Reklama

Niedziela Wrocławska

Co mówi Duch do Kościoła

Synod to nie tylko dokumenty i dyskusje o problemach, ale przede wszystkim
diecezjalne rekolekcje, modlitwa i budowanie więzi wspólnotowych

Marzena Cyfert/Niedziela

Synod to nie tylko dokumenty i dyskusje o problemach, ale przede wszystkim diecezjalne rekolekcje, modlitwa i budowanie więzi wspólnotowych

Poznaliśmy syntezę diecezjalną – treści w niej zawarte są diagnozą rzeczywistości, w której żyjemy i staną się podstawą prac komisji synodalnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podsumowaniem etapu przygotowawczego II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej jest diecezjalna synteza zbierająca owoce modlitwy i pracy 244 zespołów presynodalnych, w tym 228 parafialnych. – Synteza nosi tytuł „Co mówi Duch do Kościoła”, bo jest efektem modlitwy i rozeznawania ponad 200 zespołów parafialnych i tematycznych. Bardzo nam zależało, żeby to był proces słuchania Pana Boga – słuchania Go w Jego słowie i słuchania Go w drugim człowieku. Mamy nadzieję, że zebrane w syntezie jest to, do czego rzeczywiście Duch Święty wzywa dziś Kościół wrocławski – tłumaczy Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny Synodu i dodaje: – To świadectwo zaangażowania w sprawy Kościoła ponad dwóch tysięcy osób – duchownych, świeckich i konsekrowanych – które chciały podjąć trud wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Co w naszej komunii, formacji i misji wymaga nawrócenia i odnowy oraz jak możemy tego dokonać?

Reklama

Tak, jak II Synod Archidiecezji Wrocławskiej, tak i synteza ma trzy słowa klucze: komunia, formacja, misja. – W syntezie diecezjalnej w każdym z tych obszarów zostały zauważone miejsca, które są cenne, wartościowe, z których jako Kościół możemy się cieszyć. Są wskazane także takie miejsca, które wymagają naprawy, nawrócenia, zmiany. I to są właśnie kwestie, którymi w najbliższych miesiącach zajmą się komisje synodalne. W syntezie zebrane zostały też podpowiedzi dla komisji synodalnych, czego potrzebujemy na naszej drodze nawrócenia – to konkretne punkty wyjścia dla ich bardziej szczegółowej pracy – zaznacza Adriana Kwiatkowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Owoc modlitwy i rozeznawania archidiecezji

Jak podkreśla ks. Adam Łuźniak – wikariusz generalny i członek Komisji Głównej Synodu, który również opracowywał syntezę diecezjalną – refleksja nad syntezą dała impuls do rozdzielenia pracy nad życiem diecezji na poszczególne komisje. – W najbliższym czasie pięć komisji synodalnych będzie pracować nad konstruktywnym tekstem, który ma stać się zbiorem norm. To nie tylko zakres pobożnych życzeń – bo takie można wyrażać codziennie – chodzi o „konkret” do zrealizowania. Aby w oparciu o prace komisji i dokumenty synodalne ksiądz arcybiskup mógł zatwierdzić określone prawo dla diecezji, które stanie się normą życia – tłumaczy ks. Łuźniak.

Reklama

Obecnie komisje rozpoczęły prace, tak aby w przeciągu dwóch miesięcy ułożyć zrąb dokumentu, który odpowie na sugestie i pytania zawarte w wytycznych syntezy diecezjalnej. Już w grudniu ten dokument trafi do konsultacji w zespołach parafialnych i tematycznych. – Ponieważ synteza diecezjalna nie jest owocem pracy grona urzędników przy biurku, ale owocem modlitwy i rozeznawania całej archidiecezji – każdego, kto chciał się włączyć w prace synodu – także wnioski komisji synodalnych w grudniu wrócą do konsultacji. Chcemy usłyszeć jako poszczególne komisje, co Lud Boży myśli o propozycjach i rozwiązaniach. Czy to, co proponujemy, odpowiada na potrzeby wiernych. Także po to, żeby można było coś dopowiedzieć, uszczegółowić, a może z czegoś zrezygnować – wyjaśnia wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej.

Wspólnota i zaangażowanie

Synod to nie tylko dokumenty, dyskusje o problemach – to przede wszystkim swoiste diecezjalne rekolekcje, modlitwa i budowanie więzi wspólnotowych. – Tego dotknęliśmy już w czasie etapu presynodalnego. Ludzie zaczęli odkrywać siebie najpierw na poziomie parafii, odkrywać, że nie ma podziału na oni-my. Jest wspólnota posług i zadań i wszyscy stanowimy jakąś cząstkę Kościoła. Jesteśmy wspólnotą na poziomie parafii, dekanatu, a także na poziomie diecezji – zauważa ks. Adam Łuźniak i dodaje: – To pokazały choćby presynodalne spotkania ogólnodiecezjalne – wierni dzielili się, że było to dla nich ważne i dobre doświadczenie. Poczuli bliskość także z księdzem arcybiskupem, z biskupami pomocniczymi, tymi „innymi” z kurii – okazało się, że jesteśmy jednym Kościołem, że wszystkim nam na sercu leży jego dobro. A każdy w swoim zakresie, według swojego powołania, za to dobro jest odpowiedzialny.

Reklama

W ponad dwustu syntezach, które po etapie presynodalnym spłynęły do Sekretariatu Synodu, poruszyło go duże zaangażowanie i wysiłek duchowy: – Ludzie rzeczywiście się wspólnie modlili, rozeznawali i byli w to mocno zaangażowani. Wartością pierwszą tych syntez jest to, że wierni spotkali się, by syntezę parafialną stworzyć, żeby o niej rozmawiać i za nią się pomodlić. Nawet jeśli dana synteza jest krótka, dotyka dwóch, trzech problemów widzianych z perspektywy konkretnej parafii, to w tle widać wartość w postaci pogłębionych relacji wspólnotowych. To dobry początek do odbudowy naszych parafii i naszego Kościoła.

Komunia, formacja, misja – co naprawić?

Potrzeba budowania wspólnotowych relacji wybrzmiała bardzo mocno w syntezie diecezjalnej, a teraz będzie jedną z kwestii, nad którą pochylą się komisje synodalne. W jednej z syntez parafialnych znalazło się nawet pytanie „Czy naprawdę jesteśmy razem?”. – Tęsknimy za Kościołem, który byłby bardziej „wspólnotą przyjaciół” niż instytucja dzielącą się na „kadrę zarządzającą i podległych obserwujących”. Świeccy tęsknią za spotkaniami oraz opartą na dialogu i wzajemnym szacunku współpracą ze swoimi księżmi proboszczami i wikariuszami, a także za obecnością księży biskupów w parafialnej codzienności – czytamy w syntezie diecezjalnej. A w innym miejscu: – Potrzebujemy uwzględnienia w programach duszpasterskich wydarzeń, czasu i miejsc pozwalających na budowanie oraz pogłębianie relacji pomiędzy wszystkimi stanami w obrębie parafii, dekanatu i diecezji.

W obszarze formacji wierni zauważyli m.in. pilną potrzebę odnowienia sposobu przygotowania do sakramentów. W syntezie wskazali również potrzebę małych grup formacyjnych w parafiach, w których można słuchać katechezy, medytować słowo Boże i dzielić się nim. Stworzenie diecezjalnego centru formacyjnego, które dawałoby szansę na rozwój duchowy i przygotowywałoby szerokie grono wiernych do wspólnej służby duszpasterskiej. Zasygnalizowali także potrzebę odnowienia sposobu głoszenia słowa Bożego przez księży. – Widzimy konieczność formacji do wspólnej posługi w Kościele świeckich, konsekrowanych i duchownych – czytamy.

W obszarze misji dostrzeżono problemy i wyzwania życia w świecie, który staje się coraz bardziej zdechrystianizowany, a nawet otwarcie antychrześcijański. – Stajemy często bezradni wobec głębokich przemian społecznych i bardzo konkretnych sytuacji spotkania z ludźmi niewierzącymi bądź porzucającymi Kościół. Z jednej strony odczuwamy brak umiejętności i metod pierwszego głoszenia Chrystusa, a z drugiej towarzyszy nam niekiedy lęk przed wyjściem do takich osób, gdyż czujemy się osamotnieni wobec takich wyzwań – czytamy w syntezie diecezjalnej. W propozycjach wybrzmiała m.in. potrzeba organizowania szkoleń i kursów ewangelizacyjnych, zintegrowania działań stowarzyszeń i ruchów zaangażowanych w pierwsze głoszenie Chrystusa czy odnowienie podejścia do tradycyjnej wizyty kolędowej. Cała synteza jest dostępna na stronie www.synodwroclaw.pl/synteza.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-01 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Majówka czyli z pielgrzymką na Ślężę

wkw

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Kręgosłup Leszczyny

2025-04-05 06:57
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka jest pełna zwrotów akcji. Tak można by w delikatny sposób określić działania polityków, którzy zmieniają zdanie w zależności od koniunktury, słupków i układu, w jakim się znaleźli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Wiadomości

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Patron internetu

Święci i błogosławieni

Patron internetu

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?