Reklama

Niedziela Legnicka

Przyjaciele seminarium

Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Monika Łukaszów

Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Blisko 300 osób uczestniczyło w spotkaniu kolędowym Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej

Przyjechali z terenu całej diecezji, m.in. z Sulikowa, Brennika, Chojnowa, Legnicy czy też Jeleniej Góry i Bogatyni. W sumie reprezentowali 57 parafii. Były osoby starsze, ale nie brakowało także młodych osób, które z bliska chciały przyjrzeć się życiu w Seminarium Duchownego i spotkać się z jego mieszkańcami. Jak mówią, jest to wspaniała okazja, by spotkać się z tymi, za których się modlą.

Spotkanie, które miało miejsce w Legnicy 14 stycznia br., rozpoczęło się w seminaryjnej kaplicy. Tuż przed Eucharystią goście uczestniczyli w modlitwie różańcowej oraz wysłuchali powitania ks. Piotra Kota, rektora Wyższego Seminarium Duchownego. – To jest to grono, które mocno włącza się w naszą misję osób powołanych – mówił Ksiądz Rektor, przedstawiając Biskupowi Legnickiemu uczestników spotkania.

W południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się w intencji członków Towarzystwa Przyjaciół WSD oraz w intencji nowych powołań, przełożeni i profesorowie legnickiego Seminarium Duchownego oraz księża, którzy przyjechali z terenu diecezji ze swoimi parafianami.

W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do czytań mszalnych, mówił: – Pan Bóg reaguje na to, co jest błędne w życiu człowieka. My wszyscy jesteśmy religijni, pobożni, ale często włącza się nam taki sposób myślenia, że lepiej by było, gdyby było tak, jak ja myślę. Chcemy utrzymać się przy życiu na własną rękę. Dlatego Objawienie, jakie Pan Bóg daje, chce nas wyprowadzić z takiego sposobu myślenia i nauczyć mówić tak, jak śpiewamy w psalmie: „Otworzyłeś mi uszy, dałeś mi ciało, dałeś mi życie, żeby się we mnie Twoja wola spełniała”.

Zwracając się do zebranych Ksiądz Biskup podziękował im za wsparcie i modlitwę, którą członkowie Towarzystwa Przyjaciół ofiarują w intencji legnickiego Seminarium. – Moi drodzy, dziękuję wam, że jesteście dzisiaj tutaj zebrani. To wszystko służył jednemu, szczególnie tutaj, w tym domu, aby ci, którzy przychodzą do Seminarium odkrywali miejsce, gdzie mieszka Pan i mieli odwagę przychodzić i patrzeć, gdzie On mieszka. Dziękuję wam za całe wasze zaangażowanie, za pomoc, jaką dajecie – tą materialną, która nie jest bez znaczenia, ale przede wszystkim za to, że wy, jako Towarzystwo, macie szczególną okazję, żeby wchodzić w to, kim jest Pan, gdzie On mieszka. Żeby ci, którzy tutaj przychodzą i mają być sługami tej Tajemnicy, jak najpełniej i najgłębiej tę prawdę rozumieli, przyjmowali i jej służyli – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Po wspólnym obiedzie i przyjacielskich rozmowach, wszyscy ponownie spotkali się w seminaryjnej kaplicy, gdzie odbyło się kolędowanie. Pomocą w śpiewaniu niewątpliwie był śpiewnik z najbardziej znanymi i popularnymi kolędami, który specjalnie na tę okazję przygotowali klerycy legnickiego Seminarium.

Warto przypomnieć, że Towarzystwo Przyjaciół WSD w Legnicy powstało 25 marca 1993 r. wraz z ustanowieniem legnickiego Seminarium Duchownego. Na terenie diecezji legnickiej Towarzystwo istnieje w blisko

70 parafiach i zrzesza ponad 800 osób, które przez modlitwę i ofiary wspierają formację legnickiego „Domu Ziarna”. Członkowie Towarzystwa uczestniczą dwa razy w roku w spotkaniach ze wspólnotą seminaryjną. Tuż po świętach Bożego Narodzenia, na spotkaniu kolędowym oraz w czerwcu, podczas letniego festynu. Formą kontaktu z Towarzystwem jest „Echo Seminarium” – czasopismo redagowane przez kleryków. Znajdują się w nim informacje o ważnych wydarzeniach legnickiej wspólnoty, a także propozycje nabożeństw na pierwsze czwartki miesiąca.

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Polsce przybyło kandydatów do kapłaństwa

RK

Kościół w Polsce ma 622 nowych seminarzystów - dowiaduje się KAI. Wstępne przedstawiono podczas dorocznego spotkania rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych, które odbywało się od 3 do 5 września we Wrocławiu. W ubiegłym roku kandydatów do kapłaństwa było 577, a więc o 45 mniej.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...