Reklama

Archidiecezjalne Warsztaty dla Bezrobotnych

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Bezrobocie problemem społecznym i duchowym" - pod takim hasłem odbyły się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym, organizowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, Archidiecezjalne Warsztaty dla Bezrobotnych. Powodem, dla którego zorganizowano Warsztaty, jest stale wzrastające w naszym kraju bezrobocie. Jeśli zauważymy, że obejmuje ono już 3 mln Polaków i stale wzrasta, to zrozumiemy, jak poważny jest to problem. Struktura bezrobocia nie jest jednolita. Nasz region pod względem liczby bezrobotnych zajmuje, niestety, 2. miejsce w kraju. Bezrobocie dotyka nie tylko samego bezrobotnego, ale również jego rodzinę, dlatego można mówić wręcz o syndromie bezrobocia.

W Archidiecezjalnych Warsztatach wzięli udział przedstawiciele bezrobotnych z prawie każdego dekanatu naszej archidiecezji (ok. 70 osób). Wraz z bezrobotnymi przybyli duszpasterze ds. rodzin (ok. 30) oraz zaproszeni goście: wicewojewoda zachodniopomorski Władysław Husejko, wicemarszałek Andrzej Durka, dyrektor Agencji Rolnej Skarbu Państwa Stanisław Zimnicki, Dyrektor Wojewódzkiego Biura Pracy w Szczecinie, prawnik, psycholog, przedstawiciele MOPR, przedstawiciele Powiatowego Biura Pracy, Starosta powiatu Choszczno. Warsztaty rozpoczęły się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez dekanalnych duszpasterzy ds. rodzin pod przewodnictwem bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach omawiali problem bezrobocia w sposób otwarty i szczery, ukazując jego złożoność i konieczność systematycznej pracy. Wszyscy podkreślali, że ten trudny problem można rozwiązać dopiero przy współpracy wszystkich sił i środowisk (nie wyłączając działań Kościoła). Specjalny charakter miało wieczorne spotkanie bezrobotnych. Przejmujące świadectwa, czasami prawie tragiczne sytuacje relacjonujących znajdowały zrozumienie innych i pociechę. Dzięki temu spotkaniu wielu uświadomiło sobie, że nie są sami, że inni mieli podobne problemy i w określony sposób poradzili sobie z nimi. Warsztaty wznieciły malutką iskierkę nadziei. Wszyscy wyjeżdżali z pragnieniem dalszych spotkań, dających umocnienie i otuchę. Niemałe znaczenie miał fakt, że uczestnicy warsztatów mogli twarzą w twarz spotkać się i osobiście porozmawiać z Wojewodą, Marszałkiem czy Dyrektorem Biura Pracy oraz innymi gośćmi. Szczególnie ważne były relacje, co można współcześnie zrobić w parafiach, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Cenne informacje przedstawili ks. Sławomir Kokorzycki i ks. Jarosław Dobrosz, którzy w swoich parafiach stworzyli Ośrodki Pomocy Rodzinie (jest takich 5 w kraju, z tego 3 w naszej diecezji). Ważne były informacje o stypendiach i innych formach pomocy dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich.

Warsztaty mogły się odbyć dzięki pomocy archidiecezjalnej Caritas, która pokryła koszty uczestnictwa bezrobotnych. Cieszy również fakt, że informacje o Warsztatach zainteresowały Radio Plus, Telewizję Szczecin oraz inne media. W przygotowaniu jest zeszyt, zbierający teksty wystąpień zaproszonych gości, oczekiwania i propozycje bezrobotnych kierowane wobec swoich duszpasterzy. Przede wszystkim oczekują oni bardzo jednoznacznego określenia bezrobocia jako krzywdy społecznej, napiętnowania wyzysku, niesprawiedliwości. Postulują także kontynuację tego typu warsztatów. Konieczność takich spotkań podkreślają również zaproszeni goście. Uczciwie trzeba przyznać, że 800-tysięczna (w skali kraju) grupa pracowników byłych gospodarstw PGR i ich rodziny to duży potencjał wyborców, dziś prawie w 100% zagospodarowany przez SLD.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto