Reklama

Wiadomości

Ks. Giuseppe Scotti: Staliśmy się mieszkańcami „cyfrowego kontynentu”

BOŻENA SZTAJNER

Staliiśmy się mieszkańcami „cyfrowego kontynentu” – jest on jak powietrze, którym oddychamy – stwierdził sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Ks.prałat Giuseppe Scotti jest gościem VII międzynarodowej konferencji o etyce w mediach, która odbywa się w Operze Nova w Bydgoszczy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Omawiając temat „Internet i rodzina. Możliwości i wyzwania nowej komunikacji”, prelegent podkreślił, że cykliczne spotkania w Bydgoszczy są okazją do rozmowy o tym, w jaki sposób stawić czoła wyzwaniom komunikacji, która stała się jednym z ważnych wymiarów życia. Zdaniem duchownego, wszyscy doświadczamy m.in. złożoności komunikowania się, które zawsze wymaga bycia autentycznym. - Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mamy dziś do czynienia z nową rzeczywistością, jaką jest Internet. W tym kontekście papież Franciszek powiedział, że: „najnowocześniejsze media, które zwłaszcza dla najmłodszych stały się już nieodzowne, mogą być zarówno przeszkodą, jak i pomagać w porozumiewaniu się w rodzinie i między rodzinami” - mówił.

Reklama

Gość z Watykanu, podając kilka przykładów, dodał, że warto w tym sensie przyjrzeć się temu, co się dzieje, kiedy wkraczamy na pole mediów społecznościowych i do świata cyfrowego. Zwrócił uwagę m.in. na temat niespójności pomiędzy tym , co się mówi, a tym, co jest ukazywane w rzeczywistości. - Dzisiaj staliśmy się mieszkańcami owego „cyfrowego kontynentu”, stanowiącego nowe środowisko, w którym się znajdujemy. Jest ono dla nas wszystkich jak powietrze, którym oddychamy każdego dnia. Stąd winniśmy zrozumieć, jakie są wyzwania i szanse, które oferuje nam ta nowa rzeczywistość. Tak pisał o niej Jan Paweł II: „Nasza epoka jest epoką globalnej komunikacji, gdzie tak wiele momentów ludzkiej egzystencji przebiega poprzez procesy medialne, czy przynajmniej musi się z nimi konfrontować” - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz prałat Scotti podkreślił, że trzeba jednocześnie przypomnieć, że owa konfrontacja i „w pewnym sensie bitwa” - wydarzyła się także na polu tego, o czym mówił Ojciec Święty. I nie chodzi tylko o spotkanie bądź konfrontację z samym papieżem. - On, podobnie jak w przypadku rodziny, wie, że trzeba się skonfrontować, a niekiedy nawet walczyć z tą rzeczywistością, która nazywa się „globalną komunikacją”. Jeśli włoski dziennikarz Gianni Riotta napisał w swej gazecie, że papież przekonuje, ponieważ jest autentyczny, to nie można powiedzieć, że wszędzie i przez wszystkich to stwierdzenie jest podzielane. Pokazują to dane, z których wynika, iż papież Franciszek przekonuje 84% Europejczyków, 78% mieszkańców Stanów Zjednoczonych i 72% mieszkańców Ameryki Łacińskiej, lecz tylko 44% Afrykańczyków, 41% Azjatów i tylko 25% mieszkańców Bliskiego Wschodu - mówił.

Reklama

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu podkreślił, że komunikacja jest zatem trudna dla wszystkich. Także dla tego, komu wydaje się, że jest w stanie zdobywać tłumy, czego przykładem jest papież Franciszek, posiadający tak bardzo przyciągający sposób komunikacji. - Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, co napisała Simone Weil: „Kiedy mówi się o potędze słów, zawsze mówi się o potędze iluzorycznej i błędnej”. I widać to także w dzisiejszych czasach. Przypomniał o tym kard. Robert Sarah, który dobitnie zaznaczył: „Kogo obchodzi to, że konto papieża na Twitterze odwiedzają setki tysięcy osób, skoro ludzie i tak nie zmieniają swego życia?”. Konieczna jest zatem także refleksja nad tym, co ofiaruje nam Franciszek w swym orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, które jest całkowicie skoncentrowane na rodzinie - powiedział.

Papież pisze - jak zauważa ks. prałat Scotti - że przed rodziną stoi wyzwanie. To: „nauczenie się na nowo opowiadania, a nie po prostu wytwarzania i konsumowania informacji”. - Tylko wtedy, gdy na nowo nauczymy się oceniać wartość życia, sensu życia, wartość rodziny, miłości, pracy, dobra, piękna, daru,, możemy dać nadzieję tym, którzy czują się „zmęczeni i strudzeni, zdezorientowani i bez przewodnika”, jak powiedział do całego Kościoła papież Franciszek w liście inaugurującym Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia - stwierdził.

Ksiądz prałat Scotti postawił kilka pytań w kontekście pierwszego wywiadu udzielonego przez Franciszka, w którym Ojciec Święty powiedział, że: „Myśl Kościoła musi odzyskać genialność i zrozumieć lepiej niż człowiek sam się dziś rozumie, aby rozwinąć i pogłębić własne nauczanie”. - Czy Internet może stawić czoła temu wyzwaniu? Czy mieszkaniec cyfrowego kontynentu jest zdolny znaleźć słowa, dźwięki, obrazy i stworzyć sytuacje, aby powiedzieć i pokazać, że rodzina nie tylko stwarza emocje, sentymenty, afekty, ale jest czymś więcej? - pytał.

- W jaki sposób można wypowiedzieć jednoznacznie słowo „rodzina” wobec mieszkańca kontynentu cyfrowego? Jak przebyć tę drogę, aby nie ukończyć jej z sercem smutnym i wyzwolonym, jak mężczyźni i kobiety, którym brak nadziei? - pytał dalej ks. prałat Scotti. Na zakończenie prałat nawiązał do spotkania wydawców katolickich, które odbyło się niedawno w Warszawie. Wówczas sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri przypomniał uczestnikom spotkania o trzech słowach, jakie powinny być ważne dla tych, którzy w dzisiejszych czasach chcą wchodzić w relacje: dialog, rozeznanie, granice”. - Wypowiadam je także teraz w tym miejscu, przede wszystkim dlatego, że trzeba uzdrowić „pęknięcie między wiarą a kulturą” - zakończył.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-06 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zapaść polskich mediów na Wschodzie

W ciągu dwóch ostatnich lat zamknięto połowę polskich redakcji za wschodnią granicą, a te, które przetrwały, toną w długach. Ich katastrofalny stan to zasługa polityki Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Więcej ...

Święci na dziś

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Archiwum Karmelitów Bosych

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Ona - pełna życia, spontaniczna, zaradna, nie lubi zebrań i podróży. On - cichy, o usposobieniu medytacyjnym, i przeciwnie - lubiący podróże i nowe miejsca. Przeciwieństwa, których zalety uzupełniały się. Oboje w młodości pragnęli się poświęcić wyłącznie Bogu.

Więcej ...

wpolityce.pl: Czy Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? To ona inwigilowała ks. Blachnickiego

2025-07-12 19:51

Mateusz Góra

Czy Jolanta Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? Wszystko na to wskazuje. Jak podaje portal wpolityce.pl, Biuro Odznaczeń i Nominacji KPRP przygotowało projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. To efekt petycji, podpisanej przez wielu sygnatariuszy, przesłanej przez Piotra Woyciechowskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką