Reklama

Polska

Apel młodych w 50. rocznicę Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Na zakończenie konferencji w 50. rocznicę Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, która odbyła się 5 grudnia w zamku Książ, młodzi uczestnicy tego wydarzenia skierowali przesłanie do rówieśników na całym świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełny tekst przesłania:

My, przedstawiciele katolickiej młodzieży z diecezji w Görlitz, w Niemczech oraz diecezji wrocławskiej, legnickiej i diecezji świdnickiej, w Polsce, pochodzimy z obu stron rzeki Nysy, której brzegi nie tylko przestały dzielić, lecz połączyły nasze narody. Przybyliśmy na Zamek Książ w Wałbrzychu w dniu 5 grudnia 2015 roku na Okolicznościową Konferencję z okazji 50. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, aby przekazać wspólne przesłanie do naszych rówieśników na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasze przesłanie jest dziedzictwem wymiany publicznych listów biskupów polskich i niemieckich, które 50 lat temu położyło solidny fundament pod dzieło polsko-niemieckiego pojednania i rzuciło siew przyszłości na przyjaźń kolejnych pokoleń Niemców i Polaków.

Potwierdzamy gotowość do służby na rzecz kontynuacji dialogu, braterstwa i pojednania zapoczątkowanego przez Pasterzy Kościoła w Polsce i Niemczech słowami: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Zawołanie te nie może być zapomniane. Trzeba je pielęgnować i przekazywać dalej tam, gdzie brak zaufania, nienawiść i mroki historii, stoją na przeszkodzie pojednania i pokoju, i gdzie szerzą się konflikty, wojny i nienawiść.

Chcemy tym wielkim wspólnym 50-letnim dorobkiem Następców Apostołów, naszych przodków i rodziców, który wypływa z głębi naszej wiary - w duchu ewangelii świętej – dzielić się z naszymi rówieśnikami na całym świecie i zaprosić ich do współpracy.

CHCEMY UTRWALIĆ PAMIĘĆ, DAĆ ŚWIADECTWO I ZWRÓCIĆ SIĘ KU PRZYSZŁOŚCI

1. PAMIĘTAMY

Wzajemna wymiana publicznych listów biskupów polskich i niemieckich 50 lat temu, z okazji Soboru Watykańskiego II i Millenium Polski, stanowiła zbliżenie nie tylko Pasterzy Kościoła w Niemczech i Polsce, ale przede wszystkim milionów katolików polskich i niemieckich podzielonych granicą na Nysie i Odrze.

Reklama

Pamiętamy wielki trud podjęty przez naszych przodków, których chwałą był wzrost owoców pokoju. Dzisiaj granica polsko-niemiecka jest granicą przyjaźni i wolności.

Słowa: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” stały się zarówno symbolem polsko-niemieckiego pojednania, które przyczyniło się do budowy wspólnej Europy, w której cieszymy się dzisiaj wolnością i pokojem.

Modlimy się w intencji biskupów polskich i niemieckich, którzy podjęli wielki trud przebaczenia i pojednania.

Pamiętamy, wspominamy i dziękujemy śp. Kardynałowi Bolesławowi Kominkowi, Wiernemu Synowi Kościoła i Wielkiemu Polakowi. Jego słowa, po wciąż żywych, strasznych doświadczeniach wojny, które wzywały do dialogu, pojednania i braterstwa, ukazały jego dalekowzroczność i proroczo spełniły jego słowa o potrzebie stałego wychylenia Kościoła w przyszłość. Chcemy przybliżać światu wielką postać śp. Kardynała Bolesława Kominka i kontynuować nasze zaangażowanie w proces pojednania i pokoju pod jego patronatem.

Dziękujemy przede wszystkim Bogu za wielkie dary wolności, pokoju i solidarności. Prosimy Go, by te dary przyjęli wszyscy ludzie i je wprowadzali w życiu w duchu prawdy i miłości i budowy przyszłości w pokoju.

2. DAJEMY ŚWIADECTWO NASZEJ WIARY

Wzajemna wymiana publicznych listów biskupów polskich i niemieckich była i jest zaproszeniem do modlitwy w duchu chrześcijańskiego pokoju i pojednania.

Idąc za podstawowym wezwaniem Chrystusa: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” i umocnieni wiarą i przykładem biskupów polskich i niemieckich sprzed 50 lat chcemy iść dalej. Chcemy otwierać drzwi dla obrony życia i pokoju, aby głos dialogu i pojednania przeważał nad używaniem przemocy. Nasza chrześcijańska wiara uczy nas czynić śmiałe gesty pojednania i wybaczenia, które przezwyciężają ciężary historii i przeszłości.

Pokój jest darem Boga i dziełem umysłów, serc i rąk ludzi dobrej woli. Pokój domaga się naszego odważnego i solidarnego działania, ale przede wymaga naszej modlitwy. Chcemy modlić się codziennie o pokój z Maryją, Królową Pokoju. Chcemy być autentycznymi głosicielami Ewangelii, zaangażowanymi w służbę życia i pokoju.

Reklama

Niech Matka Najświętsza – Królowa Pokoju – wspiera opieką naszą dobrą wolę i gotowość niesienia pokoju i miłości i wyjedna rozrost siewu polsko-niemieckiego pojednania, zbliżając młodzież polską, niemiecką i narodów Europy i całego świata w Chrystusie Panu, który łączy nas wszystkich w jeden Lud Boży.

3. DZIAŁAJMY WYCHYLENI W PRZYSZŁOŚĆ

My, młodzi uczestnicy Okolicznościowej Konferencji, mamy świadomość, że wkrótce przejmiemy odpowiedzialność za przyszłość naszego Kościoła, naszych państw, i przyszłość świata. Chcemy i będziemy kontynuować siew pojednania i pokoju – w duchu Ewangelii. Będziemy szerzyć idee pojednania rozwoju dialogu i budowaniu braterskich stosunków między młodymi ludźmi na całym świecie.

Chcemy być obrońcami życia i twórcami pokoju. Opierać się będziemy przemocy. Będziemy inwestować naszą energię w braterskie spotkania ponad granicami państw, w bezinteresowną służbę najbiedniejszym, rozumne zarządzanie środowiskiem naturalnym, i umacnianie jedności rodziny ludzkiej - w duchu ewangelii świętej.

Chcemy nieść dalej w świat pamięć i przykład pojednania, dialogu i miłości, zapoczątkowany przez Pasterzy Kościoła w Polsce i Niemczech przed 50 laty, aby w zawierzeniu Łasce Bożego Odkupienia, młodzież i ludzie na całym świecie odrzucili szerzącą się kulturę śmierci, potrafili wzajemnie sobie przebaczać, przezwyciężali nienawiść i wspólnie poszukiwali drogę do pojednania, pokoju i miłości, odnajdując na niej Jezusa Chrystusa, jako naszą Drogę, Prawdę i Życie.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-06 17:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

4 tys. osób na Apelu Młodych

Młodzi są przyszłością Kościoła

Piotr Drzewiecki

Młodzi są przyszłością Kościoła

Ponad 4 tysiące osób wzięło udział w Apelu Młodych, który odbył się na pl. Corazziego w Radomiu. Tegoroczne spotkanie było jednocześnie przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, które w 2019 roku odbędą się w Panamie. Obok koncertu był czas na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w tzw. strefie ciszy w Parku Kościuszki.

Więcej ...

24 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-24 06:56

PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

24 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Watykan: Karetka od papieża dla szpitala na Ukrainie, zawiezie ją kardynał Krajewski

2024-06-24 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Po raz ósmy papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski przemierzy trzy tysiące kilometrów z Rzymu do rejonu zborowskiego obwodu tarnopolskiego, aby dostarczyć do tamtejszego Szpitala Centralnego karetkę pogotowia wyposażoną w mobilne centrum resuscytacji podarowane przez papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024