Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Życie w drugim związku

Bożena Sztajner/Niedziela

Duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych skupia katolików, których sakramentalny związek małżeński rozpadł się, a oni zawarli ponowny związek cywilny. Skupia także osoby, które nie mając żadnych przeszkód, nie chcą ślubu kościelnego. Inną grupą są osoby wierzące, które złączyły się z niewierzącą lub obojętnie religijną, jednak jako chrześcijanie szukają swojej drogi do Pana Boga. I ją odnajdują.

Historia duszpasterstwa związków niesakramentalnych w diecezji sosnowieckiej sięga drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Zostało ono założone w 1997 r. przez ówczesnego diecezjalnego duszpasterza rodzin ks. Kazimierza Rapacza SDB oraz ks. Andrzeja Cieślika, który w Wielkim Poście tegoż roku przeprowadził rekolekcje dla osób żyjących w powtórnych związkach.

Duszpasterstwo niesakramentalnych

Z czasem spotkania porekolekcyjne przekształciły się w regularne spotkania comiesięczne prowadzone przez ks. Andrzeja. Taka forma pracy została zachowana do dziś. Osoby zaangażowane w duszpasterstwo spotykają się raz w miesiącu, najczęściej w niedzielę, w parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie. – Zaczynamy w kościele od uczestnictwa we Mszy św., po której zatrzymujemy się przed Jezusem Eucharystycznym na dłuższej chwili adoracji. Dalsza część odbywa się w salce parafialnej, gdzie dzielimy się słowem Bożym i doświadczeniem życia oraz mamy możliwość wspólnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Spotkania są otwarte, a zatem każdy, kto żyje w powtórnym związku bez możliwości zawarcia małżeństwa sakramentalnego, może dołączyć do wspólnoty. Aktualnie w regularnej formacji uczestniczy kilka par – informuje ks. Grzegorz Koss, duszpasterz osób żyjących w związkach niesakramentalnych diecezji sosnowieckiej.

Reklama

Rekolekcje niesakramentalnych

Wspólnota „Drogi nadziei” oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej w dniach 5-7 kwietnia br. w parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie zorganizowały rekolekcje wielkopostne dla par niesakramentalnych. Tegorocznym spotkaniom, których myślą przewodnią było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Co zrobiłby Jezus?”, przewodniczył ks. Mirosław Jadłosz wraz z przedstawicielami Szkoły Nowej Ewangelizacji Przyjaciele Jezusa. Zwieńczeniem rekolekcji była uroczysta Eucharystia w klimontowskim kościele 7 kwietnia br. o godz. 19.00, a po niej agapa.

Papieże o niesakramentalnych

Jan Paweł II w „Familiaris consortio” omówił problematykę osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Uwagę zwraca język Papieża naznaczony wyjątkową delikatnością. Ojciec Święty mówi o podejmowaniu z troskliwą miłością starań o to, by osoby te nie czuły się odłączone od Kościoła, który ze swej strony winien okazać się miłosierną matką i kierować macierzyńskim uczuciem wobec swoich dzieci (FC nr 84). Niestety, język Papieża czasami kontrastuje z głosami niektórych katolików, jawnie krytykujących i wręcz potępiających ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. – Z wielkim taktem mówili o osobach żyjących w powtórnych związkach zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI. Czyni tak również papież Franciszek. Wobec osób w takiej sytuacji potrzebne są szczególne wyczucie i delikatność. Nie można nigdy zapominać, że często historia ich życia jest naznaczona cierpieniem, zranieniami, trudnymi wyborami, poczuciem porażki, czasem udręką i obawą o przyszły los, także w perspektywie wieczności. Nie można do istniejących ran dokładać nowych, zadawanych przez niewłaściwą postawę lub potępiające słowa wypowiadane wobec wiernych rozwiedzionych, którzy z różnych powodów zdecydowali się na życie w drugim związku – podkreśla ks. Grzegorz Koss.

2019-04-10 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szukam Jana

AJ Cotton/Africa Rising/Fotolia

Liczba rozwodów stale wzrasta i statystyki nie pozostawiają złudzeń: zawieramy coraz mniej małżeństw trwałych, małżeństw na zawsze.

Więcej ...

Nowy respirator dla WSK

2020-05-28 11:31

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla we Wrocławiu otrzymał nowy respirator transportowy. To kolejny ze 100 tego typu urządzeń zamówionych przez Caritas Polska dla szpitali w całym kraju.

Więcej ...

Od niewoli do wolności. Sesja Kolbiańska

2020-05-28 21:29

MJscreen

Msza św. celebrowana w ramach 39. Sesji Kolbiańskiej.

– Stan niewoli fizycznej stał się dla bardzo wielu sytuacją wyzwolenia i wolności. Dobrze, że tutaj jesteśmy. Ostatnie dni, tygodnie, miesiące były szczególnie dla nas – ludzi wierzących – wielkim ograniczeniem wolności religijnej. Nie mogliśmy praktykować w sposób wolny tego, co nam dyktowało serce, ale byliśmy posłuszni. Wielu cierpiało… – mówił asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Leśniak w Harmężach. Tam w czwartek 28 maja odbyła się 39. Sesja Kolbiańska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw