Reklama

Niedziela Kielecka

Maj, komunie, misje

Aktywność dzieci komunijnych na rzecz misji to także zaangażowanie
w Misyjne Dzieła Diecezji Kieleckiej

TD

Aktywność dzieci komunijnych na rzecz misji to także zaangażowanie w Misyjne Dzieła Diecezji Kieleckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maj to miesiąc Pierwszej Komunii Świętej, czas, gdy kościoły naszej diecezji wypełniają się dziećmi w białych strojach, skupionych, uroczystych, otoczonych równie przejętymi rodzicami. Czekających na tę wyjątkową chwilę.

Mówi się, że wiele miesięcy wcześniej trzeba już zamówić fryzjera dla dziewczynki…, że trzeba brać chwilówki, aby sprostać prezentom komunijnym i z dużym wyprzedzeniem zamówić salę na przyjęcie komunijne. Ale nie dla wszystkich – na szczęście – kwestia fryzjera, wizerunku, bankietu i prezentów jest najważniejsza, bo przecież zupełnie, ale to zupełnie, nie o to chodzi…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Łukasz Zygmunt, odpowiedzialny w diecezji kieleckiej za wszelkie dzieła misyjne, dostrzega aspekt bezinteresownej ofiarności misyjnej dzieci, wyrażanej szczególnie w okresie białego tygodnia. Misyjny biały tydzień stał się w diecezji faktem.

– Biały tydzień to czas radości i wdzięczności dzieci za dar Eucharystii, za miłość Jezusa, którego dzieci mogły przyjąć do swoich serc. Jeden z jego dni poświęcony jest misjom, a dokładnie dzieciom z krajów misyjnych. Dzieci pierwszokomunijne modlą się za nie i w ich intencji przyjmują Komunię św. – przypomina ks. Łukasz Zygmunt. Wszystko odbywa się w ramach zaangażowania w Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci.

Reklama

W 2018 r. w akcję włączyło się 246 parafii diecezji kieleckiej. Zebrane ofiary to 117 092,54 zł. Wszystkie wysłano na projekty PDMD w Warszawie.

Idea ofiarności dzieci komunijnych na rzecz PDMD coraz częściej kierowana jest również do dzieci przeżywających rocznicę Komunii Świętej. Proponowana w „Misyjnych Materiałach Liturgicznych” katecheza i przygotowana liturgia wraz z homilią dla dzieci pierwszokomunijnych nawiązuje do idei tegorocznego obrazka. Kolejna propozycja to krzyż dla bierzmowanych. – To piękna akcja bierzmowanych dla seminarzystów w krajach misyjnych. Ten krzyż można nabyć w sklepiku misyjnym Referatu Katechetycznego w Kielcach. Dochód przeznaczony jest na ADOMIS. Zachęcamy do nabycia – mówi ks. Łukasz Zygmunt.

Dzień misyjny Białego Tygodnia może być dobrą okazją do włączenia dzieci do Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci (obrzęd przyjęcia w Misyjnych Materiałach Liturgicznych 2018/2019 – otrzymała każda parafia, przypomina ks. Zygmunt).

W 2017 r. ponad 121 tys. zł z ponad 240. parafii diecezji kieleckiej, przekazano do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – wówczas pomoc była skierowana do dzieci w Burundi i Rwandzie.

– Trzeba podkreślić, że akcja staje się coraz popularniejsza w diecezji, jesteśmy pod tym względem w ścisłej czołówce krajowej. W tym roku także zachęcamy księży, katechetów, rodziców i oczywiście dzieci do misyjnej wrażliwości – dodaje dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych, ks. Zygmunt.

Reklama

Do uczestnictwa w inicjatywie „Dzieci komunijne – dzieciom misji” najmłodsi przygotowują się wcześniej na katechezie, poznając ideę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dzięki zaangażowaniu polskich dzieci od kilkudziesięciu lat wspierane są projekty niosące pomoc najmłodszym mieszkańcom krajów misyjnych. Ich celem jest ochrona życia (pomoc medyczna, dożywianie, utrzymanie ośrodków dla dzieci bezdomnych, maltretowanych i wykorzystywanych), edukacja (czesne, wsparcie dla szkół, przedszkoli oraz internatów) oraz formacja chrześcijańska (umożliwienie dzieciom uczestnictwa w katechezie i przygotowaniach do sakramentów świętych). Pomoc od dzieci komunijnych z Polski trafiła do szkół, przedszkoli, internatów, ochronek oraz ośrodków zakonnych i parafialnych m.in. w Albanii, Ekwadorze, Ghanie, Indiach, Indonezji, Malawi, Republice Demokratycznej Kongo, Rwandzie, Tajlandii, Tanzanii i na Sri Lance.

Dzięki pomocy ze strony dzieci komunijnych Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci każdego roku wspiera blisko 3 tysiące różnych projektów edukacyjnych, formacji chrześcijańskiej i ochrony życia dla dzieci poniżej 14. roku życia. Dzięki tej formie pomocy w krajach misyjnych funkcjonuje ponad 2 tysiące ośrodków dla dzieci – szkoły, szpitale, sierocińce, domy opieki i stołówki.

Dar dzieci komunijnych dla dzieci na misjach sięga początków działalności PDMD na ziemiach polskich, czyli liczy ponad 160 lat. Do misyjnego gestu solidarności i komunii najmłodsi przygotowują się na katechezie, poznając sens i wartość uczestnictwa w misyjnym dziele Kościoła. Potem, w wybranym dniu Białego Tygodnia, wspólnie się modlą i składają dar materialny w specjalnie przygotowanych kopertkach, do których wkładają także ułożone przez siebie modlitwy i rysunki z życzeniami dla swoich rówieśników.

Reklama

Św. Jan Paweł II wielokrotnie zwracał uwagę na dramatyczne losy najmłodszych mieszkańców świata. Z prośbą o modlitwę za nich zwrócił się także do dzieci komunijnych w liście skierowanym do nich w Roku Rodziny. „Pragnę powierzyć waszej modlitwie, drodzy mali przyjaciele, nie tylko sprawy waszej rodziny, ale wszystkich rodzin na świecie – napisał. – Musimy się razem modlić, ażeby ludzkość, a żyje na ziemi wiele miliardów ludzi, stawała się coraz bardziej rodziną Bożą, ażeby mogła żyć w pokoju. Ileż dzieci pada ofiarą nienawiści, która szaleje w wielu miejscach ziemskiego globu. Wiele dzieci w różnych częściach świata cierpi i podlega wielorakim zagrożeniom. Cierpią głód i nędzę, umierają z powodu chorób i niedożywienia, padają ofiarą wojen, bywają porzucane przez rodziców, skazywane na bezdomność, pozbawiane ciepła własnej rodziny, ulegają rozmaitym formom gwałtu i przemocy ze strony dorosłych. Czy można przejść obojętnie wobec cierpienia tylu dzieci?” (Jan Paweł II, List do dzieci w Roku Rodziny).

Jak podano na stronie internetowej PDM, ze szczególnym zaangażowaniem włączają się w to dzieło dzieci, ich rodzice, nauczyciele i duszpasterze w diecezji katowickiej, kieleckiej, siedleckiej, tarnowskiej, toruńskiej i wrocławskiej.

Ogromnie ważne pozostaje przygotowanie dzieci do udziału w ich misyjnym dniu, aby podjęta przez nie modlitwa i ofiara materialna zachowała swój cel wychowawczy. To zadanie spoczywa zarówno na katechetach, jak i na rodzicach. W przygotowaniu dzieci do misyjnego dnia pomóc mogą opracowane przez Sekretariat Krajowy PDMD „Misyjne Materiały Liturgiczne na Biały Tydzień” oraz „Świat Misyjny”, czasopismo dla dzieci.

* * *

Czy wiesz, że...

• W Kolumbii 25 dzieci znalazło schronienie w ośrodku św. Moniki dla małoletnich ofiar konfliktów zbrojnych, a 200 innym umożliwiono uczestnictwo w katechezach i edukacji.

• W Zimbabwe 1135 dzieci objęto programem ochrony życia, a także umożliwiono naukę w szkole.

• W Nigerii odnowiono i wyposażono cztery szkoły dla 1 925 dzieci, a 700 dzieci otrzymuje pomoc z odremontowanego dziecięcego ośrodka zdrowia. W tym roku ponad 3 tys. małych Nigeryjczyków może uczestniczyć w katechezie dzięki wsparciu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

• Również w górskich wioskach Nepalu 1 697 dzieci otrzymało szansę nauki. A to wszystko dzięki ubiegłorocznej pomocy od polskich dzieci komunijnych.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-08 08:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Centrum Formacji Misyjnej: bp Mazur wzywa do modlitwy o powołania misyjne

Werbiści

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura SVD, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji rozpoczęło się dzisiejsze spotkanie opłatkowe w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Wzięli w nim udział wykładowcy, lektorzy języków obcych, osoby przygotowujące się do posługi misyjnej, zaproszeni goście i proboszczowie wspierający misje oraz pracownicy agend komisji misyjnej Episkopatu.

Więcej ...

Toaleta dla trzeciej płci, szkolenia z niebinarności. Nauczyciele mają dość i zapowiadają protest

2024-11-22 08:46

Marta Książek

Toaleta ani damska, ani męska w warszawskim liceum; szkolenia dla nauczycieli pt.: „Dziecko transpłciowe, dziecko niebinarne” czy poradnik "Dziecko transpłciowe - efektywny system wsparcia w szkole", to tylko niektóre pomysły realizowane przez stołeczne podmioty odpowiedzialne za edukację. Resort oświaty nie protestuje a Mazowiecki Kurator Oświaty odwołuje konkurs dla dzieci o kard. St. Wyszyńskiego.

Więcej ...

Zakon Maltański ufundował ambulans dla Watykanu

2024-11-22 17:42

Vatican Media

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, Rodos i Malty, znany pod nazwą Zakonu Maltańskiego, przekazał Stolicy Apostolskiej w pełni wyposażonego ambulans. Karetka posłuży watykańskiej służbie zdrowia, która przygotowuje się na wyzwania, związane z przybyciem do Wiecznego Miasta ponad 30 mln pielgrzymów w Roku Jubileuszowym. To pierwsza z inicjatyw, jakie Zakon podejmuje w związku z tym obchodami Roku Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Święci i błogosławieni

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Jak troszczę się o swoje serce, w którym mieszka Bóg?

Wiara

Jak troszczę się o swoje serce, w którym mieszka Bóg?

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...