O integrację przybyłych zadbał ks. Łukasz Redosz. Słowem zachęty i wspólnym tańcem zgromadził przed sceną rozentuzjazmowaną młodzież. Jawnogrzesznica, syn marnotrawny oraz miłosierny Samarytanin – historie tych ewangelijnych postaci zostały zaprezentowane przez artystów z krakowskiego teatru „Lilia”. Przy użyciu gestów, ruchu scenicznego, nie używając słów ukazywali miłość Boga, Jego miłosierdzie i dobroć, jaką okazuje każdemu człowiekowi. Rapowy koncert w wykonaniu Dobromira Makowskiego ubogacony był jego osobistym świadectwem powrotu do Boga. Dzielił się swoim doświadczeniem wiary, obecności Boga w jego życiu oraz radością przynależności do wspólnoty Kościoła.
Punktem centralnym była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Podczas procesji wejścia na placu przykatedralnym stanęły sztandary szkół noszących imię świętych i błogosławionych. Wniesiono również relikwie św. Stanisława Kostki. Słowa powitania skierował główny organizator spotkania ks. Piotr Jarosiewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii biskup zwrócił uwagę na piękno i znaczenie realnego spotkania z drugim człowiekiem, jak również z Bogiem. W tym kontekście nawiązał do spotkania zmartwychwstałego Jezusa z uczniami w Galilei. – Waszą Galileą jest dziś Drohiczyn. Nie przegapcie tego co najważniejsze: spotkajcie Chrystusa, otwórzcie oczy i uszy. Otwórzcie przede wszystkim serce. On tu jest. On zastawił dla Was ucztę słowa i sakramentalnej obecności w Eucharystii.
Nawiązał również do ewangelijnej sceny odnalezienia Jezusa w świątyni oraz do postaci św. Stanisława Kostki. Zachęcił młodzież, by w życiu słuchać bardziej Boga niż ludzi. – Wielu ugania się na co dzień za różnymi sprawami. Tymczasem dzisiejszy patron św. Stanisław przypomina nam, że pierwsze miejsce należy się Bogu, że człowiek żyje z Jego miłości i przez miłość się spełnia. Przypomina też, że rodzina jest najwspanialszą, najbardziej naturalną wspólnotą, w której najpierw rodzi się życie, a potem kształtują się charaktery, w której każdy ma okazję uczyć się służby i odkrywać jej piękno – powiedział.
Na zakończenie Eucharystii tradycyjnie został odczytany telegram adresowany do Ojca Świętego Franciszka opowiadający o Diecezjalnym Dniu Młodzieży z prośba o pasterskie błogosławieństwo. Oprawę muzyczną zapewniła schola młodzieżowa. Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej zadbało o piękno liturgii.
Ostatnia część spotkania miała miejsce w ogrodach seminaryjnych, gdzie na przybyłych czekał ciepły posiłek.