Reklama

Sosnowieckie ABC II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I w końcu doczekaliśmy się drugiej części wystawy poświęconej ponad 100-letniemu miastu Sosnowiec. W muzeum miejskim, mieszczącym się w Pałacu Schoena przy ul. Chemicznej, otwarto wystawę pt. "Sosnowieckie ABC". Stanowi ona ilustrowaną encyklopedię Sosnowca obejmującą 23 hasła w porządku alfabetycznym. Tematyka ekspozycji jest różnorodna. Zgromadzone fotografie, dokumenty i inne obiekty ilustrują wybrane zagadnienia z przeszłości Sosnowca, a także ukazują częściowo współczesny wizerunek miasta, przybliżają sylwetki osób, które zaznaczyły swą obecność w polskiej kulturze i nauce.
Wystawę rozpoczyna prezentacja materiałów dotyczących życia i działalności twórczej Władysława Araszkiewicza, malarza, współzałożyciela Towarzystwa Artystyczno-Literackiego w Sosnowcu. Twórcy wystawy przedstawiają sylwetkę Natalii Stokowackiej - primadonny Opery Śląskiej w Bytomiu, Andrzeja Niemojewskiego - poety związanego z Sosnowcem, Waldemara Zillingera - dyrektora Gimnazjum Męskiego im. S. Staszica, autora zbioru zadań z fizyki dla szkół średnich, ks. kan. Franciszka Raczyńskiego - rektora kościoła kolejowego, zasłużonego działacza społecznego, Michała Łempickiego - inżyniera, założyciela firmy wiertniczej w Sosnowcu.
Część haseł odnosi się do początków urbanizacji Sosnowca i jego rozwoju. Należą do nich: dworzec główny, ulica Modrzejowska, kościół kolejowy. Zwrócono również uwagę na najstarsze parki otaczające rezydencje sosnowieckich przemysłowców i kompleks cmentarzy przy ul. Smutnej. Rozwój gospodarczy Sosnowca reprezentują zakłady przemysłowe utworzone w końcu XIX w.: Huta Katarzyna, Walcownia Hr. Renard, Fabryka Lin i Drutu, dawniej A. Deichsel, Browar sielecki. Z przeszłości społeczno-politycznej miasta zaprezentowano m.in. dwa wydarzenia: obchody 30. rocznicy tzw. krwawej środy (1936) i uroczystości patriotyczne podczas I wojny światowej.
Do najcenniejszych eksponatów należą: album fotografii z obchodów 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (1916), figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty z pierwszego ołtarza kościoła kolejowego wybudowanego w 1862 r., sztandary z okresu międzywojennego, fragment liny wyprodukowanej w 1936 r. przez Fabrykę Lin i Drutu, dawniej Deichsel, dla kolejki na Kasprowy Wierch. Wystawę uzupełniają dzieła sztuki Czesława Gałużnego, Andrzeja Kacperka i Mariana Maliny.
Wystawę, której towarzyszy informator pt. Sosnowieckie ABC II, opracowany przez dr Małgorzatę Śmiałek, można zwiedzać do 30 czerwca br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele