Reklama

Niedziela Rzeszowska

Brdą przez Bory Tucholskie

Niedziela rzeszowska 31/2020, str. IV

Spływ Brdą

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Spływ Brdą

Lato w pełni służy wypoczynkowi nad wodą na łonie natury. Kontynuując wakacyjny cykl o ukochanych miejscach Karola Wojtyły – Ojca Św. Jana Pawła II, dziś wyruszamy nad Brdę, główną arterię wodną Borów Tucholskich. To właśnie na tej rzece przyszły papież zdobywał pierwsze „kajakowe szlify”. Był tu co najmniej trzykrotnie: najpierw jako ksiądz, później jako biskup i w końcu jako kardynał.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszły papież pływał tu z członkami Krakowskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Środowisko”. W 1953 r. zaczęli spływ od Nowej Brdy, podobnie jak w 1966, w 1972 r. grupa wyruszyła z Nowej Brdy, ale kard. Karol Wojtyła dojechał później i zaczął spływ na Jeziorze Łąckim. Po latach, podczas wizyty apostolskiej w Bydgoszczy, nie mogło zabraknąć wspomnień o pionierskim spływie z 1953 r. Papież mówił wtedy: „Ze wzruszeniem wracam pamięcią do tego czasu, kiedy miałem okazję podziwiać piękno tej ziemi. Pierwszy raz płynąłem Brdą. Tak się nam ta rzeka spodobała, chociaż już był wrzesień, że przy końcu wybuchł bunt. Wszyscy kajakarze krzyczeli: Nie płyniemy do Bydgoszczy!” (od autora: w Bydgoszczy rzeka uchodzi do Wisły i kończy się szlak kajakowy). Brda to główna arteria wodna Borów Tucholskich i jeden z większych lewobrzeżnych dopływów dolnej Wisły. Jej długość wynosi prawie 240 km. Rzeka jest bardzo malownicza i prawie na całym swym biegu dostępna dla turystyki kajakowej. Mimo że czasami wygląda jak górski potok, a czasami toczy leniwie swe wody, jak prawdziwie nizinna rzeka, jest szlakiem łatwym. Nawet dla osób, które za wiosła chwytają tylko sporadycznie. Płynąc kajakiem, warto czasami zrobić sobie przystanek i zwiedzić mijane miejscowości. Godnym takiej uwagi jest duża wieś letniskowa Rytel. Tutaj rozdziela się bieg Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki, a za wsią rozpoczyna teren Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska karczmarza Marcina Retela, który w 1430 r. otrzymał od komtura z Tucholi prawo do założenia karczmy przy trakcie gdańskim, w miejscu przeprawy przez Brdę. Najcenniejszym zabytkiem Rytla jest niedawno odrestaurowany neobarokowy kościół NMP Królowej Różańca Św. z 1911 r. Założycielem parafii katolickiej w Rytlu, budowniczym kościoła i wieloletnim proboszczem był ks. Antoni Kowalkowski (1866 – 1933), aktywny działacz na rzecz polskości i autor popularnych pieśni religijnych m.in.: Pan Jezus już się zbliża.

Podstawowa wersja trasy to jednodniowy spływ środkową Brdą między miejscowościami Mylof a Woziwoda, odcinek liczy 26 km długości. Spływy, w których brał udział Karol Wojtyła były znacznie dłuższe, zaczynały się w górnym biegu rzeki w osadzie Nowa Brda. Pokonanie takiej całej trasy spływu, liczącej 104 km, wymaga co najmniej 3 dni. W górnym biegu rzeki okresowo występuje niski poziom wody, co może wymagać częstego przenoszenia kajaków na płyciznach. Od kilku lat jest organizowany spływ papieski rzeką Brdą. Jego uczestnicy odbywają jednodniową trasę Mylofa – Woziwoda z reguły w pierwszą sobotę czerwca. Organizatorem jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa z Bydgoszczy. Ciekawą inicjatywa jest również spływ zimowy Brdą, którego tradycja sięga 1965 r. Oficjalna nazwa tej cyklicznej imprezy to Międzynarodowy Zimowy Spływ Kajakowy na Brdzie im. Jerzego Korka. Spływ ma miejsce z reguły w drugiej połowie lutego i trwa 3 dni, ale to już wyzwanie dla poważniejszych wodniaków. Za tydzień wybierzemy się jeszcze bardziej na zachód – na Pojezierze Drawskie – na kolejny z papieskich szlaków wodnych.

Więcej o ukochanych miejscach papieża Polaka w książce autorów artykułu pt. Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II, Wyd. Jedność. Album dostępny w jęz. polskim i angielskim (QUO VADIS, ul. Warszawska 31, Rzeszów).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-07-28 10:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kajakiem przez Bory Tucholskie

Mirek Osip-Pokrywka

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Franciszek i ludzie starsi: starość nie jest do wyrzucenia

2025-04-26 18:37

pixabay.com

Ostatnie orędzie Papieża Franciszka, Urbi et Orbi, odczytane w Niedzielę Wielkanocną na Placu Świętego Piotra to jego testament. Choć sam był słaby fizycznie, wybrzmiało mocno to, o co upominał się w ciągu całego 12-letniego pontyfikatu: prawa marginalizowanych i bezbronnych, w tym dzieci nienarodzonych, chorych i osób starszych. Te ostatnie mają nie tylko prawa, ale niezastąpioną rolę do odegrania zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Poruszające chwile w bazylice watykańskiej: osobisty...

Kościół

Poruszające chwile w bazylice watykańskiej: osobisty...

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...