Reklama

Aby język giętki..., czyli - kim jesteś Polaku?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drogi Czytelniku, urodzony pomiędzy Odrą a Bugiem, zapraszam Cię do konkursu. Główną nagrodą będzie bezsprzeczne ustalenie Twojej przynależności narodowej. Jest to, wbrew pozorom, wygrana niebagatelna, bowiem określa kim jesteś.
Zadanie główne polega na rozszyfrowaniu poniższego tekstu, czyli przełożeniu go na język zrozumiały dla większości Twoich pobratymców:
"Hello man! Jest cool impreza!
Jak brykasz, to puść ringa.
Jeśli komóra dead, kliknij mailem. Bay!"
Masz problem? Zadzwoń do przyjaciela, którym będzie Twoje dziecko, porozumiewające się tym nowym "esperanto". Odpocznij, weź pilota i obejrzyj najnowszy reality show (zabawa na żywo) lub talk show (rozmowa na żywo). Zjadłeś przy okazji cały popcorn (prażona kukurydza) lub chipsy (prażynki)? Wyjdź na spacer! Wstąp do snack-baru (baru szybkiej obsługi) i zjedz cheesburgera (bułkę z serem). Potem wróć i wyślij sms-a (wiadomość tekstową) z odpowiedzią.
Wygrałeś! Masz prawo pójść do najbliższego urzędu z nakazem wbicia pieczątki: "Jestem Polakiem, a Polacy nie gęsi i swój język mają".
Nie zatrzymasz, drogi Czytelniku, postępu! Nie bądź Don Kichotem, bo globalizacja w dobie rakiet, międzynarodowych monopoli i jednoczenia Europy jest zjawiskiem nieuniknionym. Ucz się więc języka angielskiego i serfuj (pływaj, żegluj, ślizgaj się) po Internecie, ale zachowaj resztę swojej tożsamości, która mówi, że jesteś Polakiem, masz własny język, tradycję, kulturę. Czy zastanowiłeś się, Szanowny Graczu, gdzie leżą przyczyny takiego stanu rzeczy? Może razem znajdziemy źródła nadchodzącej klęski?
Każdy język jest konglomeratem wyrażeń rodzimych i obcych. W języku polskim mamy około 40% zapożyczeń, głównie germanizmów. Można by więc zadać sobie pytanie: cóż złego w amerykanizmach? Istotne jest tempo przemian oraz niezbędność tego procesu. Język bogaci się przez dodawanie słów nie mających odpowiednika w określeniach już funkcjonujących. A tymczasem, w ciągu ostatnich kilkunastu lat, zalało nas morze słów zbytecznych, które, z powodu mody i zafascynowania kulturą amerykańską (wystarczy popatrzeć na ogłoszenia w prasie), wyparło rodzime określenia.
I proszę mnie dobrze zrozumieć: podziwiam osiągnięcia i pozycję światową naszych braci zza oceanu, ale nie mam najlepszego zdania o ich kulturze (szczególnie masowej), która jest płytka i konsumpcyjna. Efekt jej wpływu na naszą młodzież widać na ulicy, w szkole i w domu. Nic dodać - nic ująć. A gdzie w tym wszystkim rola państwa? Edukacja - w całkowitej zapaści, zamykane szkoły i nauczyciele walczący o godne traktowanie. Może zatem działania prawne? Proszę bardzo! Kilka lat temu Sejm uchwalił ustawę o czystości języka polskiego, która miała zakazywać używania w życiu publicznym słów i zwrotów, mających odpowiedniki w języku polskim. Szumnie uchwalona, jest teraz ośmieszeniem państwa prawa; bo po co uchwalać coś, czego się nie egzekwuje?
No a rodzice, dom? Z pewnością, wśród powszechnej biedy, bezrobocia, walki o byt lub pracy po kilkanaście godzin na dobę, nie znajdziemy czasu na refleksję i rozmowę z naszymi dziećmi, które wpatrzone w telewizor, wertują setki programów. Zapytajcie ich, co wolą: "Big Brothera", czy prof. Miodka? Cóż więc pozostaje? Chyba tylko indywidualna świadomość, która walczyć będzie z całym tym "kramem".
Tak więc, Miły Obywatelu Lechistanu, pamiętaj, że pod Grunwaldem śpiewano po staropolsku Bogurodzicę, po polsku mówił Wołodyjowski, Twój dziad też był Polakiem. Zatem, bądź nim i Ty! Gratulujemy wygranej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele