Reklama

Niedziela Świdnicka

Dożynki Diecezji Świdnickiej w Wambierzycach

Ziemia jest naszym skarbem

Bp Ignacy Dec poświęca wieńce dożynkowe

Marek Zygmunt

Bp Ignacy Dec poświęca wieńce dożynkowe

Delegacje rolników z prawie wszystkich dekanatów naszej diecezji przybyły do Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin na Dożynki Diecezji Świdnickiej zorganizowane przez diecezję oraz Gminę Radków i wambierzyckie sanktuarium. Uczestniczyli w nich także m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, a obrzędom przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Wszystkich uczestników w serdecznych słowach powitał diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Marian Kujawski.

Diecezjalne święto plonów rozpoczęło się od barwnego korowodu dożynkowego, który przeszedł w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji ulicami Wambierzyc na pl. Koronacyjny przy tamtejszej bazylice.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup wskazał, że przewodnim motywem dożynkowej liturgii jest dziękowanie, wyrażenie wdzięczności Bogu i ludziom za to, co nam wydała ziemia na polach, ogródkach i sadach, za naszych rolników, którzy mimo różnych niedogodności kochają polską ziemię.

Zwracając się do rolników Ksiądz Biskup podkreślił, że „dzisiaj dziękujemy Wam najpierw, że pozostaliście przy uprawie ziemi, że nie opuściliście pól, łąk i sadów, tego podstawowego warsztatu pracy, który nie może upaść. Upadły kopalnie, huty, stocznie, przedsiębiorstwa, zakłady pracy. Z tego powodu nie ma pracy i trzeba jej szukać nawet w obcych krajach. Nie może jednak upaść zakład pracy, któremu na imię „ziemia”, bowiem doszłoby do zagrożenia życia biologicznego ludzi i narodów. Ziemia jest naszym pierwszym i najważniejszym skarbem, przede wszystkim jest naszą karmicielką. Ona żywi nas. Dlatego jest tak ważna, dlatego trzeba ją miłować i jej bronić przed różnymi agresorami. Św. Jan Paweł II, wychowany na Ewangelii, także na patriotycznych poetach, pisarzach, wychowany na pobożności i patriotyzmie kard. Stefana Wyszyńskiego, polską ziemię wielokrotnie na naszych oczach całował i nas prosił, abyśmy ją kochali i byli jej wierni, abyśmy nie schodzili z ojczystego zagonu. Dziękujemy przeto naszym rolnikom, którzy nie zwinęli żagli, którzy pomimo niesprzyjającej polityki rolnej, wyjeżdżają na pola, podejmują produkcję roślinną i zwierzęcą, by dostarczać żywności dla siebie i dla drugich”.

W dalszej części homilii Ksiądz Biskup wskazał, że chleb jest najważniejszym celem i owocem pracy rolnika. Chleb jest podstawowym pokarmem podtrzymującym życie biologiczne ludzi. Dlatego też ma tak ogromne znaczenie ekonomiczne, ale posiada także głęboki sens symboliczny.

Reklama

Chleb wybrał Chrystus Pan do ustanowienia i celebracji Eucharystii. Od Wielkiego Czwartku Jezus jest dla nas Chlebem, który zstąpił z nieba. Jest pokarmem zapewniającym życie wieczne. Stało się to dzięki Jego ofierze. Chleb powstający ze zmiażdżenia ziaren, zawierający w sobie ich życie i dający życie człowiekowi jest symbolem zmiażdżonego na krzyżu życia Chrystusa, który także daje nam nowe życie, życie Boże.

– Za chwilę podczas tej Eucharystii w kapłańskich dłoniach znajdzie się chleb: „owoc ziemi i pracy rąk ludzkich”. Ten chleb mocą Ducha Świętego, udzielonej kapłanom, będzie przemieniony dla nas w Ciało Pańskie. W tym chlebie będzie ofiarujący się za nas Ojcu i dziękujący za nas Ojcu, Jezus Chrystus. Trwajmy w tej postawie ofiarowania i dziękczynienia wiedząc, że jest to zadatek na otrzymanie Bożego błogosławieństwa na drogę życia, którą mamy jeszcze przed sobą. Niech nas Pan uzdrowi tutaj, w tej świątyni z trądu duchowego, który – przyznajmy w pokorze – mniej czy więcej wszystkich nas dotyka. Niech i na nas wypełnią się dziś ewangeliczne słowa Tego, przed Którym tu jesteśmy: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła – apelował kończąc homilię Pasterz Kościoła Świdnickiego.

W czasie Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił dożynkowe wieńce przyciągające wzrok pomysłowością kompozycji i precyzją wykonania, a po jej zakończeniu zaproszono wszystkich na misterium chleba zaprezentowane przez Zespół Ludowy „Cicha Woda” z Udanina. Złożyły się na nie piosenki i wiersze dotyczące pracy na roli i życia wiejskiego, a także młócenie cepem. Jako pierwszych do tego obrzędu zaproszono starostów dożynek Ewę i Ryszarda Szybiaków z parafii pw. św. Jerzego w Wojborzu, a potem czynili to także nasz biskup ordynariusz, duszpasterz rolników ks. kan. Marian Kujawski, burmistrz Radkowa Jan Bednarczyk i wójt Udanina Teresa Olkiewicz.

Przed misterium chleba wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński przekazał zebranym i organizatorom dożynek specjalny list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym zwracając się do rolników napisał m.in. „Dziękuję za Wasz wysiłek, patriotyczną postawę. Niech wieś będzie miejscem, gdzie praca, godność, odpowiedzialność i rodzina są filarami codziennego życia. Uroczystość taka jak dzisiejsza łączy mieszkańców miast i wsi. Wszystkim Państwu dziękuję za tę jedność, miłość do polskiej ziemi”.

2018-09-19 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za chleb

Tradycją uświęcony jest u nas zwyczaj organizowania dożynek. W większości gmin posiadających gospodarstwa prowadzące rolniczą działalność organizowane są dziękczynne Msze św. Za plony dziękujemy Bogu także jako diecezjalny Kościół.

Więcej ...

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

kaszubskapielgrzymka.pl

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Więcej ...

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania