Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Droga do źródła mocy

– Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości –
przypomina bp Stanisław Salaterski

Andrzej Talar

– Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości – przypomina bp Stanisław Salaterski

– Być może obecność wielu osób na adoracji  przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla innych, zabieganych i zagubionych sióstr i braci, znakiem wskazującym drogę do źródła mocy na każdy czas – stwierdza w rozmowie z Niedzielą bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Biskupie, jak Ekscelencja postrzega dziś stowarzyszenie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa?

Biskup Stanisław Salaterski: Jest to wspólnota o bogatej, ponad 150-letniej tradycji, zrodzona z pobożności i aprobowana przez Kościół. Wiele osób należących do Arcybractwa zaliczono do grona świętych i błogosławionych. Podobnie jak w minionym czasie, tak i dzisiaj potrzebna jest modlitwa uwielbienia i zadośćuczynienia Bogu za zło, które dzieje się w świecie. Wciąż aktualne jest wezwanie do świętości. Potrzebne i pomocne w podjęciu tych starań jest zatem nadal to stowarzyszenie.

Na ile odpowiedź Arcybractwa, ta indywidualna i ta zbiorowa, na skargę Pana Jezusa w Ogrójcu: „Czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną?”, jest dzisiaj istotna we wspólnocie Kościoła?

Nie zmienimy minionych wydarzeń, ale mamy nadzieję, że trwając przy Chrystusie, znajdziemy mądrość, światło i moc, aby wobec czasów nam współczesnych zachować się jak na ucznia Chrystusowego przystało. Ufamy też, że wstawienniczą i wynagradzającą modlitwą wyprosimy łaski potrzebne dla Kościoła dzisiaj. A być może obecność wielu osób na adoracji  przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla innych, zabieganych i zagubionych sióstr i braci, znakiem wskazującym drogę do źródła mocy na każdy czas. 

Reklama

Jaką rolę może spełnić tegoroczna  Diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbywająca się w czasie pandemii?

Pielgrzymi mogą wyprosić łaskę ustania pandemii, mogą uspokoić skołatane lękiem serca i głowy, mogą dodać odwagi wiernym, którzy nadal boją się powrócić do udziału w liturgii celebrowanej w kościele. Do udziału w pielgrzymce zapraszamy przynajmniej przedstawicieli wspólnot, z nadzieją, że duchowo, dzięki transmisji, wszyscy czciciele Serca Bożego będą z nami.

Od czasu zaistnienia Straży Honorowej należący do niej są ustawicznie zachęcani, aby pamiętać o nieustannej bliskości Boga. Jak dziś tę gorliwość  realizować?

Praktykowana przez Straż Honorową codzienna godzina obecności nie wymaga trwania przed Najświętszym Sakramentem. Rzecz w tym, aby w tym czasie intencją, sercem być przy Sercu Bożym. Aby przeżyć tę godzinę w poczuciu obecności Boga, w świadomości, że tym, co się wtedy w mojej codzienności dzieje, Pana Boga uwielbiam, Panu Bogu wynagradzam za grzechy, trwam przy Jezusie konającym na krzyżu i modlącym się w Ogrójcu. A dla chcącego nic trudnego. Tyle godzin wręcz marnujemy dla świata. Zawsze można jedną z nich ofiarować dla Pana Boga. Jestem przekonany, że pokój serca, który daje życie w obecności Boga, zachęca do tego, aby takich godzin było ciągle więcej i więcej.

Dlaczego to zatrzymanie się w pędzie dnia codziennego jest takie istotne?

Bo pomaga odnaleźć sens życia, wiary, radość modlitwy, swoje miejsce w Sercu Boga.

2020-09-16 11:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Salaterski: Trwać w szkole Maryi to przyjąć dar życia

episkopat

Trwać w szkole Maryi to przyjąć dar życia - mówił bp Stanisław Salaterski podczas Mszy św. odpustowej w bazylice katedralnej w Tarnowie. 8 września przypada uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W tarnowskiej katedrze to dzień odpustu i początek Tygodnia Maryjnego. Najświętsza Maryja Panna w tajemnicy Narodzenia jest także patronką diecezji tarnowskiej.

Więcej ...

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

Więcej ...

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii