Reklama

Z wizytą w parafii

Mocni wiarą

Niedziela płocka 28/2003

3 czerwca biskup płocki Stanisław Wielgus wizytował parafię pw. św. Anny w Serocku. Wizytacja rozpoczęła się od odwiedzin szkół: Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum im. Romualda Traugutta oraz Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. O tym, jak ważne było to wydarzenie dla społeczności szkolnych, świadczy choćby fakt, że prawie natychmiast relacja z tego wydarzenia znalazła się na szkolnej stronie internetowej (www.free.polbox.pl/z/zsserock).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Anny w Serocku

Patron parafii: św. Anna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: serocki
Miejscowości: Serock, Zabłocie
Proboszcz: ks. prał. dr Jan Kasiński
Wikariusz: ks. mgr Grzegorz Bednarczyk (do 29 czerwca br.), ks. mgr Michał Zadworny (od 29 czerwca br.)
W parafii działają: Akcja Katolicka, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, rodzina lektorska, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, chór parafialny, Zespół Młodzieżowy "Angeli Cantores", ministranci, Rada Gospodarcza, koło misyjne, koło biblijne, asysta procesyjna, Koło Żywego Różańca, Podwórkowe Kółko Różańcowe, intronizacja Najświętszego Serca Jezusowego, koło charytatywne, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, grupa Anonimowych Alkoholików, Ochotnicza Straż Pożarna.
Msze św. niedzielne: w sobotę o 18.00 według formularza niedzielnego, w niedzielę 9.00, 11.00 (z udziałem dzieci), 17.00

CHARAKTERYSTYKA PARAFII

Parafia Serock, niegdyś bardzo rozległa, po zmianach granic diecezji w 1992 r. obejmuje Serock i Zabłocie i liczy niespełna 3 tys. osób. Położenie przy trasie z Warszawy w kierunku Mazur oraz piękne widoki ze skarpy na Zalew Zegrzyński przyciągają turystów. Miasto jest zadbane i wygląda schludnie, choć, jak powiedział w sprawozdaniu wizytacyjnym proboszcz ks. prał. Jan Kasiński "parafianie nasi nie są zamożni, żyją z pracy rąk. Bezrobocie jest tu takie jak wszędzie. Wielu już bardzo wcześnie rano wyjeżdża do pracy w Warszawie, a wraca do domu dopiero późnym wieczorem".
Proboszcz chwali jednak parafian za ofiarność i żywy udział w życiu religijnym i społecznym, podkreśla też wzorcową wręcz współpracę - zarówno ze szkołami, jak i władzami samorządowymi, "oczywiście z poszanowaniem własnych kompetencji", czego przykładem są choćby wspólne obchody dnia patrona miasta św. Wojciecha. To wszystko sprawia, że do Serocka chce się przyjeżdżać.

OSIĄGNIĘCIA DUSZPASTERSKIE

"Z bardzo wielkim wzruszeniem jechałem do waszej parafii, aby odbyć przewidzianą prawem wizytację kanoniczną, ponieważ bardzo dużo dobrego słyszę o życiu duchowym waszej parafii, o waszym wewnętrznym duchowym rozwoju" - powiedział podczas wizytacji kanonicznej bp Stanisław Wielgus. Rzeczywiście, przedstawiciele parafialnych grup i stowarzyszeń mieli się czym pochwalić. Jak zaznaczył w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz, na uwagę zasługuje dobra frekwencja na Mszy św. niedzielnej (regularnie uczestniczy w niej 42% zobowiązanych). We Mszy św. oraz nabożeństwie różańcowym w październiku chętnie biorą udział dzieci (ok. 120-130 osób); od 10 lat prowadzony jest konkurs różańcowy, w którym najgorliwsi otrzymują nagrody. Mając świadomość znaczenia środków społecznego przekazu, duszpasterze stymulują czytelnictwo prasy katolickiej, rozprowadzając Niedzielę, Rycerza Niepokalanej, Promyk Jutrzenki, Świat Misyjny, Powściągliwość i Pracę oraz wydając co tydzień w nakładzie 550 egzemplarzy List Parafialny. Wyrazem żywotności religijnej są powołania kapłańskie i zakonne. W tym roku został wyświęcony pierwszy od 450 lat w tej parafii diakon, jeden kandydat do kapłaństwa studiuje w Olsztynie, jeden u Księży Salezjanów, od dwóch lat jedna kandydatka przebywa u Sióstr Urszulanek w Warszawie.
W parafii działają liczne grupy i stowarzyszenia. W podejmowaniu troski o dobra materialne parafii wspiera duszpasterzy 6-osobowa Rada Gospodarcza. O żywotności parafialnego koła Akcji Katolickiej świadczy choćby fakt, że jego członek jest sekretarzem Zarządu Diecezjalnego AK. Koło skupia 18 członków, w tym kilku przedstawicieli władz samorządowych. Organizują oni systematyczne spotkania formacyjne, pielgrzymki do sanktuariów krajowych i zagranicznych, pracują z dziećmi i młodzieżą na płaszczyźnie religijnej, kulturalnej i sportowej, organizując wiele spotkań i konkursów. W parafialnym oddziale Stowarzyszenia Rodzin Katolickich jest 16 osób. Nadzwyczajni szafarze Eucharystii, posługujący podczas Mszy św. niedzielnych, zanoszą również Komunię chorym. Rodzina lektorska liczy 15 osób, czytających Słowo Boże na wszystkich Mszach św. niedzielnych i świątecznych. Stale podnoszą one swoje kwalifikacje, spotykając się na szkoleniach biblijnych i liturgicznych.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działa w parafii od 8 lat, liczy obecnie 35 osób i aktywnie uczestniczy w życiu parafialnym. Do swoich osiągnięć zalicza m.in. udział w organizacji XXI Sacrosongu Diecezji Płockiej. Śpiewem chwali Boga 28 chórzystów oraz 10--osobowy Zespół Młodzieżowy "Angeli Cantores", wykonujący dwukrotnie - w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek Pasję napisaną przez ks. Starościńskiego. O piękno liturgii dba 54 ministrantów, zgrupowanych według wieku w 5 zespołach, oraz asysta procesyjna. Członkowie Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci działają w 4 kołach liczących wspólnie 40 osób. Codziennie modlą się oni za misje i wspierają je swoimi ofiarami. Przy szkole podstawowej, gimnazjum i zespole szkół ponadgimnazjalnych istnieją koła biblijne. Ich członkowie, żyjąc Słowem Bożym na co dzień, uczestniczą też w różnego rodzaju olimpiadach i konkursach wiedzy biblijnej, osiągając liczne sukcesy.
Członkowie koła Żywego Różańca gromadzą się w kościele codziennie na odmawianie Różańca i Koronki do Miłosierdzia Bożego. W parafii istnieje też podwórkowe Kółko Różańcowe dzieci, założone 2 lutego 2003 r. w Częstochowie na spotkaniu z inicjatorką ruchu podwórkowych kółek różańcowych Madzią Brzeską. Systematycznie modli się także powstała w listopadzie 2002 r., licząca obecnie 18 członków, wspólnota do Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, która gromadzi się w kościele w każdy piątek na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu.
Koło charytatywne obejmuje troską chorych i potrzebujących w parafii. Przy parafii od 3 lat działa także grupa Anonimowych Alkoholików Szansa na nowe życie. Zbierają się co tydzień, by dzieląc się swoim życiem, pomagać sobie wzajemnie w wytrwaniu. W parafii widać też często strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, tradycyjnie biorących udział w ważnych wydarzeniach życia parafialnego. OSP w Serocku obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 120--lecia swojego istnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

DOKONANIA MATERIALNE

Od ostatniej wizytacji, która miała miejsce w 1997 r., w parafii wykonano wiele prac. Trwają jeszcze prace konserwatorskie przy elewacji zabytkowego kościoła (zrealizowano już 2/3 programu), wymieniono na nowe więźbę i poszycie dachu na zakrystii, sprawiono nowe dębowe główne drzwi do kościoła, zakupiono poduszki na ławki w kościele, zrobiono też 20 nowych ławek wystawianych w lecie przed kościół, ułożono 180 m2 kostki przy kościele oraz zrobiono drenaż wokół kościoła, sprawiono dzwon jubileuszowy św. Wojciech o wadze 500 kg, przebudowano bramy cmentarza przykościelnego, założono nową dachówkę na przyporach podtrzymujących sklepienie kościoła, ufundowano nowe obrazy: św. Wojciecha, św. Stanisława Biskupa oraz "Cud nad Wisłą", sprawiono nowe chodniki do kościoła, zainstalowano nowy komputerowy mechanizm napędzający dzwony, alarm i zegar na wieży, przeprowadzono kapitalny remont kiosku przy kościele. W kościele założono nowoczesne ogrzewanie, ostatnio zaś została pozłocona nastawa głównego ołtarza.
Prace objęły także zabudowania parafialne. Przeprowadzono gruntowny remont plebanii (nowe okna, drzwi, podłogi, tynki wewnętrzne, terakota w korytarzach, nowa kancelaria i meble do niej, nowy piec i instalacja centralnego ogrzewania) oraz renowację elewacji plebanii. Pobudowano przepompownię odprowadzającą ścieki z plebanii, pokryto blachodachówką budynek garażowy oraz przebudowano wjazd do podwórka plebańskiego. Pokryto również blachodachówką wikariat, ułożono terakotę na schodach, wymieniono okna, założono nowe podłogi w pokoju kościelnego i na wikariacie, który też kompletnie umeblowano, przy wikariacie pobudowano trzy garaże (dla wikariusza, organisty i kościelnego), ułożono kostkę brukową na podwórku pracowników parafialnych i wyremontowano bramę wjazdową.
Na cmentarzu grzebalnym przebudowano bramę główną, ułożono chodniki na wszystkich alejkach oraz wyremontowano 180 m parkanu. Na najbliższą przyszłość zaplanowano dokończyć prace konserwacyjne na elewacji kościoła, przed odnowieniem ołtarza estetycznie obudować istniejącą kasetę tabernakulum oraz uzgodnić z konserwatorem i wymienić na bardziej estetyczną posadzkę w kościele.

WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA

Wizyta Pasterza diecezji rozpoczęła się o godz. 11.00 odwiedzinami szkół. O 14.00 Ksiądz Biskup spotkał się z wikariuszem oraz pracownikami parafialnymi, po czym udał się z odwiedzinami do chorego. O 16.00 na Pasterza diecezji czekali zgromadzeni w parafialnym kościele członkowie grup apostolskich i stowarzyszeń działających przy parafii. W programie wizytacji znalazły się także odwiedziny parafialnego cmentarza i modlitwa za spoczywających tam parafian oraz za zmarłych kapłanów, pracujących w parafii Serock.
Wizytacja zakończyła się uroczystą Mszą św., podczas której Biskup płocki udzielił sakramentu bierzmowania 65 gimnazjalistom. "Ogromnie sobie cenię to, że rodziny wasze są tak blisko Chrystusa, że są mocne Jego łaską, że są mocne wiarą Chrystusową - powiedział w homilii Biskup płocki. - Ma rację Ojciec Święty Jan Paweł II, który mówi, iż to, że wiara Chrystusowa przetrwała 2000 lat, to nie jest w pierwszym rzędzie zasługa wielkich teologów, filozofów, tych, którzy pisali mądre, piękne księgi broniące wiary, wyjaśniające ją. Ich wkład jest olbrzymi, jednak to nie dzięki nim przede wszystkim przetrwała wiara Chrystusowa. Także biskupi i kapłani, którzy są przeznaczeni przez Boga do tego, by prowadzić lud Boży ku zbawieniu - także oni tego bezpośrednio nie sprawili, że wiara Chrystusowa przetrwała 2000 lat. Tymi, którzy to sprawili są przede wszystkim rodziny katolickie. Gdyby nie one, tej wiary Chrystusowej na świecie by już nie było. Dlatego tak ważną rzeczą jest, by nasze rodziny były moralnie zdrowe i silne Bogiem. W rodzinach jest ratunek, w ich odrodzeniu".
Ksiądz Biskup podkreślił, że prezentacja grup parafialnych była świadectwem tego, jak wiele dzieje się w parafii, ale zaznaczył również, że ogromnie ważna jest również troska materialna o kościół. Dzięki wsparciu inicjatyw proboszcza parafii przez parafian oraz sponsorów, wśród których są także lokalne władze, ale i ofiarodawcy z zagranicy, możliwe stało się wykonanie tak wielu kosztownych prac, aby serocka świątynia mogła nadal być świadectwem wiary tych, którzy się w niej gromadzą.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele