Reklama

Kultura - nie takie znów trudne?

Niedziela kielecka 8/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ileż to razy słyszymy dzisiaj pytania o kulturę? Doceniani są ci, którzy ją posiadają, gani się innych za jej brak. Mówi się o promocji kultury, rozwoju kultury, ale i o jej upadku czy zaniku. Temat zawsze aktualny. Jednak pytanie, czym jest kultura, u wielu budzi wyłącznie bliżej nieokreślone skojarzenia z czymś pozytywnym, dobrym, co niezwykle trudno jest im sformułować i wyrazić. Większość ludzi gdzieś w środku czuje, o co chodzi, ale potrafi powiedzieć jedynie, że to pewien właściwy i pożądany sposób bycia.
Sięgając do Słownika Języka Polskiego, możemy przeczytać, że kultura to „całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości gromadzony, utrwalony i wzbogacany w ciągu jej dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie”. Definicję tę uzupełnia inne znaczenie tego terminu, określające kulturę jako „stopień doskonałości, sprawności w opanowaniu jakiejś specjalności, umiejętności (...) wysoki poziom czegoś, zwłaszcza rozwoju intelektualnego, moralnego”.
Cóż, kiedy na pozór jasne i zrozumiałe terminy tak naprawdę niewiele światła rzucają na niezwykle skomplikowaną kwestię kultury. Tu trzeba o wiele szerszego spojrzenia.
Przede wszystkim należy zauważyć, iż kultura jest nierozerwalnie związana z człowiekiem - jest atrybutem ludzkiego życia. Człowiek tworzy kulturę, ale zarazem uczy się kultury. Mamy więc do czynienia ze zjawiskiem bardzo złożonym, ponieważ uwarunkowuje ono, ale i przekształca naszą rzeczywistość. Żyjąc w określonej społeczności, zaczynamy funkcjonować wg przyjętych w jej obrębie norm i wzorców. Zwykle nie zastanawiamy się nad pewnymi jej elementami, lecz uznajemy je za oczywiste. Polski zwyczaj, kiedy mężczyzna, zapoznając lub witając się z kobietą, na znak szacunku całuje jej dłoń, w wielu krajach budzi konsternację, będąc niekiedy źródłem niezwykle zabawnych sytuacji - jest typowym tego przykładem. Jednak z drugiej strony, funkcjonując w obrębie kultury, mamy na nią ogromny wpływ. Opisany wyżej, wcale nie tak odległy zwyczaj nie znajduje dziś naśladowców w młodym pokoleniu tworzącym nowe style i obyczaje.
Zatem kulturę (niektórzy socjologowie używają też terminu cywilizacja) tworzą zjawiska społeczne oraz ich wzajemne powiązania i uwarunkowania, które odznaczają się powtarzalnością i regularnością, te które stają się nawykiem - automatycznym działaniem, bardziej lub mniej przez człowieka uświadomionym. Nawyki, które przez konkretną społeczność zostały wykształcone i przyswojone, tzn. uznane za własne i obowiązujące, można nazwać wzorcami zachowań.
Człowiek współtworzy kulturę przede wszystkim dzięki zdolności uczenia się i wzajemnego komunikowania, która wykracza poza osobiste doświadczenie, które może być wynikiem biernego naśladownictwa lub świadomego instruktażu. Można powiedzieć, że do kultury należeć może wszystko, czego człowiek jest w stanie się nauczyć. W jej zasięg wchodzą wszystkie zachowania podporządkowane wspólnym celom akceptowanym przez społeczność, poprzez które wyrazić można emocje, potrzeby czy wrażenia. Człowiek, stając się jednocześnie twórcą i odbiorcą kultury, nosi w sobie nagromadzony w procesie przekazu pokoleniowego bagaż doświadczeń. Ponieważ jednak żyje w określonym czasie i przestrzeni, to kultura staje się również systemem posiadającym wymiar czasowy i przestrzenny.
Co zatem będzie można powiedzieć o kulturze w „przestrzeni Polski”, zależy nie tylko od młodych, których często krytykuje się za braki w tej dziedzinie. Jednak również ci, którzy dzisiaj patrzą na nich złym okiem, współtworzyli normy przejęte przez nowe pokolenie. Z pewnością i jedni, i drudzy czują się zawiedzeni otaczającą rzeczywistością, której nie potrafią albo nie chcą zmienić. I prawdopodobnie nie uda się tego dokonać nikomu w pojedynkę - kultura jest przecież zjawiskiem społecznym. Lecz z drugiej strony, jak zachęcić innych do działania? Pomyśl, Drogi Czytelniku - rozwiązanie problemu pozostawiam Tobie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele