Reklama

Niedziela Rzeszowska

U św. Józefa na Górce Staromiejskiej

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Rzeszowie

Ks. Szymon Augustyn

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Rzeszowie

Ojciec Święty bł. Pius IX 8 grudnia 1870 r. ogłosił św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny patronem Kościoła powszechnego.

W tamtym czasie Kościół przeżywał wielkie trudności, niepokoje i ataki związane z Wiosną Ludów, zjednoczeniem Włoch oraz upadkiem Państwa Kościelnego. Jako odpowiedź na obecne trudne czasy, które przeżywa Kościół i świat, papież Franciszek daje nam św. Józefa. Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny bp Jan Wątroba zawierzył w kościele na Staromieściu w Rzeszowie naszą diecezję.

Staromiejska świątynia i plac przykościelny to swoisty dom św. Józefa. Jego postać przybliża nam bogate wnętrze i otoczenie kościoła z Placem Fatimskim i Dróżkami św. Józefa. Ta symbolika mocno wpisuje się w trzecią odsłonę Tajemnicy Fatimskiej. W finalnej scenie światła św. Józef trzyma na rękach Dzieciątko Jezus i błogosławi świat. W XXI wieku odkryjmy tę piękną postać na nowo, dla Kościoła i każdej rodziny.

Reklama

Św. Józef ma szczególną rolę błogosławienia świata w sytuacjach najtrudniejszych, niezrozumiałych i dramatycznych. On prowadzi Kościół i świat przez największe ciemności i zamęty do największego Światła, którym jest Bóg. Kiedyś siostra Łucja pisała do kard. Caffarry, że ostatnia walka między szatanem a Bogiem rozegra się w Kościele o rodzinę i o małżeństwo. Widzimy ataki i próby zniszczenia małżeństwa i rodziny, a św. Józef – ten milczący wojownik, stanie przeciwko demonowi chroniąc wspólnoty domowe. Otrzyma całą moc Boga, aby przez błogosławienie, razem z Jezusem, którego będzie trzymał na swoich rękach, uratować każde małżeństwo i rodzinę, która mu się zawierzy. O to prosi św. Józef w objawieniach w Itapirandze, które zostały zatwierdzone przez Kościół.

Pielgrzymując do św. Józefa na Górkę Staromiejską w Rzeszowie, możemy doświadczyć głębokich przeżyć duchowych. Wędrując po dróżkach, kontemplując poszczególne stacje możemy rozmyślać nad jego codziennym życiem, zaczynając od pierwszej stacji, w której Bóg powierza św. Józefowi zadanie ziemskiego ojca wobec Syna Maryi. W kolejnej stacji zatytułowanej „Mąż Sprawiedliwy” św. Józef zachęca nas do oddawania Bogu i ludziom tego, co im się należy. Jest wzorem ojca rodziny, ucząc w tej stacji ojców czułej i mądrej miłości oraz prowadzenia dzieci ku właściwie rozpoznawanemu dobru. Podczas wędrówki dróżkami św. Józef ukazuje siebie jako obrońcę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jako mądry wychowawca wskazuje na wybór właściwych wartości w wychowaniu młodego pokolenia. Ten biblijny cieśla jest wzorem dla pracujących, by codzienna praca była wykonywana solidnie i z pełnym zaangażowaniem woli i umysłu. W przedostatniej stacji, jako patron dobrej śmierci, uczy nas umierania w przyjaźni z Jezusem i Maryją w stanie łaski uświęcającej. Kończymy wędrówkę dróżkami przy stacji, która ukazuje św. Józefa jako opiekuna Kościoła, który w ziemskim życiu był opiekunem Jezusa i podobnie teraz pragnie troszczyć się o wspólnotę Kościoła.

W tych niespokojnych czasach szukajmy ratunku u św. Józefa. On zaprasza każdego z nas do szczególnego oddania i zawierzenia mu swojego życia, by mógł wstawiać się za nami i chronić nasze małżeństwa, rodziny i cały Kościół. Zapraszamy Czytelników Niedzieli na Górkę Staromiejską do oddania siebie i powierzenia swojego domu św. Józefowi.

2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święci wybierają parafię

Relikwie Męczenników Rzymskich znalazł ks. proboszcz Zygmunt Niewęgłowski 
tuż po rozpoczęciu swojej posługi w parafii

Zuzanna Ustaszewska

Relikwie Męczenników Rzymskich znalazł ks. proboszcz Zygmunt Niewęgłowski tuż po rozpoczęciu swojej posługi w parafii

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus miała wielkie nabożeństwo do Męczenników Rzymskich. Czy mogła podejrzewać, że spotka się z nimi w warszawskich Włochach?

Więcej ...

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Więcej ...

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów