Reklama

Łukasz Solski/nowiny24
Uroczystości odbywały się z udziałem czterech biskupów

W blasku 600-lecia

2019-10-01 13:55

Józef Zubik
Edycja przemyska 40/2019, str. 4-5

28 września 1419 r. król Władysław Jagiełło wydał dekret, na mocy którego biskup przemyski Maciej Janina utworzył w Wyszatycach parafię obrządku łacińskiego. Obok istniejącej już od kilkudziesięciu lat parafii prawosławnej powstała parafia rzymskokatolicka. 15 września odbyły się w Wyszatycach uroczyste obchody jubileuszu 600-lecia parafii

Przygotowania do jubileuszu trwały kilka lat, a ich uwieńczeniem jest ogród różańcowy ku czci Matki Bożej Fatimskiej urządzony na terenie dawnego ogrodu plebańskiego. Wzdłuż alejki zostało rozmieszczonych 20 postumentów, na których usytuowano figury tajemnic różańcowych. W tygodniu poprzedzającym uroczystość jubileuszową parafianie uczestniczyli w rekolekcjach, które prowadził bp Jan Niemiec, sufragan diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie.

W południe na terenie ogrodu różańcowego, w pięknej scenerii zebrali się uczestnicy uroczystości: mieszkańcy Wyszatyc, okolicznych miejscowości i licznie przybyli goście. W uroczysty nastrój wprowadził zgromadzonych chór prowadzony przez s. Lucynę z dmu zakonnego Sióstr Służebniczek w Wyszatycach. Przedstawiony został rys historyczny parafii na podstawie publikacji wydanej z okazji jubileuszu pt. „Parafia pw. św. Mikołaja biskupa w Wyszatycach 1419-2019”.

O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana z udziałem 22 księży, 4 biskupów: abp. Józefa Michalika, bp. Jana Niemca, bp. Mariana Rojka – ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej i bp. Stanisława Jamrozka.

Reklama

W homilii abp Józef Michalik nawiązał do historycznych wydarzeń związanych z powstaniem parafii, podkreślił rolę Kościoła w kształtowaniu życia społecznego i wskazał na zagrożenia dla systemu wartości chrześcijańskich związanych z rozwojem cywilizacyjnym społeczeństwa polskiego, europejskiego i światowego. Liturgię Mszy św. wzbogacił śpiew chóru parafialnego i gra orkiestry dętej z Walawy. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli ks. proboszczowi Andrzejowi Pokrywie serdeczne podziękowania za inicjatywę budowy ogrodu różańcowego i zorganizowanie uroczystości obchodów doniosłego jubileuszu.

Abp Józef Michalik w asyście pozostałych kapłanów, licznej grupy ministrantów i zgromadzonych wiernych poświęcił ogród różańcowy. Pięknie wykonanym marszem orkiestra z Walawy zakończyła główne uroczystości jubileuszowe. Wieczorem o godz. 20.00 w ogrodzie różańcowym zebrali się wierni na różańcu fatimskim. Modlitwie różańcowej przewodniczyli: ks. proboszcz Andrzej Pokrywa, ks. dr Witold Burda i ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, który prowadził rozważania części światła Różańca. Tym wieczornym nabożeństwem różańcowym zakończono obchody jubileuszu 600-lecia powstania parafii w Wyszatycach.

* * *

Wyszatyce – historia parafii

Okoliczności powstania parafii rzymskokatolickiej w Wyszatycach oparte mogą być tylko na domysłach. Jednym z nich jest ten, mówiący o rzekomych wizytach kmieci z Wyszatyc w Medyce, gdzie często zatrzymywał się król Władysław Jagiełło w drodze do Lwowa. Tam mieli żalić się na swoje pod względem religijnym ubóstwo związane z brakiem parafii i świątyni. W tym czasie istniała już w Wyszatycach bogato uposażona parafia obrządku wschodniego. Król wysłuchał próśb i erygował we Lwowie parafię obrządku łacińskiego w Wyszatycach. Faktem jest, że do utworzenia i uposażenia parafii doszło we Lwowie, w dniu św. Wacława, 28 września 1419 r. Na patronów parafii król wyznaczył: św. Mikołaja biskupa i wyznawcę oraz św. Katarzynę męczennicę. Co oznaczało określenie św. Mikołaj – biskup i wyznawca. Nie każdy święty umierał śmiercią tragiczną, zamordowany za wiarę. Biskup Mikołaj z Miry według przekazów nie zginął tragicznie, lecz zmarł śmiercią naturalną. Jego świętość wynikała z postawy życiowej, która opierała się na pomocy potrzebującym (cały swój majątek rozdał ubogim). Stąd też określenie św. Mikołaj – biskup i wyznawca. Król jako właściciel wsi Wyszatyce uposażył nową parafię bardzo hojnie, fundując również kościół z drewna dębowego, który w 1619 roku został gruntownie odrestaurowany przez ks. Wojciecha Górę. Potrzebne środki na remont kościoła zapewnił starosta przemyski, dzierżawca Wyszatyc – Marcin Krasicki. Parafia obrządku łacińskiego w Wyszatycach była najstarszą parafią tego obrządku w dekanacie przemyskim w dobrach królewskich.

Kościół, istniejący do dzisiaj, został oddany do użytku w 1931 roku, konsekracji dokonał 13 czerwca 1936 roku biskup przemyski Franciszek Barda. Tak więc w 600-letniej historii parafii łacińskiej w Wyszatycach było 5 kościołów.

Tagi:
jubileusz

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

10. rocznica koronacji obrazu Matki Życia w Rozprzy

10. rocznica koronacji obrazu Matki Życia w Rozprzy

Dzień Ubogich

Dzień Ubogich

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem