Reklama

Temat Tygodnia

Nauczyciel, przyjaciel i urzędnik

Do dzielenia się prawdą i czynem zachęcał pracowników socjalnych w dniu ich święta w sosnowieckiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu bp Adam Śmigielski SDB. „Nasze działania tylko wtedy będą mieć sens, gdy będą umieszczone w wyobraźni miłosierdzia. Nie wystarczy bowiem tylko mówić, ale każde słowo musi być poparte czynem. Dlatego Kościół podejmuje tak wiele akcji charytatywnych, mających na celu wsparcie bliźniego. Wiem, że i Wy czynicie podobnie, dlatego modlę się o siły i wytrwałość w Waszych niełatwych działaniach” - podkreślił Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21 listopada obchodzony jest jako Dzień Pracownika Socjalnego. Od 1993 r. wręczane są z tej okazji nagrody promujące działania pracowników socjalnych oraz placówki udzielające wsparcia ludziom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych. „Działalność zawodowa pracownika socjalnego skierowana jest na pomoc osobom i rodzinom we wzmocnieniu lub odzyskaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie” - powiedziała Niedzieli Halina Szumska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Do zadań pracownika socjalnego należy: wspomaganie osób i rodzin wymagających pomocy w osiągnięciu możliwie pełnej aktywności społecznej; współdziałanie z grupami i społecznościami lokalnymi, mające na celu rozwijanie w nich zdolności do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów; organizowanie różnorodnych form pomocy, a także udział w rozwijaniu infrastruktury odpowiadającej potrzebom społecznym; zapobieganie procesowi marginalizacji osób i grup oraz przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w środowisku lokalnym.
„Pracownicy socjalni pracują z grupami, organizacjami i społecznościami, jako odbiorcami usług, aby ich wzmocnić i przywrócić im zdolność społecznego funkcjonowania. Pracownik socjalny działa więc na rzecz osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Pomocy udziela się osobom i rodzinom głównie w związku z ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, potrzebą ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezrobociem, niepełnosprawnością, długotrwałą chorobą, bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, alkoholizmem i narkomanią, trudnością w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego, klęską żywiołową” - wylicza H. Szumska.
W związku z realizowaniem tak rozległych zadań system pomocy społecznej obejmuje szeroką sieć placówek i instytucji, w których pomoc i opiekę znaleźć mogą potrzebujący. Są to domy pomocy społecznej, dzienne i środowiskowe, warsztaty terapii zajęciowej, placówki pomocy dla matek z dziećmi, dla osób bezdomnych, ośrodki interwencji kryzysowej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki adopcyjno--opiekuńcze i inne, których powstawanie i funkcjonowanie uzasadniają istniejące potrzeby. Instytucje pomocy społecznej ograniczają się na ogół do stosowania przede wszystkim pomocy materialnej, zaspakajającej potrzeby podstawowe podopiecznych. Jednak w ostatnim okresie zwraca się uwagę na konieczność zmiany kierunku pomocy w stosunku do podopiecznych. Promuje się ograniczenie pomocy materialnej na rzecz rozbudowania działalności organizatorsko-usługowej.
Aby wykonywać zawód pracownika socjalnego, obok wiedzy i przygotowania merytorycznego, potrzebne są określone predyspozycje psychiczne i cechy charakteru - życzliwość, obiektywizm, umiejętność właściwej oceny problemu, komunikatywność, siła przekonywania, aktywność, a przede wszystkim duża odporność psychiczna. Istotny w tej profesji jest szacunek dla godności i ważności wszystkich ludzi bez względu na ich aktualną sytuację życiową, dziedzictwo kulturowe, styl życia czy wierzenia. Pracownik socjalny musi brać pod uwagę i akceptować różnorodność życia korzystającego z pomocy społecznej, mieć pozytywny do niego stosunek. Pracy socjalnej zawsze przyświecał jeden cel - poprawa jakości życia wszystkich ludzi przez popieranie i odbudowywanie korzystnych interakcji między ludźmi i społeczeństwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele