Reklama

Niedziela Częstochowska

Polisa bezpieczeństwa?

Beata Pieczykura/Niedziela

Szkaplerz. Czy jest talizmanem? Czy paszportem do nieba? A może polisą gwarantującą bezpieczeństwo? Czy wystarczy tylko go nosić, aby być zbawionym?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest taki dzień, kiedy można uzyskać odpowiedzi na te pytania. Wtedy to Kościół w liturgii przywołuje piękno Karmelu, pamięć proroka Eliasza i objawienie szkaplerzne, a Zakon Karmelitański 16 lipca przeżywa uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, głównej patronki.

Za klauzurą

Żyją w ogrodzie Bożym, takie bowiem w języku hebrajskim ma znaczenie słowo „karmel”. Siostry karmelitanki bose, bo o nich mowa, żyją za klauzurą, żyją modlitwą, słuchają Słowa Bożego. Szukają drogocennej perły królestwa Bożego w ciszy, samotności i oderwaniu od świata. O swojej drodze do Boga tak mówią siostry karmelitanki bose z Częstochowy: – My staramy się żyć codziennie w zjednoczeniu z Maryją jako naszą Matką i Siostrą. Przez nazywanie siebie Braćmi i Siostrami Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel rozumiemy prowadzenie siostrzanego stylu życia (siostrzanego do Jej stylu życia) w bliskości Pana Jezusa, w całkowitym zaufaniu Jemu. Dzień uroczystości jest ukoronowaniem i szczytem wyrazu naszej miłości do Maryi, a poprzedzony jest nowenną ku Jej czci odprawianą w naszym chórze zakonnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Siostry żyją w ukryciu, ale mają różne talenty: szyją szkaplerze, wykonują różańce i figurki gipsowe, szyją i haftują paramenty liturgiczne, ornaty, stuły, baldachimy, sztandary, chorągwie, drobne paramenty do zakrystii oraz piszą ikony. Podobnie jak w każdej rodzinie wykonują prace domowe, a także uprawiają ogród warzywny i kwiatowy.

Cudowna ochrona

Cała pięcioosobowa rodzina Krzysztofa szczególną miłością darzy Matkę Bożą. Tego wyrazem jest szkaplerz, noszony wiernie w dzień i w nocy. Krzysztof opowiada, że jego syn Piotr jako pasażer wracał z osiemnastki. Wysiadł z samochodu przed domem, a koleżanki pojechały dalej. Potem okazało się, że kilometr dalej na skrzyżowaniu miały wypadek. Gdy z ulgą powiedział: – Miałeś szczęście, osiemnastolatek oświadczył: – Tato, noszę szkaplerz. To Matka Boża mnie ochroniła.

Jan zdecydowanie mówi, że szkaplerz nie jest amuletem i nie ma działania magicznego. – Nie wystarczy przyjąć go i na tym sprawę zamknąć. Noszę szkaplerz, modlę się, często się spowiadam. Dla mnie stał się stylem życia. Maryja jest moją przewodniczką, pocieszycielką w trudnościach. Staram się podążać Jej śladem. Miłość Matki Jezusa jest cudowna. I to daje mi nadzieję na szczęśliwe życie: teraz i przez całą wieczność.

W wielkiej rodzinie

W klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego Sióstr Karmelitanek Bosych w Częstochowie wspólnie z siostrami i wiernymi modlili się o. Marian Zawada, przeor Karmelitów Bosych z Krakowa, i bp Andrzej Przybylski.

– Szata szkaplerza jest szatą błogosławieństwa. Maryja w szkaplerzu daje nam łaskę przygarnięcia, przyobleka swoją miłością, swoją siłą i swoim zwycięstwem, troszczy się o nas, wzmacnia i pomaga realizować nadprzyrodzone cele – mówił o. Zawada. Czcicielom Matki Bożej, którzy mogą cieszyć się Jej asystencją, troską i pomocą w realizowaniu nadprzyrodzonych celów, życzył: – Niech miłość Maryi zagości w naszych sercach, niech zacznie nimi rządzić, niech to, co piękne w Maryi, znajduje również zachwyt w naszej religijnej świadomości.

Szkaplerz jest świętą szatą, która oznacza przyobleczenie się w Chrystusa, czyli decyzję przemiany życia, by każdego dnia stylem życia naśladować Jezusa i Jego Matkę – wyjaśniał bp Przybylski. Przypomniał, że od młodości nosił go św. Jan Paweł II i w tym duchu powiedział: – Czas ucieka, a szkaplerz niesie nas ku wieczności. Do nieba prowadzi nas m.in. wielki znak szkaplerza świętego i chcemy odnowić przywiązanie do szkaplerza, wiarę w ten święty znak.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-24 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Karmelita o. Tochmański: szacujemy, że szkaplerz przyjęło w Polsce przynajmniej pół miliona ludzi

Karol Porwich/Niedziela

Szkaplerz jest znakiem przymierza z Maryją. Za jego pomocą pomaga Ona ludziom w trosce o ich zbawienie – powiedział PAP karmelita bosy o. Włodzimierz Tochmański. Dodał, że według szacunków w Polsce szkaplerz przyjęło przynajmniej pół miliona ludzi.

Więcej ...

Do kogo należę w życiu?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii Mt 10, 24-33

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką