Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Życie w drugim związku

2019-04-10 10:28

Agnieszka Raczyńska
Edycja sosnowiecka 15/2019, str. VIII

Duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych skupia katolików, których sakramentalny związek małżeński rozpadł się, a oni zawarli ponowny związek cywilny. Skupia także osoby, które nie mając żadnych przeszkód, nie chcą ślubu kościelnego. Inną grupą są osoby wierzące, które złączyły się z niewierzącą lub obojętnie religijną, jednak jako chrześcijanie szukają swojej drogi do Pana Boga. I ją odnajdują.

Historia duszpasterstwa związków niesakramentalnych w diecezji sosnowieckiej sięga drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Zostało ono założone w 1997 r. przez ówczesnego diecezjalnego duszpasterza rodzin ks. Kazimierza Rapacza SDB oraz ks. Andrzeja Cieślika, który w Wielkim Poście tegoż roku przeprowadził rekolekcje dla osób żyjących w powtórnych związkach.

Duszpasterstwo niesakramentalnych

Z czasem spotkania porekolekcyjne przekształciły się w regularne spotkania comiesięczne prowadzone przez ks. Andrzeja. Taka forma pracy została zachowana do dziś. Osoby zaangażowane w duszpasterstwo spotykają się raz w miesiącu, najczęściej w niedzielę, w parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie. – Zaczynamy w kościele od uczestnictwa we Mszy św., po której zatrzymujemy się przed Jezusem Eucharystycznym na dłuższej chwili adoracji. Dalsza część odbywa się w salce parafialnej, gdzie dzielimy się słowem Bożym i doświadczeniem życia oraz mamy możliwość wspólnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Spotkania są otwarte, a zatem każdy, kto żyje w powtórnym związku bez możliwości zawarcia małżeństwa sakramentalnego, może dołączyć do wspólnoty. Aktualnie w regularnej formacji uczestniczy kilka par – informuje ks. Grzegorz Koss, duszpasterz osób żyjących w związkach niesakramentalnych diecezji sosnowieckiej.

Reklama

Rekolekcje niesakramentalnych

Wspólnota „Drogi nadziei” oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej w dniach 5-7 kwietnia br. w parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie zorganizowały rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych. Tegorocznym spotkaniom, których myślą przewodnią było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Co zrobiłby Jezus?”, przewodniczył ks. Mirosław Jadłosz wraz z przedstawicielami Szkoły Nowej Ewangelizacji Przyjaciele Jezusa. Zwieńczeniem rekolekcji była uroczysta Eucharystia w klimontowskim kościele 7 kwietnia br. o godz. 19.00, a po niej agapa.

Papieże o niesakramentalnych

Jan Paweł II w „Familiaris consortio” omówił problematykę osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Uwagę zwraca język Papieża naznaczony wyjątkową delikatnością. Ojciec Święty mówi o podejmowaniu z troskliwą miłością starań o to, by osoby te nie czuły się odłączone od Kościoła, który ze swej strony winien okazać się miłosierną matką i kierować macierzyńskim uczuciem wobec swoich dzieci (FC nr 84). Niestety, język Papieża czasami kontrastuje z głosami niektórych katolików, jawnie krytykujących i wręcz potępiających ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. – Z wielkim taktem mówili o osobach żyjących w powtórnych związkach zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI. Czyni tak również papież Franciszek. Wobec osób w takiej sytuacji potrzebne są szczególne wyczucie i delikatność. Nie można nigdy zapominać, że często historia ich życia jest naznaczona cierpieniem, zranieniami, trudnymi wyborami, poczuciem porażki, czasem udręką i obawą o przyszły los, także w perspektywie wieczności. Nie można do istniejących ran dokładać nowych, zadawanych przez niewłaściwą postawę lub potępiające słowa wypowiadane wobec wiernych rozwiedzionych, którzy z różnych powodów zdecydowali się na życie w drugim związku – podkreśla ks. Grzegorz Koss.

Tagi:
małżeństwo niesakramentalne

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji Ojczyzny

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem