Reklama

Niedziela Sosnowiecka

As przestworzy z Jaworzna

Piotr Grzybowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokonania Karola Pniaka, bohaterskiego pilota urodzonego w Jaworznie, są przypominane podczas „Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskego” – uroczystości poświęconych patronce lotników w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Osiedlu Stałym. A 7 lipca na jaworznickim Rynku odbyło się otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej przez Muzeum Miasta Jaworzna pt. „Jeden z nielicznych – Karol Pniak”.

Wystawa została dofinansowana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Ekspozycje można oglądać do 30 września br. Wystawa „Jeden z nielicznych – Karol Pniak” prezentuje postać wybitnego pilota z czasów II wojny światowej, pochodzącego właśnie z Jaworzna. Określenie „nieliczny” zawarte w tytule stanowi odwołanie do słów Winstona Churchilla kierowanych pod adresem bohaterskich lotników walczących w Bitwie o Anglię: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Udział w Bitwie o Anglię stanowi jedynie fragment bogatego życiorysu Karola Pniaka, obok wojny obronnej Polski w 1939 r., czy walk w Afryce podczas II wojny. I właśnie te fragmenty jego życiorysu można zobaczyć i bliżej je poznać odwiedzając plenerową wystawę na Rynku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak możemy dowiedzieć się z plansz wystawowych, Karol Pniak urodził się w 1910 r. w Jaworznie. Tam ukończył szkołę powszechną, a następnie gimnazjum w Chorzowie. 23 października 1928 r. zaciągnął się do wojska. Skierowano go do 2. pułku lotniczego w Krakowie. W 1929 r. uczył się w szkole podoficerskiej. 5 maja 1930 r. rozpoczął naukę w Szkole Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy, którą ukończył zdobywając specjalność pilota. Następnie skierowano go do 22. eskadry liniowej. Od lipca do września 1931 r. zdobywał doświadczenie pilota myśliwskiego w Szkole Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu. Po ukończeniu kursu odkomenderowano go do 122. eskadry myśliwskiej. Jako podoficer latał wraz z por. J. Bajanem i kpr. S. Mackiem w słynnym zespole akrobatycznym zwanym od nazwiska jego dowódcy „Trójką Bajana”. We wrześniu 1936 r. wyjechał do Bydgoszczy do Szkoły Piechoty dla Podoficerów. 1 sierpnia 1938 r. otrzymał kolejny awans, tym razem na sierżanta tytularnego. Po zlikwidowaniu szkoły w Bydgoszczy, 17 października 1938 r. przeniesiono go na III rok Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Ukończył uczelnię jako absolwent XII promocji w 1939 r. I już w połowie czerwca 1939 r. został skierowany na staż do 142. eskadry myśliwskiej 4. pułku lotniczego w Toruniu. W jej składzie walczył we wrześniu 1939 r., wykonując 24 loty bojowe i 15 razy walcząc w powietrzu z Niemcami. Po upadku II Rzeczypospolitej dotarł do Francji, gdzie został przydzielony do obozu lotnictwa polskiego w Salon. Zgłosił się ochotniczo na wyjazd do Wielkiej Brytanii i dotarł tam w styczniu 1940 r. 8 sierpnia 1940 r. otrzymał przydział do 32. Dywizjonu Myśliwskiego RAF stacjonującego w Biggin Hill. Brał udział w rozgromieniu ataku włoskiego lotnictwa na Anglię. 1 grudnia 1942 r. został dowódcą eskadry w 306. Dywizjonie Myśliwskim. 1 marca 1943 r. został awansowany do stopnia kapitana – by wymienić tylko niektóre funkcje i dokonania Karola Pniaka.

W czasie II wojny światowej wykonał 236 lotów bojowych, z czego w Wielkiej Brytanii 212 lotów bojowych (ponad 281 godzin) oraz 44 loty operacyjne (prawie 23 godziny). Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari nr 8995, czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Na „Liście Bajana” figuruje z wynikiem 6 3-2-2 5/6 zestrzelonych samolotów przeciwnika. Po wojnie, w 1947 r. wrócił do kraju. Zamieszkał w Jaworznie-Szczakowej. Władze PRL nie ułatwiały mu życia – nie mógł znaleźć pracy, a gdy już znajdował, szybko był zwalniany. Komunistyczna Służba Bezpieczeństwa często wzywała go na przesłuchania. Zmarł 17 października 1980 r. Spoczął na cmentarzu parafii św. Elżbiety Węgierskiej.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-19 15:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maczki – dawna granica

Maczki. Wizytówka dzielnicy – neogotycki kościół pw. Świętych Apostołów
Piotra i Pawła

Piotr Lorenc

Maczki. Wizytówka dzielnicy – neogotycki kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Więcej ...

„Nie przepada za Niemcami”. Prof. Andrzej Nowak o rodowodzie Trumpa i jego niechęci do Niemiec

2025-01-21 09:44
Prof. Andrzej Nowak

Biały Kruk

Prof. Andrzej Nowak

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk i znakomity autor, opowiedział o historii rodzinnej Donalda Trumpa i wynikającym z tego jego nastawieniu geopolitycznym, w tym niechęci do Niemiec.

Więcej ...

Media: era powszechnych nadużyć duchownych w amerykańskim Kościele dobiegła końca

2025-01-21 15:28

Adobe.Stock.pl

Nowy raport dotyczący zarzutów nadużyć wobec duchowieństwa katolickiego w USA rzuca światło na to, kiedy doszło do zdecydowanej większości nadużyć, wskazując, że istnieją dobre powody, by mieć nadzieję, iż liczba przypadków nadużyć drastycznie spada do tego stopnia, że stają się one coraz rzadsze.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Wiara

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Święta od paliuszy

Święci i błogosławieni

Święta od paliuszy

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...