Tradycyjnie już spotkanie młodych zaczynało się w piątkowy wieczór, kiedy młodzież gromadziła się w kościołach stacyjnych na zawiązaniu wspólnoty. W tym roku podczas wieczornego nabożeństwa uczestnicy rozważali hasło roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”, które przyświecało również temu spotkaniu.
Celem tego nabożeństwa było uświadomić młodym ludziom misyjny charakter Kościoła i prawdę, że wszyscy są misjonarzami w swoim środowisku. Podczas celebracji do biskupa podchodzili przedstawiciele każdego kontynentu, którzy następnie umieścili kontury kontynentu na mapie świata. Wszystkie narody potrzebują światła Ewangelii. Potwierdzeniem tej prawdy była homilia misjonarza. W każdym miejscu jeden z misjonarzy opowiadał o doświadczeniu misji w posłudze kapłana. To cenne świadectwo było także wezwaniem, by dzielić się swoją wiarą wszędzie, gdzie jesteśmy. Ostatnim etapem nabożeństwa było posłanie. Każdy uczestnik otrzymał zwój Pisma Świętego z krótkim fragmentem Słowa Bożego. Przedstawiciele młodzieży otrzymując zwój, usłyszeli słowa: „Idźcie i głoście”, na które odpowiadali: „Biada mi gdybym nie głosił Ewangelii”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kolejny dzień Spotkania Młodych przyniósł doświadczenie spotkania się z Chrystusem podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kościołach stacyjnych, a następnie z młodymi rówieśnikami na spotkaniach w grupach. To ważny element tych spotkań. Wtedy młodzież może zobaczyć, że nie jest sama. Wokół żyje wielu innych ludzi myślących podobnie i wyznających podobne wartości i zasady. To czas wzajemnego ubogacania się, dyskutowania i szukania nowych dróg realizowania hasła „Idźcie i głoście”.
Popołudniowy blok z cyklu „Dumni z Ewangelii” oferował młodzieży wiele ciekawych spotkań. Koncert zespołu kleryckiego Spes, a następnie Siewców Lednicy. Spotkanie z Patrycją Hurlak i jej świadectwo nawrócenia. Możliwość rozmowy o swoim powołaniu i w końcu możliwość cichej adoracji i sakramentu spowiedzi. Te wszystkie punkty programu składały się w piękną mozaikę życia chrześcijańskiego, w którym jest miejsce zarówno na modlitwę i świadectwo wiary, a także na młodzieńczą radość i zabawę.
Wszystko to ogniskowało się w wieczornym nabożeństwie Adoracji krzyża. Pod krzyżem wiara młodych ludzi jest weryfikowana, poddawana próbie, ale także tak, wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego, rodzi się nowe doświadczenie obecności Zbawiciela w cierpieniu, odrzuceniu i milczącej samotności.
Zwieńczeniem trzydniowego spotkania jest celebracja Niedzieli Palmowej. Kilkutysięczny tłum z palmami, podobny do tego, który dwa tysiące lat temu wołał „Hosanna”, piękna pogoda i Eucharystia sprawowana u stóp Bieszczadów powodowały wyznanie, którym była przeniknięta ta niedziela – „Witaj Królu” także tutaj, w Bieszczadach, i krótka refleksja, która pojawia się jakby na marginesie tych celebracji: jeżeli oni zamilkną, kamienie wołać będą.