Reklama

"Niedziela" z dobrą energią 2.0

Patronem cyklu jest

Tani prąd dla wszystkich

Adobe Stock

Każda rodzina w ramach przyznanych limitów w Rządowej Tarczy Solidarnościowej zyska od ok. 2 tys. do ok. 3 tys. złotych, których nie będzie musiała wydać na rachunki za prąd.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagły wzrost cen energii zaskoczył wszystkich. Nigdy wcześniej światowe giełdy surowców nie notowały tak wysokich stawek za węgiel czy gaz, które są głównymi źródłami energii również w Polsce. Oliwy do ognia dolała Unia Europejska, a dokładniej unijny system EU ETS, w ramach którego gwałtownie wzrosły koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co również wywarło wpływ na rachunki za prąd, które płacimy. Prognozy ekspertów zapowiadały gwałtowny wzrost kosztów dla odbiorców indywidualnych, dlatego należało działać szybko. Z tej racji rząd otworzył nad Polakami swoisty parasol ochronny w postaci Rządowej Tarczy Solidarnościowej, która ochroni nas przed wzrostem cen energii. Jakie korzyści płyną z rządowego programu? Kto może z niego skorzystać?

Zamrozić ceny

Reklama

Powstaniu Rządowej Tarczy Solidarnościowej przyświeca idea, by w trudnym okresie – wywołanym destabilizacją na rynku energii w związku z agresywną polityką Rosji, która jest liczącym się producentem surowców energetycznych – sprawić, aby podwyżki energii nie były dotkliwe dla indywidualnych konsumentów. Rozwiązania solidarnie wprowadzone przez rząd i spółki energetyczne zapewniają więc stałe wsparcie Polaków. Polegają one na zamrożeniu cen prądu w bieżącym roku na poziomie tych z 2022 r. Aby mechanizm był sprawiedliwy, wprowadzono pewne limity. I tak wszystkim polskim gospodarstwom zostanie zagwarantowana preferencyjna cena prądu do limitu zużycia 2 tys. kWh w skali roku. Dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit ten wyniesie 2,6 tys. kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – 3 tys. kWh. Co, jeśli przekroczymy ustalone progi? Wówczas za nadwyżkę gospodarstwa domowe zapłacą nie więcej niż 0,69 zł za kWh. Dzięki rządowemu programowi każda rodzina w ramach przyznanych limitów zyska 2-3 tys. zł, których nie będzie musiała płacić za prąd. O taką kwotę, gdy inflacja zagląda nam do portfeli, warto zadbać. Jak to zrobić?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wziąć Tarczę?

Skorzystanie z Rządowej Tarczy Solidarnościowej jest niezwykle proste – jej mechanizm został tak skonstruowany, by ulżyć Polakom w papierologii, dlatego odbiorcy uprawnieni do zamrożenia cen energii w 2023 r. z limitem 2 tys. kWh nie składają żadnych dokumentów do sprzedawcy. To on sam dokona właściwego rozliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Gospodarstwa domowe, które mogą skorzystać ze zwiększonego limitu, powinny jednak złożyć oświadczenie u przedsiębiorstwa energetycznego, które dostarcza im prąd. Możemy to zrobić elektronicznie (wówczas będą potrzebne kwalifikowany profil elektroniczny, podpis zaufany lub profil osobisty z certyfikatem podpisu osobistego z e-dowodu) albo pocztą tradycyjną, wysyłając na adres dostawcy energii podpisane oświadczenie. Należy się śpieszyć, bo czasu na złożenie oświadczeń, wbrew pozorom, zostało niewiele. Wnioski te są przyjmowane do 30 czerwca. Lepiej nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę, by nie utracić uprawnienia do zwiększonego limitu prądu w zamrożonej cenie.

Podwójna korzyść

Rządowy program nie tylko chroni każdego obywatela, zwłaszcza rodziny wielodzietne oraz osoby z niepełnosprawnościami, przed negatywnymi skutkami wzrostu cen prądu, ale jest także zachętą do oszczędzania energii w domu. Gospodarstwa domowe, które w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% prądu w porównaniu okresem od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r., otrzymają w 2024 r. dodatkowy 10-procentowy upust. Oszczędzając prąd oraz korzystając z mechanizmów Rządowej Tarczy Solidarnościowej, możemy nawet nie odczuć skutków kryzysu energetycznego.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-25 15:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poszukują talentów

Biuro Prasowe Grupy Enea

Młodym Polakom nie brakuje zdolności, rozwój dzieci i młodzieży wspiera Enea Akademia Talentów.

Więcej ...

Watykan: O godz. 20 obrzęd stwierdzenia śmierci papieża i złożenia ciała do trumny

2025-04-21 13:13

Grzegorz Gałązka

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się w Watykanie obrzęd stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny - poinformował w poniedziałek Watykan. Papież zmarł o godz. 7.35 rano.

Więcej ...

Koloseum i Wieża Eiffla wygaszają oświetlenie na znak żałoby po papieżu Franciszku

2025-04-22 15:56
Koloseum, Rzym

Agata Kowalska

Koloseum, Rzym

Rzymskie Koloseum, jeden z najsłynniejszych symboli Wiecznego Miasta, dziś wieczorem pogrążone zostanie w ciemności. Włoskie Ministerstwo Kultury poinformowało, że oświetlenie starożytnego amfiteatru zostanie wyłączone wieczorem na znak żałoby po śmierci papieża Franciszka. Jest to symboliczny hołd oddany osobowości papieża i jego niestrudzonemu zaangażowaniu na rzecz pokoju, dialogu i godności człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Kościół

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży