Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Pierwszy dom Maryi

Niedziela Plus 34/2023, str. II

Angelika Zamrzycka

W tym roku przypada 100. rocznica przybycia Misjonarzy Świętej Rodziny do sanktuarium w Górce Klasztornej. Historia tego miejsca sięga jednak dużo dalej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Ks. Rafał Witkowski: Niektórzy mylą Górkę Klasztorną z Górką Duchowną, czyli sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia k. Leszna w Wielkopolsce. Górka Klasztorna natomiast znajduje się również w Wielkopolsce, ale na północy województwa. Dlaczego to miejsce jest tak istotne dla historii chrześcijaństwa w Polsce?

Ks. Janusz Jezusek, misjonarz Świętej Rodziny: W miejscu nazywanym dziś Górką Klasztorną po raz pierwszy na terenie Polski objawiła się Matka Boża. Zobaczył ją pasterz w 1079 r., a więc w roku męczeńskiej śmierci biskupa krakowskiego – św. Stanisława. W tym czasie trwały przygotowania do utworzenia w Płocku nowej diecezji i nowej stolicy biskupiej. Maryja objawiła się zatem w roku, który był istotny dla kształtowania chrześcijańskiej tożsamości Polaków. Miejsce to miało też znaczenie strategiczne – przebiegał ponoć tędy „szlak bursztynowy”. Profesor Wincenty Łaszewski podkreślił doniosłość objawień góreckich, mówiąc, że Maryja przez swoją obecność tutaj egzorcyzmowała Polskę. Dla mnie jest to koronny argument, że była taka potrzeba – wszak na tych terenach szerzyło się pogaństwo, występował kult bożka Swarożyca. Tradycja podaje, że Matka Boża z Dzieciątkiem na ręku ukazała się pasterzowi w miejscu, gdzie znajdowały się kręgi pogańskie. Od tego momentu ludzie byli w tym miejscu uzdrawiani. Aż do dziś Górka Klasztorna przez sanktuarium, studzienkę z cudowną wodą i obecność pielgrzymów świadczy o objawieniu Matki Bożej.

Skąd nazwa: Górka Klasztorna?

Miejsce to było nazywane Górką już wcześniej ze względu na ukształtowanie terenu. Określenie „Klasztorna” zostało dodane przez Misjonarzy Świętej Rodziny, którzy objęli to miejsce opieką duszpasterską w 1923 r. Klasztor wraz z kościołem został ofiarowany przez kard. Edmunda Dalbora 8 kwietnia 1923 r., a już 23 kwietnia przybył tu ks. Antoni Kuczera. W tym roku obchodzimy stulecie obecności w tym miejscu misjonarzy Świętej Rodziny, a przez ten jubileusz przygotowujemy się do 950.rocznicy objawienia się Matki Bożej. Trwamy w wielkiej nowennie. Zachęcamy też wiernych do odwiedzania tego miejsca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Góreckiej. Jaka jest jego historia?

Najprawdopodobniej jest to piąty obraz z kolei w Górce Klasztornej. Pierwszy, według tradycji, został namalowany przed 1111 r. Kroniki bernardyńskie pozwalają wyciągnąć wniosek, że zanim wybudowano kościółek, obraz namalowany na desce wisiał na dębie, na którym objawiła się Maryja. Poprzednie wizerunki Maryi uległy zniszczeniu w wyniku pożarów lub zostały zagrabione. Nie obraz jest tutaj istotny, ale fakt objawień. Obecny wizerunek namalował artysta z Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu – prof. Jerzy Hoppen w 1954 r., wzorując się na poprzednim obrazie, którego konserwacji miał dokonać. Obraz był jednak w tak złym stanie, że prof. Hoppen stworzył zupełnie nowy. Przekazując go księdzu prowincjałowi, powiedział: „Włożyłem w to dzieło całe moje serce i duszę”. Kult Matki Bożej Góreckiej propagował prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, który 6 czerwca 1965 r. osobiście koronował ten obraz koronami papieskimi. W 2015 r. kościół, w którym znajduje się wizerunek Maryi, został ustanowiony bazyliką mniejszą.

Niejeden pielgrzym zadaje pewnie pytanie: jakie są dowody na objawienia maryjne w tym miejscu, skoro upłynęło niemal 950 lat?

Nie można potwierdzić tego, co wydarzyło się 950 lat temu i jest zapisane w tradycji. Różne były koleje losu tego miejsca, ale zawsze było ono związane z cudowną wodą. Prawdopodobnie Matka Boża, objawiając się, nic nie powiedziała pasterzowi. Ale przez to objawienie do tego miejsca przychodziło wiele osób, które doznawały uzdrowienia. To właśnie ci ludzie z pokolenia na pokolenie przekazywali wiedzę o nadprzyrodzonym charakterze tego miejsca. Cudowna woda jest do dnia dzisiejszego. Fenomenem jest ciągłość jej napływu oraz czystość. Przez 950 lat nie została wypompowana. Nie została też skażona, chociaż ludzie mieli tu cmentarz i chowali zmarłych. Ludzie z tej wody korzystają od wieków i doznają wielu uzdrowień. Prymas Wyszyński kaplicę z cudownym źródełkiem znajdującym się w studzience wyniósł do rangi kościoła.

Dlaczego sanktuarium w Górce Klasztornej jest potrzebne dzisiejszemu pielgrzymowi?

To miejsce cały czas żyje. Mam przeświadczenie, że kult Matki Bożej w sanktuarium góreckim jest potrzebny ogółowi naszego społeczeństwa w trudnym momencie historii. Matka Boża w tym miejscu cały czas udziela łask. Ona tu przyszła po raz pierwszy na terenie Polski. Szanujemy przecież miejsca, w których zaczęło się nasze pokolenie, gdzie zaczęła się nasza historia – sięgamy wstecz np. do miejsc życia naszych dziadków, bo tam mają początek nasze korzenie. Górka Klasztorna, jako pierwsze miejsce objawienia maryjnego, z historycznego punktu widzenia odgrywała ogromną rolę, bo znajdowała się na skraju państwa polskiego. Matka Boża nosiła tytuł Królowej Krajny, czyli krainy geograficznej leżącej na północ od Noteci. Dziś to miejsce jest nieco odsunięte – leży na skraju trzech diecezji, trzech województw. Maryja jednak pokazuje, że w tym miejscu jest cały czas aktywna.

Jak obecnie wygląda kult Matki Bożej Góreckiej?

W Górce Klasztornej jest dom rekolekcyjny, w którym w czasie pandemii stworzyliśmy Góreckie Rekolekcje Maryjne. Te ćwiczenia duchowe pokazały, że ludzie do sanktuarium przychodzą po fundament swojej wiary. W tym czasie nie ograniczaliśmy spowiedzi. Wręcz przeciwnie – zachęcaliśmy do spowiedzi generalnej, okazywaliśmy naszą dyspozycyjność i przygotowywaliśmy do tego sakramentu. Wiele jest uzdrowień, które pokazują aktywność tego miejsca przez cudowną wodę i obraz Matki Bożej Góreckiej. Warto pokazać wiernym, że to „pierwszy dom Maryi” w naszej ojczyźnie. Tu jest początek naszej chrześcijańskiej drogi z Matką Bożą, która zostawiła w tym miejscu cudowną wodę.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-14 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hubertus

diecezja.bydgoszcz.pl

To nie tylko patron myśliwych i leśników, ale każdego przemienionego człowieka – powiedział o św. Hubercie ks. inf. Ryszard Pruczkowski.

Więcej ...

Dziś Świątek i Zieliński zagrają na kortach Wimbledonu. O której mecz?

2025-07-05 08:41
Iga Świątek

PAP/EPA

Iga Świątek

Iga Świątek mecz z amerykańską tenisistką Danielle Collins w 3. rundzie Wimbledonu rozegra w sobotnie popołudnie na korcie centralnym. Dwa razy tego dnia do gry przystąpi Jan Zieliński - najpierw w 2. rundzie debla, a potem w 1. miksta, w którym razem z Hsieh Su-wei z Tajwanu bronią tytułu.

Więcej ...

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa