Reklama

Zadania ewangelizacyjne

O tym, że spotkanie świata z Ewangelią dokonuje się zawsze w konkretnej rzeczywistości kulturowej, cywilizacyjnej i społecznej przekonywali naukowcy zaproszeni przez ks. dr. Grzegorza Noszczyka do udziału w 2. konferencji naukowej pt.: „Idźcie i nauczajcie. Zadania ewangelizacyjne dzisiaj”. Konferencja odbyła się 27 listopada w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. Honorowy patronat nad sesją objął bp Adam Śmigielski SDB.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizowana przez Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego konferencja naukowa była próbą odpowiedzi na pytanie o zadania ewangelizacyjne czekające Kościół współczesny. Kierunek naukowych poszukiwań wyznaczył ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki z Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu, podejmujący problem pójścia do świata z orędziem Dobrej Nowiny w kontekście „znaków czasu”, będących jedną z podstawowych kategorii teologicznych. Profesor szczegółowo zanalizował pojęcie „znaków czasu”, uwzględniając nie tylko nadprzyrodzoną ich wymowę, ale także ich doczesne zakorzenienie w szeroko rozumianej sytuacji społecznej współczesnego świata.
Ważną częścią rozważań okazały się konkretne wskazania pastoralne, wynikające z diagnoz zawartych w „teologii znaków czasu”. W dialog Kościoła ze światem wpisało się również pojęcie misji z osobą Jezusa Chrystusa w centrum, posługi misyjnej Kościoła, na co zwrócił uwagę ks. prof. dr hab. Jan Górski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prelegent po szczegółowej analizie terminu „misja” i prezentacji sposobów użycia obydwu pojęć od XVI w. do czasów współczesnych, przeszedł do pogłębionych refleksji nad przedmiotem i zadaniami misjologii. Przedstawił szeroko zarysowane refleksje chrystologiczne, uwzględniając zasadniczą rangę misji jako sprawdzianu naszej wiary i miłości do Chrystusa. Ważną częścią rozważań były teologiczne i praktyczne aspekty inkulturacji, będącej najwłaściwszym wyrazem istoty Kościoła i jego posługi misyjnej. Wezwanie Chrystusa skierowane do apostołów: „Idźcie i nauczajcie…” jest dziś - o czym mówił ks. dr hab. Jerzy Gocko SDB z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - najważniejszym paradygmatem misyjnym i pastoralnym Kościoła, zaś sam Kościół autor nazwał sakramentem ewangelizacji świata.
Kościół działający w świecie wykorzystuje w głoszeniu Ewangelii nie tylko tradycyjne metody przekazywania Dobrej Nowiny, lecz korzysta też z dobrodziejstw techniki. O mediach masowych w służbie ewangelizacji mówił ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, zwracając uwagę na dobro z nich płynące i przestrzegając jednocześnie przed zagrożeniami duchowymi przy bezrefleksyjnym korzystaniu z ich treści. Nowe metody ewangelizacji proponowane przez Kościół stały się również podstawą do rozważań na temat ich wykorzystania w katechezie w wykładzie ks. dr. Grzegorza Noszczyka z Uniwersytetu Śląskiego zatytułowanym: „Nowa ewangelizacja w warunkach polskiej katechezy”. Autor porównał w nim katechezę parafialną i szkolną w Polsce przed 1990 r. i po powrocie nauczania religii do szkół oraz postawił pytanie o konieczność nowej ewangelizacji w aktualnej polskiej rzeczywistości społecznej, na którą niemały wpływ ma dominująca aktualnie ideologia liberalna.
Ks. dr Marian Szymonik z Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego w Warszawie zwrócił uwagę na jedno z centralnych zagadnień nauk humanistycznych, jakim jest kultura. Biorąc pod uwagę fakt, że Kościół wciąż staje wobec wyzwań współczesności, prelegent ukazał środki zaradcze mające na celu pomoc w nawiązaniu dialogu między Ewangelią i kulturą współczesną. Odsłaniając kondycję współczesnej kultury, podjął także problem kryzysu religijności doby współczesnej i ukazał przeszkody, na jakie natrafia dzieło ewangelizacji w konfrontacji z niektórymi trendami społeczno-kulturowymi, bez wykluczenia takich, które występują w łonie samego chrześcijaństwa. W końcowej refleksji wykładowca zwrócił uwagę, że ewangelizacja w swym istotnym wymiarze to także personalizacja życia społeczno-kulturowego, czyli ukazywanie pełnego - z transcendentnym włącznie - wymiaru ludzkiej egzystencji.
„Mając na uwadze aktualną sytuację ideologiczną, społeczną i kulturową współczesnego świata, konferencja była próbą odpowiedzi na pytanie o to, jak uzyskać harmonię między Ewangelią a życiem, jaką drogą dokonać nowej syntezy chrześcijaństwa z czekającymi go wyzwaniami” - powiedział Niedzieli ks. Noszczyk. „Odpowiedź, choć złożona, bez wątpienia polega na odkryciu, że najważniejsze jest niesienie prawdy, za którą tęskni współczesny świat. Ewangelizacja sama w sobie jest odpowiedzią na tę tęsknotę godną poważnej uwagi i refleksji” - dodał Organizator.
Owocem konferencji - poza oczywistymi względami czysto poznawczymi - była książka pod naukową redakcją ks. dr. Grzegorza Noszczyka Idźcie i nauczajcie. Wyzwania ewangelizacyjne dzisiaj, zawierająca poza tekstami referatów także dysertacje tak znakomitych uczonych, jak: ks. prof. dr hab. Tadeusz Ślipko SJ, ks. dr Grzegorz Ignatowski, czy bp prof. dr hab. Andreas Laun z Salzburga, który - na zaproszenie bp. Adama Śmigielskiego SDB - otwierał będzie przyszłoroczną konferencję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele