Reklama

Polska

Poznań: 20 lat Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”

Z okazji trwającego jubileuszu 20-lecia Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” (SWM) w Cafe Misja, mieszczącej się przy poznańskiej farze, spotkają się dziś wieczorem wolontariusze, ich rodziny, darczyńcy oraz sympatycy stowarzyszenia. Wydarzenie wpisuje się w obchody Poznańskiego Tygodnia Misyjnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie SWM rozpocznie modlitwa różańcowa i Msza św. w bazylice kolegiackiej o godz. 19. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Bartosz Kulczyk SDB, duszpasterz SWM w Poznaniu.

Po Eucharystii w Cafe Misja młodzi wolontariusze opowiedzą historię SWM „Młodzi Światu” w Polsce i na misjach. Po krótkiej prelekcji goście będą mogli obejrzeć najnowszą produkcję filmową SWM opowiadającą 20 historii osób związanych z wolontariatem: wolontariuszy, księży, darczyńców i rodziców wolontariuszy. „Wszystkie historie tworzą mozaikę naszych działań, nasze osiągnięcia i nasze cele, ale też pokazują, jak misje odmieniły życie tych osób” – podkreśla Anna Muszyńska, wiceprezes zarządu SWM Poznań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozmowie z KAI przypomina, że Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” jest organizacją, która powstała w 1997 r. w Krakowie.

„Wtedy to podczas pielgrzymki do Częstochowy grupa młodych ludzi spędzała wiele czasu na rozmowach z salezjańskimi misjonarzami przebywającymi akurat w Polsce. Po licznych pytaniach młodych w końcu jeden z nich powiedział: jeśli chcecie się przekonać, jak tam jest, po prostu przyjedźcie do nas” – opowiada Muszyńska.

Tak zrodziła się myśl o misjach i o wolontariacie. Jeden z krakowskich księży salezjanów założył małą grupę wolontariuszy, którzy po dwóch latach wyruszyli na pierwszą misję do Kenii. „Po 20 latach, takich wolontariuszy były już setki – każdego roku wyjeżdżają do Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Europy Wschodniej” – dodaje.

Z biegiem lat tworzono kolejne oddziały SWM. Poznański oddział swoją działalność rozpoczął 4 grudnia 2008 r. Mieści się przy parafii pw. św. Jana Bosko na Winogradach. W jego działalność zaangażowanych jest na stałe ok. 20-30, jednak z każdym rokiem liczba ta się zmienia.

„Poza organizacją wyjazdów na misje, angażujemy się także lokalnie. Organizujemy przede wszystkim spotkania z młodzieżą i dziećmi w szkołach, szpitalach, świetlicach, opowiadając o naszych wyjazdach misyjnych i sytuacji mieszkańców Globalnego Południa” – tłumaczy Muszyńska.

Reklama

Ponadto wolontariusze SWM organizują zbiórki funduszy na potrzeby misjonarzy i dają świadectwo wiary, goszcząc w parafiach poznańskich i nie tylko. Prowadzą też zajęcia z dziećmi w świetlicy przy parafii pw. św. Jana Bosko w Poznaniu.

„Jesteśmy wszędzie tam, gdzie możemy opowiadać o życiu ludzi na innych kontynentach, pomagając np. w rekolekcjach szkolnych” – dodaje.

Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” to organizacja zrzeszająca młodych ludzi, którzy pragną nieść wiarę i pomoc najbardziej potrzebującym. Misją stowarzyszenia jest ewangelizacja i pomoc najuboższym i najbardziej potrzebującym, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, pochodzącym z krajów Globalnego Południa.

Młodzi wolontariusze działają też w Polsce, popularyzując wiedzę o misjach przez animacje misyjne w szkołach, szpitalach, placówkach wychowawczych czy organizując imprezy kulturalne i charytatywne m.in. Orawa Dzieciom Afryki. Szerzą też ideę wolontariatu oraz prowadzą program Adopcja Miłości mający na celu wsparcie edukacji najmłodszych mieszkańców Afryki i Ameryki Południowej czy projekty z zakresu Edukacji Globalnej, jak np. Glocal Tour, Razem dla Rozwoju – Aktywna Edukacja w Szkołach.

Drugim obszarem działalności Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” jest praca wolontariuszy w krajach misyjnych, m.in. w Etiopii, Ghanie, Kenii, Nigerii, Sierra Leone, na Tanzanii, w Peru, Boliwii, Palestynie. Młodzi prowadzą tam projekty medyczne, edukacyjne i wychowawcze przez organizację świetlic młodzieżowych, oratoriów, domów dziecka, pomagają w tworzeniu podstawowej infrastruktury, budując np. przychodnie medyczne.

Od 1997 r. SWM przygotował do wyjazdu na misje ponad 400 wolontariuszy.

Poznański Tydzień Misyjny potrwa do 27 października.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Być dla drugiego

Zabawa z dziećmi to także element ewangelizacji

Aleksandra Mielewczyk

Zabawa z dziećmi to także element ewangelizacji

Nie trzeba wiele, aby nieść radość ludziom na drugim końcu świata. O swojej dwuletniej misji na Kubie opowiada nam Aleksandra Mielewczyk.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Piotrków. Trybunalski: 64. Męski Różaniec

2024-07-04 12:30

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...