Reklama

Niedziela plus

Kalisz

Kapłan dwóch ojczyzn

Niedziela Plus 47/2022, str. X

Ks. mjr Szczepan Walkowski (1912-69)

pl.wikipedia.org

Ks. mjr Szczepan Walkowski (1912-69)

Wysiadł ze statku w Argentynie ponad 70 lat temu. Towarzyszył mu obraz Matki Bożej Częstochowskiej. O kim mowa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz major Szczepan Walkowski to postać niezwykła. Był kapelanem Polskich Sił Powietrznych w czasie II wojny światowej, pilotem m.in. Dywizjonu 304 w Wielkiej Brytanii, założycielem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy klasztorze Ojców Paulinów w Wieruszowie, a także prezesem Stowarzyszenia Lotników Polskich i Związku Polaków w Argentynie. To tylko kilka z pełnionych przez niego funkcji.

Kapłan, pilot i społecznik

Urodził się 20 listopada 1912 r. w Wieruszowie. Ukończył gimnazjum w Kępnie i Częstochowskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Jeszcze jako kleryk w czasie wakacji często przebywał w swym rodzinnym mieście. Zależało mu na wychowaniu młodzieży w duchu patriotyzmu. Organizował wyjazdy na obozy wędrowne po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wycieczki do Zakopanego. Uwielbiał piesze wędrówki. Zwiedzał historyczne wsie i miejscowości położone w pobliżu Wieruszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Później podjął studia filozoficzne i teleologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1939 r. z rąk bp. Teodora Kubiny, po czym rozpoczął pracę kapłańską jako wikariusz w Lututowie. Tam młodego kapłana zastała II wojna światowa. Po niemieckim ataku we wrześniu 1939 r. przedostał się przez Rumunię i Jugosławię do Włoch. Chciał pisać doktorat, lecz w grudniu 1939 r., kiedy dowiedział się, że we Francji powstaje Wojsko Polskie, ukończył Szkołę Podchorążych i otrzymał przydział do Brygady Podhalańskiej. W sierpniu 1940 r. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina mianował go kapelanem lotnictwa polskiego w Wielkiej Brytanii. Ksiądz Szczepan ukończył kurs pilotażu i rozpoczął latanie na samolotach bojowych Dywizjonu 304. Jako pilot towarzyszył polskim załogom. Pierwszą placówką duszpasterską księdza pilota była placówka kapłańska pod Hereford. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii organizował świetlice i polskie gimnazja dla żołnierzy, w których uczył i pisał podręczniki. Służbę wojskową zakończył w 1948 r. Rok później wyjechał do Argentyny, by tam organizować życie polonijne.

Reklama

Przyjaciel Argentyny

Ksiądz Walkowski zdawał sobie sprawę, że w swoje rodzinne strony już nigdy nie wróci. Jako oficera sił polskich na Zachodzie czekały tam na niego jedynie represje i więzienie ze strony ówczesnej władzy komunistycznej. W Argentynie założył Stowarzyszenie Lotników Polskich, którego został prezesem, wiceprezesem, a później członkiem zarządu. Był stałym współpracownikiem emigracyjnej gazety Głos Polski. Pisał także artykuły. Zakupił plac w przemysłowej dzielnicy Buenos Aires i przystąpił do organizowania schroniska dla starców oraz osób niezdolnych do pracy. Następnie rozpoczął budowę kaplicy na cześć Tej, która towarzyszyła mu w podróży do Argentyny. Dzięki ogromnej pracy, wysiłkowi organizacyjnemu i wierze w powodzenie przedsięwzięcia udało mu się stworzyć Ośrodek Polski w Argentynie. Znajdowały się w nim kaplica z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, przykościelny cmentarz, siedziba drużyny harcerskiej i dom starców. Ksiądz Szczepan w swej pracy kapłańskiej i społecznej miał trzy podstawowe cele: służbę Bogu, wychowanie młodzieży i chrześcijański obowiązek opieki nad osobami starszymi. Stworzony przez niego Ośrodek Polski doskonale łączył w sobie te priorytetowe dla duchownego funkcje.

Ksiądz major Szczepan Walkowski zginął 8 czerwca 1969 r. w Ezpeleta w wypadku samochodowym w drodze do kościoła, by odprawić poranną Mszę św. Jego prochy złożono w kościele, którego budowę rozpoczął za życia.

Z miłości do Polski

Dziś, ponad 50 lat po tragicznej śmierci, dzieła i przesłanie ks. Walkowskiego są nadal widoczne w życiu argentyńskiej Polonii. W domu parafii Matki Bożej Częstochowskiej w każdą sobotę gromadzą się synowie i wnuki dzieci, którym ks. Walkowski zaszczepił miłość do Boga i do ich ojczyzny – Polski. Młodzi ludzie wciągają na jego cześć polską flagę, biorą udział w lekcjach języka polskiego, podtrzymują tradycje swoich przodków. Polscy harcerze realizują wspólne działania ze skautami z Argentyny. Co roku sprawowana jest po hiszpańsku Msza św. dla uczczenia pamięci księdza majora, w której uczestniczą członkowie argentyńskiej społeczności katolickiej.

Ksiądz Szczepan Walkowski za zasługi dla Polonii argentyńskiej został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Jego imieniem w 2018 r. nazwano rondo w Wieruszowie. Pamięć o zmarłym kapłanie uczczono m.in. w rodzinnym Wieruszowie, Lututowie oraz Warszawie. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do organizatorów uroczystości w Wieruszowie w 2019 r. napisał m.in. o ks. Walkowskim: „Był on polskim patriotą oddanym Bogu i sprawie niepodległości Ojczyzny. Jego czyny i postawa powinny stanowić inspirację dla żołnierzy współczesnego Wojska Polskiego (...)”. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 110. rocznica urodzin tego zasłużonego dla kraju kapłana, pilota i społecznika.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-15 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas na muzykę

bernardyni.pl

"Stabat Mater" w Kalwarii Zebrzydowskiej

Spotkanie jest kolejną odsłoną cyklu warsztatów, które muzycy prowadzą na terenie całego kraju.

Więcej ...

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec