Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileusz czas zacząć!

Niedziela łódzka 2/2023, str. V

Wierni dbają o to ważne dla historii miejsce

Archiwum parafii

Wierni dbają o to ważne dla historii miejsce

Parafia w Jeżowie należy do najstarszych na ziemiach polskich i jest związana z początkami chrześcijaństwa w Polsce. W tym roku obchodzi 750-lecie istnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżów – prastare miasto kościelne ojców benedyktynów, którzy rozpoczęli działalność duszpasterską na początku XII wieku, jest siedzibą parafii od 1273 r. Gdyby nie lokalizacja w Jeżowie klasztoru benedyktynów, jego historia wyglądałaby inaczej lub nie byłoby jej w ogóle.

Wszystkie stare i historyczne miejsca mają swe legendy i podania. Tak jest i w Jeżowie. Dotyczy to tajemniczych rzekomych przejść podziemnych, pierwszego przełożonego tutejszej wspólnoty Galla Anonima, sławnych osób, które tu goszczono, biblioteki z cennymi egzemplarzami książek, szkoły parafialnej, która wysyłała swych absolwentów na studia do Krakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Początki obecności benedyktynów w mieście były imponujące, jeśli chodzi o wydarzenia. W latach 1168-85 odbył się w Jeżowie synod archidiecezji gnieźnieńskiej pod przewodnictwem legata papieskiego abp. Reinholda. Wybranie tego miejsca na obrady i spotkania świadczy o tym, że klasztor jeżowski miał wystarczające zaplecze i warunki, by przyjąć więcej gości ze swymi orszakami i liczył się na mapie ówczesnej Polski.

Reklama

Na przestrzeni wieków bywali tu sławni ludzie, m.in. królowie Zygmunt Stary, Zygmunt August, a także nuncjusz papieski, kard. Henryk Gaetani. Dobre czasy dla Jeżowa, zwłaszcza dla prepozytury zakonnej, zakończyły się w 1796 r., kiedy ogłoszono sekularyzację dóbr kościelnych, a w 1820 r. ukazem carskim zniesiono klasztor w Jeżowie. Po odejściu benedyktynów, pracę rozpoczęli księża diecezjalni. Najważniejszą pamiątką pozostaje fragment dawnego kościoła klasztornego św. Andrzeja Apostoła. Zachowała się też jedna księga ochrzczonych, prowadzona przez benedyktynów z 1793 r., przechowywana w Archiwum Archidiecezjalnym w Łodzi. Z długiej listy duszpasterzy wymienić należy bł. ks. Romana Archutowskiego (1882-1943), z grupy 108 męczenników wyniesionych na ołtarze w 1999 r. w Warszawie. Był wikariuszem w Jeżowie jako neoprezbiter na przełomie 1904/05 r. – naukowiec, przyjaciel młodzieży i ubogich, rektor seminarium duchownego w Warszawie, życie zakończył w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

W bieżącym roku przypada 750. rocznica powołania parafii do istnienia. Skierowałem prośbę do Stolicy Apostolskiej o uznanie roku jubileuszowego i nadanie przywileju związanego z uzyskaniem odpustu zupełnego, jako dziękczynienia za dar wiary. Stosowny Dekret Penitencjarii Apostolskiej wystawiono 6 października 2022 r. Obowiązuje przez cały bieżący rok. Wyznaczono osiem dni, w które będzie można uzyskać dar odpustu zupełnego. Ponadto przywileje dotyczą chorych, którzy nie wychodzą z domu oraz wiernych, pielgrzymujących do kościoła św. Józefa i oddających się dłuższej modlitwie.

Jubileusz rozpoczął się 1 stycznia. Przewodniczył mu ks. prał. Zbigniew Tracz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Łodzi. Centralna uroczystość jubileuszowa wyznaczona jest na 11 czerwca i będzie jej przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Udzieli wiernym papieskiego błogosławieństwa na podstawie upoważnienia Penitencjarii Apostolskiej.

Warto dodać, że jubileusz nie tylko wydobędzie z historii piękne wydarzenia i ludzi, ale ożywi wiarę tutejszych parafian w moc Bożą, która nieustannie się objawia. Uroczystościom będą towarzyszyć nabożeństwa, wystawy, prelekcje historyczne oraz konkurs plastyczny i fotograficzny skierowany do miejscowych parafian.

Podziel się:

Oceń:

2023-01-03 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwa wspólnota

Miejsce modlitwy, spotkań i budowania wspólnoty

Piotr Drzewiecki

Miejsce modlitwy, spotkań i budowania wspólnoty

Bycie z ludźmi i dla ludzi – to nie jest teoria, ale rzeczywistość mojego kapłańskiego posługiwania dla parafialnej wspólnoty – mówi ks. kan. Andrzej Blewiński, proboszcz.

Więcej ...

Nikt nie odchodził w taki sposób

Grzegorz Gałązka

Była sobota 2 kwietnia 2005 r. Świat zamarł. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Już wtedy wiedzieliśmy, czuliśmy, że po śmierci Jana Pawła II nic już nie będzie takie samo, że coś się na zawsze skończyło. Że uleciał kawałek także naszego życia

Więcej ...

Kard. Dziwisz: Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu "z dalekiego kraju"

2025-04-02 15:53

Włodzimierz Rędzioch

„Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu "z dalekiego kraju", ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy św. w Bazylice św. Piotra w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski senior i osobisty sekretarz Papieża Polaka do 2 kwietnia 2005 r. podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność na Eucharystii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...