Reklama

Wypoczynek w Olsztynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Robert Brzeziński

Coraz częściej z malowniczego krajobrazu polskich wsi i miast wyłania się smutny obraz losów i warunków życia polskich rodzin. Przemiany społeczno-polityczne, jakie dokonują się w naszym kraju na przestrzeni ostatnich lat, stają się dla Kościoła wyzwaniem do pełniejszego realizowania misji ewangelizacyjnej i jednocześnie stawiają przed nim nowe, jakże bardzo konkretne zadania. Jednym z nich jest niewątpliwie posługa wobec ubogich, troska, która wynika z chrześcijańskiej miłości bliźniego. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wspólnie z lokalnymi mediami, dostrzegając problem biednych dzieci, których nie stać na zapłacenie pobytu na letnich obozach i koloniach, w ramach akcji "Podaruj wakacje" zorganizowała wakacyjne wyjazdy do różnych ośrodków w Polsce dla ponad 700 osób. W tym roku dzieci odpoczywają m.in. w Żegiestowie k. Krynicy oraz w podczęstochowskim Olsztynie.

Warto w tym miejscu dodać, że również parafie naszej archidiecezji wraz z Akcją Katolicką i innymi stowarzyszeniami zorganizowały pobyt wakacyjny dla blisko 3000 dzieci.

Odwiedzając I turnus kolonii w Olsztynie spotkałem dzieci podziwiające ruiny XIV w. zamku warownego, wzniesionego wśród skał wapiennych przez Kazimierza Wielkiego. Zamek olsztyński zaliczany był do najpotężniejszych twierdz w paśmie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Legenda głosi, że po zmroku na szczycie wieży pojawia się zawodząca i pobrzękująca łańcuchami zjawa. Jest to duch Maćka Borkowica, wojewody poznańskiego, który za bunt został skazany na śmierć głodową i wtrącony do olsztyńskiego lochu... Dzieci na szczęście już wtedy śpią...

Grupa 47 kolonistów wraz z ks. Dariuszem Gachem oraz klerykami: Michałem Wieczorkiem i Michałem Rydzem, a także z wychowawczyniami: paniami Izą i Bożeną zamieszkała w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej "Święta Puszcza". Ta prawdziwa oaza ciszy położona w parku krajobrazowym "Orlich Gniazd" to niewątpliwie cudowne miejsce dla kolonistów, którzy na co dzień żyją w miejskim hałasie. Tutaj każdy może spotkać się z żywą naturą i zagłębić w tę malowniczą krainę lasów, skał, jaskiń i starożytnych warowni jurajskich. Wędrując po wyznaczonych szlakach można się zetknąć z licznymi pamiątkami przeszłości. W tej tajemniczej krainie, w pięknych jaskiniach, m.in. "Koralowej", " Dzwonnicy", natrafiono na jedne z najstarszych śladów bytowania człowieka na ziemiach polskich. Tutaj także badacze odnajdują szczątki prehistorycznych zwierząt, a wśród nich niedźwiedzia jaskiniowego, żyjącego na tych terenach przed dwudziestu tysiącami lat.

Kolonie zorganizowane przez Caritas to jednak coś więcej niż tylko wspaniały odpoczynek w cudownym miejscu. To również, obok wspólnej zabawy, gimnastyki, gry w siatkówkę, piłkę nożną, wieczorków przy ognisku, dziecięcej dyskoteki, wycieczek krajoznawczych po szlaku " Orlich Gniazd", codzienne zbliżanie się do Boga. Wychowawcy zadbali, aby dzieci pośród przyrody odnajdywały Stwórcę świata. Codzienna Msza św., modlitwy i katechezy na pewno przyniosą dobre owoce. Dzieci na koloniach uczą się także sprzątać, utrzymywać czystość wokół siebie, a czynią to w sposób atrakcyjny, uczestnicząc w codziennym konkursie czystości.

Chętnych na wyjazd na takie kolonie jest wielu, bo . jak zauważył ks. prał. Ksawery Sokołowski, dyrektor częstochowskiej Caritas . biednych dzieci nie brakuje. Akcja "Podaruj wakacje" wciąż trwa i dlatego organizatorzy, dziękując wszystkim darczyńcom, wciąż proszą o pomoc dla dzieci z najuboższych rodzin. W tym celu zostało otworzone specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na wakacje dla ubogich dzieci: PKO BP I Oddział Częstochowa 10201651-266099-270-1, z dopiskiem "Podaruj wakacje".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele