieszkujący tę miejscowość należeli dotąd do parafii św. Katarzyny w Manasterzu, natomiast mieszkańcy Hadel Szklarskich do parafii św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim. Po erygowaniu nowej parafii mieszkańcy Hadel zaadaptowali dla własnego kultu opuszczoną przez grekokatolików filialną cerkiew prawosławną z 1792 r. pw. Przemienienia Pańskiego.

Kapłani hadelscy

Pierwszym tutejszym proboszczem był ks. Józef Ryczan, stryj bp. Kazimierza Ryczana, do niedawna ordynariusza diecezji kieleckiej. Ks. Józef Ryczan urodził się 1907 r. w Żurawicy k. Przemyśla. Święcenia kapłańskie przyjął w 1918 r. w Przemyślu. Zmarł 7 września 1981 r. Proboszczem w Hadlach był w latach 1946-1960. Głównym celem jego działalności było przystosowanie świątyni do liturgii rzymskokatolickiej. Drugim proboszczem był ks. Michał Poprawski. Urodził się w 1892 r. i pochodził z Morawska k. Jarosławia. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu 1918 r., a w naszej parafii pracował w latach 1960-1966. Zmarł 23 października 1967 r.

Kolejnym proboszczem był ks. Julian Sołtys. Urodził się 1929 r., a pochodził z parafii Lutoryż k. Rzeszowa. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu w 1957 r., zaś proboszczem w Hadlach Szklarskich był w latach 1966-1972. Zmarł 22 sierpnia 2011 r. i spoczywa na cmentarzu parafialnym w Lutoryżu. Kolejnym duszpasterzem naszej parafii był ks. Edward Stochla. Lata jego posługi to 1972–1992. Ks. Stochla urodził się w 1934 r., pochodzi z parafii Chmielnik k. Rzeszowa. Świecenia kapłańskie przyjął w 1957 r.

Reklama

Ks. Marian Jagieła, to piąty proboszcz naszej parafii. Urodził się w 1959 r. i pochodzi z parafii Jagiełła k. Przeworska. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu w 1985 r. Był duszpasterzem w naszej parafii w latach 1992-1999.

W grudniu 1999 r. decyzją abp. Józefa Michalika proboszczem parafii w Hadlach Szklarskich został ks. Stanisław Śliwa. Od początku ofiarna praca ks. Stanisława, jego zaangażowanie oraz pozyskanie serc parafian sprawiły, że o parafii w Hadlach mówiło się w okolicy. Z jego inicjatywy odrestaurowano kościół parafialny: zabytkowe ołtarze, wykonano nowe ławki i konfesjonał. Ks. Stanisław był inicjatorem budowy kaplicy Matki Bożej od Gradobicia na „Kościołach”, gdzie trzy razy w roku: 3 maja, 15 sierpnia i w pierwszą niedzielę października sprawowana jest Eucharystia ku czci Najświętszej Maryi Panny. Z inicjatywy ks. Śliwy odbudowano również dworską kaplicę na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Michała Archanioła. Przy tej kaplicy podczas wakacji sprawowana jest Msza św. niedziele i święta o godz. 9.30 dla mieszkańców oraz wczasowiczów wypoczywających w obiektach dworskich.

Obecnym proboszczem parafii w Hadlach Szklarskich jest ks. Adam Hus, pochodzący z Harty k. Dynowa. Swoją posługę rozpoczął decyzją abp. Adama Szala 19 sierpnia tego roku. Oprócz pracy w parafii ks. Adam Hus pełni funkcję sędziego w Sądzie Metropolitalnym w Przemyślu.

Pod opieką świętych

Podejmując wezwania duchowe na kolejne lata wierni z inicjatywy Księdza Proboszcza w każdą niedziele przed Sumą odmawiać będą Różaniec za zmarłych kapłanów proboszczów, księży rodaków oraz zmarłych parafian, natomiast w piątki przed Mszą św. Koronkę do Miłosierdzia Bożego jako wynagradzająca za grzechy w parafii.

Przejeżdżając trasą Przeworsk – Dynów należy chociaż na chwile zatrzymać się w Hadlach Szklarskich, wstąpić do kościoła, aby oddać część Niepokalanemu Sercu Matki Bożej oraz obecnym w tej świątyni relikwiom świętych i błogosławonych: Janowi Pawłowi II, s. Faustynie Kowalskiej oraz bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Wiele łask otrzymali wierni w Hadlach, o czym świadczą prośby i podziękowania składane w kościele, jak i na stronie internetowej parafii – www.parafiahadle.eu .

* * *

Hadle Szklarskie
Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Proboszcz: Ks. Adam Hus

Hadle Szklarskie 344, 37-231, tel. 16 651-41-63, www: parafiahadle.eu

Godziny Mszy św.: w niedziele: 8.00, 11.00, w dni powszednie: 18.00, zimą 16.00

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak mały Chomentów wybudował kościół

Wacław Ciepluch – sponsor ołtarza oraz Jerzy i Krystyna Woźniczko z wnukiem z bp. Kazimierzem Ryczanem w nowym kościele

Archiwum parafii

Wacław Ciepluch – sponsor ołtarza oraz Jerzy i Krystyna Woźniczko z wnukiem z bp. Kazimierzem Ryczanem w nowym kościele

Więcej ...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13
Bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Więcej ...

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej