Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: dzieci udekorowały wieczernikowe choinki

PublicDomainPictures

Baletnice, nuty, żarówki, makiety kościołów, wizerunki świętych a także biało-czerwone wstęgi znalazły się na świątecznych drzewkach, które na Jasnej Górze udekorowały dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej. To w ramach VIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Teraz to jasnogórscy pielgrzymi zdecydują, który ze świerków zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zwykle pomysłowość i oryginalność, dzieci i nauczycieli, zaskakują. „Nasza choinka nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski. To było bardzo ważne wydarzenie, o którym trzeba przypominać. Od chrztu wszystko się zaczęło, jesteśmy w Kościele” - powiedzieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie. Na ich drzewku, obok biało-czerwonej wstęgi, są również wizerunki polskich świętych.

Inny świerk w dekoracji nawiązuje do Roku Bożego Miłosierdzia. – Mamy św. s. Faustynę Kowalską i anioły miłosierdzia – wyjaśnił opiekun dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ludwinowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maluchy z Choronia przypomniały, że w tym roku ich parafia obchodzi jubileusz stulecia powstania. Na ich drzewku znajdują się makiety kościoła.

Jasnogórska Szkoła Muzyczna przygotowała ozdoby z papieru z nutami i klucze wiolinowe. Inni uczniowie wykonali ozdoby ekologiczne ze żutych żarówek, rolek z papieru, butelek, korków od butelek, patyków. Nie zabrakło drucianych gwiazdek, kolorowych bombek, łańcuchów, włosów anielskich.

W nawiązaniu do rocznicy chrztu Polski dekoracje niektórych choinek zachęcać mają również do modlitwy za naszą Ojczyznę. - Klimat jest taki, żeby w wyjątkowy sposób pomyśleć o naszej Ojczyźnie, pomyśleć też o tym, żeby w tym kraju działo się jak najlepiej i nam wszystkim żyło się jak najlepiej, stąd pomysł na dekorację biało-czerwoną – powiedziała nauczycielka z Zespołu Szkół we Wrzosowej.

O. Wojciech Dec, paulin podziękował wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tegorocznym konkursie. – Dziękuję w imieniu wszystkich ojców i braci paulinów i organizatorów tego konkursu, za to, że czynicie to miejsce jeszcze piękniejszym. Pamiętajcie, że te ozdoby są znakiem, symbolem naszej radości płynącej z Bożego Narodzenia. Rodzi się Jezus, który przyszedł by nas odkupić, byśmy wszyscy mogli być szczęśliwymi – mówił o. Dec.

Reklama

Zakonnik przypomniał także, że nie jest ważne czy na dworze jest śnieg a na stole karp, „najważniejsze jest to, że mamy się cieszyć, że Bóg jest z nami”. Paulin zauważył także, że „wielu artystów marzy o tym, by ich prace obejrzało tak wielu ludzi, jak wielu pielgrzymów zagląda do Wieczernika i podziwia te wspaniałe choinki”.

Organizatorami konkursu są: przeor klasztoru o. Marian Waligóra ze wspólnotą, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. 40 choinek podarowały Lasy Państwowe. - Bardzo się, że mogliśmy podarować te drzewka, które w tym pięknym polskim miejscu, gdzie tradycja i wiara łączą się, dekorujecie pracą własnych rąk, by cieszyć oczy pielgrzymów – powiedział Adam Chudzik z Nadleśnictwa w Kłobucku. Do udziału w Konkursie na Wieczernikowi Choinkę zgłosiło się 13 przedszkoli i 27 szkół.

Głosowanie na najpiękniej udekorowane drzewko potrwa od Bożego Narodzenia do 2 stycznia. Wielki finał zaplanowano na 8 stycznia.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-21 15:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzyska grupa na pielgrzymim szlaku

Kroczenie na pielgrzymim szlaku jest wielkim świadectwem wiary

Adrian Ziątek

Kroczenie na pielgrzymim szlaku jest wielkim świadectwem wiary

Tegoroczna XV Piesza Pielgrzymka naszej diecezji wyruszyła 31 lipca z katedry świdnickiej po uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Ignacy Dec.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?