Reklama

Święta i uroczystości

Andrzej Duda na Górze Grabarce

Graziako

Prezydent powinien szanować te miejsca i tradycje ważne dla polskich obywateli, niezależnie od ich narodowości i wyznania. Najważniejszy, nawet mimo różnic jest wzajemny szacunek – podkreślił w środę na Górze Grabarce prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w prawosławnych uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego.

W swoim przemówieniu Andrzej Duda podziękował abp. Sawie za możliwość modlitwy oraz „współobecności z wszystkimi wiernymi i kapłanami w tym świętym dla prawosławia miejscu”. - Uważam, że prezydent Rzeczypospolitej jako najwyższy przedstawiciel państwa powinien szanować te miejsca i tradycje, które są ważne dla polskich obywateli. To miejsce wielkiego kultu religijnego, z pewnością takim jest – podkreślił.

Jego zdaniem, niezależnie od tego, czy prezydent RP jest człowiekiem wierzącym, czy niewierzącym i niezależnie od wyznawanej przez siebie religii, powinien uczestniczyć w tym miejscu w wydarzeniach ważnych dla swoich współobywateli. Przypomniał, że święto Przemienienia Pańskiego obchodzone jest zarówno przez wyznawców prawosławia, jak i katolików, choć przypada w różne dni ze względu na odmienność kalendarza (juliańskiego i gregoriańskiego).

Reklama

Prezydent Duda przypomniał też o ważnych dla polskiego prawosławia rocznicach – ustanowienia autokefalii Kościoła prawosławnego oraz wspomnienia tzw. bieżeństwa, czyli masowej ucieczki ludności z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji w 1915 r. w wyniku przerwania frontu przez wojska niemieckie podczas I wojny światowej.

Prezydent podkreślił, że było to tragiczne wydarzenie dla wielu prawosławnych rodzin, których potomkowie są obecni także dziś na Górze Grabarce. - Wrócili z tej dramatycznej tułaczki do swoich domów, często na ruiny i pogorzelisko. Ale związani z ziemią, z ojcowizną, wsparci swoją wiarą, umieli odtworzyć swój byt, zagospodarować się na nowo i dziś modlą się z nami – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył jednak, że modlić trzeba się także za tych, którzy z tej tułaczki nie wrócili, a było ich – jak przytoczył szacunkowe dane – od 3 do 5 mln mieszkańców, nie tylko wyznawców prawosławia, także żydów i katolików. – W pewnym sensie był to wspólny los – dodał.

Reklama

Zdaniem prezydenta Dudy, św. Spirydon Cudotwórca, które relikwie pielgrzymują po prawosławnych klasztorach naszego kraju, jest ważny także dla katolików i łączy wiernych obydwu wyznań. – I jeżeli prezydent ma jakieś zadanie, to jednym z najważniejszych jest to, aby w polskim społeczeństwie, niezależnie od narodowości i wyznania obywateli, czy są wierzący czy niewierzący, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą – zaznaczył.

„Wierzę, że będziemy umieli, nawet mimo różnic, tę wspólnotę budować. Bo nawet jeśli są różnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku wszystkim z tego miejsca oddaję – zakończył prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości w klasztorze św. Marty i Marii na świętej dla prawosławia Górze Grabarce odbywają się w tym roku w obecności relikwii św. Spirydona Cudotwórcy, greckiego świętego z IV wieku. Przywiozła je 15 sierpnia z Krety, dzięki staraniom Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego, delegacja Greckiego Kościoła Prawosławnego pod przewodnictwem bp. Nektariusza, metropolity Kerkiry, Paksos i Wysp Diapontyjskich.

Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Górze Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy.

Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.

2015-08-19 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto Policji

Wręczenie wyróżnień

Joanna Ferens

Wręczenie wyróżnień

Biłgorajscy policjanci spotkali się na Polanie Dąbrowa w gminie Aleksandrów z okazji Święta Policji, podczas którego otrzymali wyróżnienia i awanse zawodowe.

Więcej ...

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Łódź: 40 lat Jasnej Góry na łódzkim Widzewie

2021-09-19 09:43

Archiwum Parafii

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę